به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ مراسم جشن بهارانه صبح امروز همزمان با روز شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان و هیئت همراه، فرماندار بهاباد، جمعی از مسئولین شهرستان و اقشار مختلف مردم در محل سالن آمفی تئاتر مجتمع آموزش عالی شهرستان بهاباد برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این مراسم به مسائل مربوطه به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت و گفت: بهاباد یکی از مکان های تاریخی و فرهنگی استان یزد است که متأسفانه تحت الشعاع دور بودن از مرکز استان و اینکه تا سال ۸۸ بخش بوده چندان توجهی به بهاباد نمی شد تا اینکه در چند سال اخیر که به شهرستان ارتقاء یافت کارهای خوبی انجام شده است.

عباس اقبال تأکید کرد: متأسفانه برخی از آثار تاریخی شهرستان بهاباد به خاطر اینکه توجه نشده است از بین رفته است که باید آثاری که وجود دارد هرچه سریعتر مرمت شود و عقب ماندگی سال های قبل جبران شود.

وی با بیان اینکه بهاباد به عنوان یک شهر تاریخی است که  بیش از 1100 سال تاریخ مدون دارد به مشاهیر شهرستان از جمله علامه آخوند ملاعبدالله بهابادی اشاره نمود و گفت:  ملاعبدالله بهابادی برای تحصیل ابتدا به اصفهان و سپس  به شیراز و نجف رفتند؛ ایشان استاد شیخ بهایی هستند که شیخ بهایی از آخوند ملاعبدلله بهابادی بعنوان علامه یاد می کنند.

اقبال به سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری در سال 1386 به استان یزد اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در جمع فضلا و روحانیون استان یزد برای اینکه بفرمایند علاوه بر دارالعباده صفت دارالعلم هم زیبنده استان یزد است برای شاهد بیان خود به مقام علمی ملاعبدالله بهابادی اشاره فرمودند.

وی تصریح کرد: متأسفانه ما شناخت زیادی از ایشان نداشتیم و حرف مقام معظم رهبری باعث شده تا به عظمت علمی علامه ملاعبدالله بهابادی پی ببریم که در این رابطه تاکنون 20 اثر از آثار ملاعبدالله بهابادی شناسایی شده است و اخیراً کتاب "درة المعانی"  از اثر خود علامه آخوند ملاعبدالله بهابادی و پنج کتاب دیگر در مورد معرفی شخصیت علمی و عملی ایشان به چاپ رسیده است و دو کتاب دیگر از آثار ایشان در خردادماه چاپ خواهد شد.

فرماندار بهاباد به آثار تاریخی در حال مرمت شهرستان اشاره نمود و گفت: ما قنات هزار ساله داریم که سه آسیاب در مسیر این قنات بوده و مردم استفاده می کردند؛ در حال حاضر آسیاب میانه در حال مرمت است و بودجه خوبی از محل اعتبارات تملک دارایی برای احیای این اثر تاریخی گذاشته شده است.

وی تأکید کرد: اعتبارات بسیار خوبی برای شهرستان  از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای این شهرستان در نظر گرفته شده است که باید هرچه سریعتر جذب شود تا عقب ماندگی ها را جبران کنیم.

اقبال در ادامه به بیان برخی از مشکلات مربوط به گردشگری شهرستان پرداخت و خواستار توجه بیشتر در این زمینه شد.

اجرای برنامه شاد وجذاب توسط  گروه هنری پیام یزد با مدیریت کاظم کاظمیان بهابادی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

این مراسم توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهاباد برگزار شد.