به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای بهداشت شهرستان بهاباد صبح امروز به ریاست فرماندار و با حضور بخشداران مرکزی و آسفیچ، مدیر و کارشناسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان و مسئولین ادارات مرتبط با محوریت پیشگیری از بیماری هپاتیت A در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این جلسه با بیان اینکه تهدیدات بهداشتی را باید جدی بگیریم گفت: سلامت مردم در اولويت اول امور قرار دارد لذا در این راه هرگونه کم کاری و سهل انگاری از هیچ فرد و نهادی قابل قبول نخواهد بود.

عباس اقبال با توجه به اینکه یکی از دلایل بروز بیماری هپاتیت A به مصرف آب های آلوده بر می گردد گفت: در برخی روستاها از چشمه ها برای آب شرب استفاده می کنند و لذا باید روستائیان را نسبت به این بیماری توجیه نمود.

عباس اقبال با بیان اینکه کلرزنی و توجه مداوم به چاه های آب می تواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد تصریح کرد: لازم است اداره آب و فاضلاب روستایی و مرکز بهداشت شهرستان نسبت به کنترل کلر زنی آب روستاها اقدامات لازم را انجام دهند.

وی همچنین بر افزایش همکاری ادارات شهرستان با شبکه بهداشت و درمان شهرستان تأکید نمود و خواستار بازديد مستمر کارشناسان بهداشت از مراکز مرتبط با سلامت مردم شد. 

مسئول شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهاباد هم در این جلسه توضیحاتی در خصوص بیماری هپاتیت A  و لزوم پیشگیری از این بیماری ویژه در فصل تابستان ارائه نمود و راههای پیشگیری و اطلاع رسانی در خصوص بیماری را بیان داشت.

مسعود دانشی با بیان اینکه شیوع این بیماری از طریق آب صورت می گیرد بر استفاده حداکثری از میزان کلرزنی آب شرب و کنترل وضعیت آب شیرین کن های سطح شهرستان تأکید نمود.

وی افزود: باتوجه به اینکه دستگاه های تصفیه آب خانگی کلر آب را می گیرد به شهروندان پیشنهاد می شود تا برای کنترل این بیماری در فصل تابستان از این دستگاهها استفاده نکنند.

در ادامه در خصوص پیشگیری از این بیماری بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

جمع آوری دست فروشان باتوجه به مشاهده وجود آلودگی در بعضی از مواد غذایی، توزیع بروشور و برگزاری کلاس های آموزشی و توجیهی برای شهروندان و روستائیان، استفاده از روحانیون در آگاه سازی مردم، بازرسی وضعیت بهداشتی اماکن عمومی از جمله سالن های ورزشی، رستوران ها و نانوائی ها و کنترل کلر زنی آب شرب شهر و روستاها از برخی مصوبات این جلسه بود.