فرماندار بهاباد در مراسم نماز جمعه بهاباد:

توزیع عادلانه یارانه ها یک انقلاب اقتصادی بزرگ در کشور است/ این طرح در دراز مدت به نفع مردم و طبقه محروم کشور هست

تیموری فرماندار بهاباد در نمازجمعه بهاباد به تشریح طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها پرداخت و گفت: توزیع عادلانه یارانه ها یک انقلاب اقتصادی بزرگ در کشور است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ "علیرضا تیموری" فرماندار بهاباد در نمازجمعه بهاباد به تشریح طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها پرداخت و گفت: طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، طرحی است که به گفته همه کارشناسان اقتصادی، یک جراحی اقتصادی و یک انقلاب اقتصادی بزرگ در کشور است. 

اجناس با قیمت مناسب به دست مردم می رسد

چیزی به عنوان حذف ارز ترجیحی نداریم؛ این ارز حذف نمی شود و به شکل دیگری مستقیماً به مردم داده می شود تا خودشان مدیریت کنند. دولت هرساله یک مبلغی را از بودجه کشور برای یارانه کالاهای اساسی در نظر می گیرد که مبلغ بسیار بالایی است و بین 20 تا 30 هزار میلیارد تومان می باشد.

روال کار به این شکل است که دولت در ابتدای چرخه تولید، یارانه را پرداخت می کند به تولید کننده ها و وارد کننده ها که یک چرخه بسیار طولانی هست، از تولید کالاها تا به دست مصرف کننده اصلی می رسد.

هدف دولت از پرداخت یارانه این است که اجناس با قیمت مناسب به دست مردم برسد. همه ما می دانیم در این چرخه طولانی اتفاقی می افتد و این یارانه از مسیر اصلی خودش منحرف می شود. از جمله افراد سودجو این یارانه را به شکل های مختلفی می گیرد و باعث فساد و قاچاق کالا می شود.

سالانه به 5.5 میلیون تن گندم برای مصرف نان نیاز داریم

طبق گفته مسئولین در کشور سالانه به 5.5 میلیون تن گندم برای مصرف نان کل جمعیت کشور نیاز داریم. ولی الآن بر اساس آمارها حدود 11 میلیون تن گندم در این کار مصرف می شود. یعنی دو برابر گندم مصرفی کشور ما دارد تولید می شود. در حالی که ما به 5.5 میلیون تن بیشتر نیاز نداریم و باقیمانده آن می رود در جیب افرادی دلال و به سایر کشورهای دیگر قاچاق می شود. 

کیسه آرد 40 کیلویی در حدود 38 هزار تومان تحویل نانوا می شود تا نان با قیمت مناسب به مردم برسد.

باتوجه به اینکه آرد بیش از کشور است باعث می شود نان کیفیت نداشته باشد و تبدیل به ضایعات می شود و باتوجه به اینکه قیمت آرد در کشورهای همسایه بالا می باشد قاچاق می شود به کشورهای همسایه و می شود گفت در حقیقت این یارانه ای که دولت برای مردم خودش پرداخت می کند بیش از نیمی از آن به نفع کشورهای دیگر است و خارج می شود.

پرداخت مستقیم یارانه ها به مردم

دولت تصمیم گرفته است به جای اینکه این یارانه را به تولید کنند و به وارد کننده بدهد آن را مستقیماً به دست مردم داده است.

این طرح با سخنرانی ریاست محترم جمهوری جناب آقای رئیسی آغاز و یارانه دو ماه به حساب مردم واریز شد. از دهک 1 تا 3 هر نفر 400 هزار تومان و دهک 4 تا 9 هر نفر 300 هزار تومان به حساب آنها واریز شد تا خود مردم آن را مستقیماً مدیریت و مصرف کنند.

سامانه هدفمندسازی یارانه مجدداً باز می شود

البته افرادی هستند که یارانه به آنها پرداخت نشده و اعتراضاتی را دارند و یا خودشان قبلاً انصراف داده بودند و یا کودکانی که از سال 99 به دنیا آماده اند و یارانه ندارند.

در این رابطه از صبح شنبه سامانه هدفمندسازی یارانه مجدداً باز می شود و مردم عزیز می توانند اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری و برای یارانه ها ثبت نام کنند.

جمعیت فعلی کشور حدود 85 میلیون نفر هست که از این تعداد حدود 70 میلیون نفر یارانه را گرفته اند؛ حدود 7 تا 8 میلیون نفر که جزء دهک های یک تا نه هستند که هنوز یارانه نگرفته اند می توانند اعتراض نمایند تا یارانه به حساب آنها واریز شود.

هیچگونه کمبود مواد غذایی در شهرستان نداریم

در شهرستان بهاباد هیچگونه کمبود مواد غذایی نداریم؛ در روزهای گذشته به وفور در فروشگاه ها وجود داشته و مردم تهیه کرده اند و از فردا هم در فروشگاه ها این مواد قابل توزیع است. مردم هیچ گونه عجله ای برای خرید نداشته باشند چون قیمت ها برای چهار کالای مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات واقعی شده است.

فعالیت 10 اکیپ نظارت و بازرسی در شهرستان

برای اینکه بتوانیم بازار را خوب کنترل و نظارت کنیم از طریق قرارگاه امنیت غذایی شهرستان 10 اکیپ گشت و نظارت و بازرسی ساماندهی شده اند و به طور مرتب قیمت ها را کنترل می کنند و در فروشگاه ها از این بابت مشکلی نداریم.

بهترین ناظر و بازرس خود مردم هستند

خواهشی از مردم داریم که وقتی در مغازه ها برای خرید می روند حتماً قیمت ها را کنترل کنند و این خود به صورت غیر مستقیم باعث می شود قیمت ها کنترل شود. همه مردم می توانند در این امر با ما همکاری کنند و اگر تخلف خاصی هست به شماره 124 گزارش کنند و قطعاً دستگاه قضایی آمادگی دارند تا با متخلفین برخورد شود.

دفتر پاسخگویی فرمانداری و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان برای یارانه ها

اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فردا یکی از کارشناسان را برای پاسخگویی به یارانه ها مسئول می کند تا افرادی اگر خودشان نتوانستند اطلاعات خود را در سایت هدفمندی یارانه ها وارد کنند و یا به مشکلی برخورد کردند مراجعه نمایند و فرمانداری هم به صورت 24 ساعته پاسخگو می باشد.

این طرح در دراز مدت به نفع مردم و طبقه محروم کشور هست

دولت سیزدهم در سال اول فعالیت خود این شجاعت را داشت که این طرح را عملیاتی و اجرایی کنند؛ بودجه این طرح در قانون سال 1400 دیده شده بود، منتهی دولت های قبلی زیر بار این کار نرفتند.

تمام کارشناسان اقتصادی نظرشان این است که این طرح در دراز مدت به نفع مردم و طبقه محروم کشور هست و اجرای این طرح باعث جلوگیری از سودجویی واسطه ها و افراد دلال هست.