معاون قضائی دادگستری استان یزد شامگاه دوشنبه در سومین جشن گلریزان بهاباد با اشاره به اینکه تعداد 163 زندانی در استان یزد به محکومیت مالی دچارشده‌اند، اظهار داشت: برای آزادی این تعداد از زندانیان مبلغی بالغ بر 250 میلیارد ریال نیاز است.

محمدرضا حداد حداد از تشکیل شوراهای حل اختلاف صلحی در شهرستان بهاباد خبر داد و با بیان اینکه تشکیل شوراهای صلحی یکی از نوآوری‌های قانون جدید شوراهای حل اختلاف است، گفت: حسب مواد 8 و 11 قانون شوراهای حل اختلاف دادستان و رئیس حوزه قضایی شهرستان می‌توانند با ارجاع پرونده‌ها و شکواییه‌های قابل صلح و سازش به شعب شورا و تلاش این شعب در جهت تحصیل صلح و سازش در این پرونده‌ها، عملکرد خوب و قابل تحسینی را رقم زنند.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر محکومان جرایم غیرعمد که در جشن گلریزان آزاد می‌شوند دارای محکومیت‌هایی در زمینه عدم پرداخت مهریه، نفقه، چک و تصادف‌های فاقد بیمه شخص ثالث هستند.

معاون قضائی دادگستری استان یزد با اشاره به اینکه در تاریخ ادعیه یزد یرای نخستین بار سال گذشته در مدت شش ماه 5 زندانی محکوم به قصاص نفس در انتظار اعدام بودند، گفت‌: در سال گذشته در استان 5 زندانی به قصاص نفس یعنی اعدام محکوم شده بودند که با فعال شدن شورای حل اختلاف زندان‌های استان و با کمک خیران از قصاص نفس رهائی پیدا کردند.

وی  تصریح کرد‌: در کل استان 600 پرونده از سوی شاکیان در شورای حل اختلاف  تشکیل شد که این پرونده‌ها با حضور در شوراهای حل اختلاف زندان‌ها رسیدگی و از این تعداد 386 پرونده به سازش منجر شد.