به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد به نقل یزدآوا؛ کارشناس مسئول مدیریت بحران استانداری یزد با بیان اینکه تحت هیچ شرایطی نباید در رابطه با بحران و حوادث با مردم بازی کرد، گفت: مردم را باید به سمت ساخت خانه و ساختمان های مقاوم و انجام نکات ایمنی سوق دهیم تا در موقع بروز حوادث مشکلی برای آنها بوجود نیاید.
محمد جواد دهقانی اظهار کرد: بهاباد یکی از مناطق زلزله خیز استان می باشد که به طور متوسط طبق آمار مرکز لرزه نگاری در سال حدود 500 مورد زلزله 1 تا 5 ریشتری در این منطقه اتفاق می افتد. البته زلزله که شدت آن بالاتر است کمتر در بهاباد رخ می دهد که نهایتا امیدوار هستیم که نیروی درونی تخلیه شود.
وی به اقداماتی که مدیریت بحران در این خصوص انجام داده اشاره کرد و افزود: برگزاری دوره آموزشی برای اقشار مردم از طریق مساجد، هیات ها و مدارس برای آمادگی و آموزش مقدماتی بحران صورت می گیرد.
دهقانی وی در ادامه گفت: در خصوص این موضوع در مدارس بیشتر ورود کرده ایم و برگزاری مانور های زلزله در مدارس یکی از کارهای می باشد که در حال انجام می باشد.
محمد جواد دهقانی با بیان اینکه یکی از کارهای ساختاری که در حال انجام است ضرورت احداث ساختمان های مقاوم می باشد، بیان کرد: بنیاد مسکن را مکلف کرده ایم که ساختمان های که در مناطق روستایی و شهر بهاباد ساخته می شود آیین نامه 2800 در آن رعایت شود.

ایجاد 9 بخش اسکان و امداد رسانی به مردم بهاباد در موقع زلزله

وی تصریح کرد: نقشه خطر پذیری برای بهاباد نیز تهیه شده که به 9 بخش تقسیم بندی شده است که هر کدام از این بخش ها با توجه به راه ارتباطی، سالن های امدادی و اماکن امن لحاظ شده تا در صورت بروز بحران بتوانیم مردم را در این فضا ها اسکان و امداد رسانی کنیم.
کارشناس مسئول مدیریت بحران استانداری یزد، اذعان کرد: یکی دیگر از کارها صورت گرفته احداث اتاق امن به صورت پایلوت می باشد که هر خانواده در صورت تمایل می تواند در ساختمان خود این اتاق را داشته و در برابر زلزله احتمالی ایمن باشد.
وی با بیان اینکه شورای مدیرت بحران شهرستان بهاباد نیز تشکیل شده که اهمیت بحث زلزله را در منطقه بهاباد برای مردم و مسئولین اطلاع رسانی شده است، افزود: با دستگاه های امدادی منطقه هماهنگی لازم انجام شده و طی جلسات با این دستگاه ها آماده شدند تا در موقع بحران کارهای مربوط به خود را انجام دهند.
دهقانی خاطر نشان کرد: مدیریت بحران یک سازمان نظارتی می باشد و زمینه لازم را برای دستگاه های مانند اورژانس، هلال احمر و امداد رسان ها فراهم می نماید تا آمادگی لازم را در رابطه با حوادث داشته باشند.
وی گفت: با توجه به اینکه زلزله حادثه ای نیست بتوان پیش بینی کرد از نظر بحث روانی این موضوع، تکرار زلزله در بهاباد و تبدیل نشدن آن به حاثه ای ناگوار سبب شده است مردم بپذیرند که در بازه زمانی آبان تا دی میزان زلزله ها در این منطقه افزایش پیدا می کند.

احداث ساختمان های مقاوم در بهاباد تلفات انسانی را به حداقل می رساند

کارشناس مسئول مدیریت بحران استانداری یزد با بیان اینکه تحت هیچ شرایطی نباید در رابطه با بحران و حوادث با مردم بازی کرد، افزود: مردم را باید به سمت ساخت خانه و ساختمان های مقاوم و انجام نکات ایمنی سوق دهیم تا در موقع بروز حوادث مشکلی برای آنها بوجود نیاید.
وی بیان کرد: توکل به خدا و احداث ساختمان های مقاوم می تواند جان انسان ها را در مقابل زلزله حفظ کند و در صورت بروز زلزله حتی با شدت بالا تلفات انسانی نخواهیم داشت.