به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری کشور و هیأت همراه در سفر به شهرستان بهاباد از طرح آبیاری زیرسطحی چاه کشاورزی شهید چمران بهاباد بازدید نمودند.

در این بازدید مدیرکل جهاد کشاورزی استان، فرماندار بهاباد، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان، جمعی از مسئولین و کشاورزان حضور داشتند.

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری کشور در این بازید گفت: یکی از روش های آبیاری که در کشور می تواند به افزایش بهره برداری از آب کمک کند و ما را به سمت امنیت غذایی کشور که می تواند به امنیت ملی هم کمک کند، توسعه روش های نوین آبیاری است که به آن توجه ویژه ای شده است مخصوصاً در دولت یازدهم اعتبارات که خوبی برای طرح های آب و خاک و آبیاری تحت فشار منظور کرده است.  

عباس زارع  با بیان اینکه در آبیاری تحت فشار انواع و اقسام روش های آبیاری داریم گفت: حداقل ده روش در ایران به صورت عملی در حال اجرا می باشد و یکی از روش هایی که می تواند اثربخشی بالا برای مناطقی که کیفیت آب چندان خوبی ندارند داشته باشد آبیاری زیرسطحی است.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری کشور افزایش بهره برداری از این طرح را نیازمند برگزاری کلاس های آموزشی دانست و گفت: در شهرستان بهاباد کلاس های توجیهی و آموزشی و کارهای فرهنگی زیادی سازمان جهادکشاورزی با همکاری فرمانداری انجام داده به طوری که کاری در حد معجزه در این منطقه دوردست انجام داده اند.

زارع با بیان اینکه آبیاری زیرسطحی می تواند 90 تا 95 درصد راندمان آبیاری را بالا ببرد به بازدید صورت گرفته از اجرای سیستم آبیاری در باغات پسته چاه کشاورزی شهید چمران اشاره نمود و گفت: درختان پسته این منطقه بسیار شاداب هستند و می تواند پایلوت کشوری در این زمینه باشد.

وی اظهار داشت: در کشور حدود 8.7 میلیون هکتاراراضی آبی وجود دارد که در حال حاضر حدود 19 درصد از اراضی به سامانه های آبیاری تجهیز شده اند و در استان یزد هم حدود 20 درصد از اراضی به این سیستم تجهیز شده اند.

زارع با بیان اینکه هماهنگی بسیار خوبی بین همه دست اندرکاران شکل گرفته است گفت: توسعه سامانه های نوین آبیاری در استان به دلیل محدودیت منابع آب یکی از ضرورت های حیاتی می باشد.

وی گفت: باتوجه به اثربخشی این طرح در سال 1396 حدود 3400 میلیارد تومان اعتبار از محل بودجه سنواتی و صندوق توسعه ملی برای توسعه سامانه های نوین آبیاری پیشنهاد شده است.

وی در خصوص هزینه اجرای این طرح در بهاباد گفت: حدود 20 میلیارد ریال هزینه اجرای طرح در بهاباد بوده و با خودیاری کشاورزان و سهم دولت به خوبی در اینجا اجرا شد که 16 میلیارد ریال توسط دولت و بقیه توسط بهره برداران تهیه شده است.

همچنین در نشستی که محل این چاه کشاورزی برگزار شد کشاورزان مشکلات خود را در این زمینه مطرح نمودند و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.  

گفتنی است حدود 130 هکتار از باغات پسته چاه کشاورزی شهید چمران بهاباد که بالغ بر 100 نفر بهره بردار دارد با همکاری جهاد کشاورزی و فرمانداری بهاباد در محل این چاه کشاورزی اجرا شده است.