ملا عبدالله بهابادی

زندگینامه آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی:

علامه آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی فرزند شهاب الدین حسین ملقب به نجم الدین و صاحب کتاب حاشیه از عالمان برجسته یزدی در سده دهم بوده است وی در حوزه های علمی شیراز و اصفهان و نجف علم آموخته و از همدرسان وی بزرگانی چون مقدس اردبیلی بوده است.

وی در شیراز و اصفهان تدریس علوم اسلامی را بر عهده داشت و عالمان بزرگی همچون شیخ بهاالدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی و ظهرالدین ابراهیم بن حسین بن عطاء همدانی از جمله شاگردان برجسته او بودند.

وی اشتیاق فراوانی به مطالعه و تحقیق و تدریس داشت. از وی دهها تألیف باقی مانده که از معروف ترین آن «الحاشیه علی تهذیب المنطق» می باشد.

وی از سوی سلاطین صفوی خزانه دار حرم شریف حضرت علی (ع) در نجف اشرف بود که بعدها فرزندانش عهده دار این کار شدند. همچنین وی حوزه علمیه در نجف و اصفهان نیز تأسیس نمود. این عالم بزرگوار در سال 891 وفات یافت.

در بین منابع اختلاف است، بعضی محل دفن ایشان را در نجف و بعضی در اصفهان و بعضی در بهاباد میدانند و هم اکنون مقبره ای به این نام در بهاباد یزد زادگاه وی می باشد.

استاد شهید مطهری در کتاب خدمات متقابل ایران و اسلام در صفحه 580 درباره شخصیت آخوند ملاعبدالله میفرمایند:  

"ملا عبدالله يزدی صاحب حاشيه معروف بر منطق‏التهذيب كه به حاشيه‏ ملاعبدالله معروف و كتاب درسی طلاب در منطق است . بعضی مدعی شده‏اند كه‏ از علوم شرعيه بی‏اطلاع بوده است ، ولی برعكس ، هم فقيه بوده و هم اهل‏ معقول ، خصوصا منطق . در شيراز نزد جمال‏الدين محمود سابق‏الذكر و امير غياث‏الدين دشتكی تحصيل كرده است در آخر عمر به عراق رفته و مجاور شده و در همانجا در سال 981 درگذشته است "