به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای سلامت و امنیت غذای شهرستان بهاباد به ریاست فرماندار و با حضور اعضای شورا با محوریت تب کریمه کنگو، جمع آوری و دفع بهداشتی زباله و سگ های ولگرد در محل فرمانداری بهاباد برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این جلسه مطالبی در خصوص اهمیت بهداشت و تقدم‌ آن بر درمان بیان نمود و بر ضرورت ارتقای وضعیت بهداشت شهرستان برای افزایش سلامت مردم تأکید نمود.

عباس اقبال پیشگیری را بهترین روش برای جلوگیری از بیماری ها دانست و گفت: مسئله بهداشت باید در اولویت کار دستگاه ها قرار داشته باشد.

وی با اظهار اینکه امروزه با پیشرفت جوامع همانگونه که ارتباط مردم با هم بیشتر شده گفت: این ارتباط سریع باعث می شود بیماری های واگیر دارد هم سریع تر انتشار یابند.

اقبال با بیان اینکه دستگاه های بهداشتی نباید توپ رفع مشکلات را در زمین هم بیاندازند خواستار هماهنگی ادارات در راستای ارتقای سطح سلامت مردم شد و گفت: تعامل دستگاه های اجرایی در حوزه سلامت ضروری می باشد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهاباد در ادامه جلسه وظایف دستگاه های مربوطه در مقابله با بیماری تب کریمه کنگو و اقدامات کنترلی این بیماری را بیان نمود و گفت: مقابله با این بیماری یک کار تیمی است و تلاش همه دستگاه ها را می طلبد.

مسعود دانشی نگهداری گوشت در پیش سردخانه کشتارگاه و اطلاع رسانی به مردم در خصوص نگهداری گوشت خریداری شده به مدت 24 ساعت در یخچال را بهترین روش پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو دانست. 

وی یکی از مشكلات بهداشتی را وجود سگ های ولگرد عنوان نمود و گفت: افزایش سگ های ولگرد موجب شیوع بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان و تهدیدی در امر سلامت می باشد.

در ادامه جلسه در خصوص جمع آوری صحیح زباله در سطح شهر، وضعیت کشتارگاه بهاباد، نگهداری دام در مناطق مسکونی و ورود دام غیر مجاز به شهرستان بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

رفع مشکل گود زباله شهرداری، برخورد نیروی انتظامی در ورود با دام های بدون مجوز دامپزشکی به شهرستان، ایجاد اتاق پیش سردخانه ای برای کشتارگاه از طریق کانتینر قابل حمل، برخورد با نگهداری دام در محیط های مسکونی، برگزاری جلسه کمیته مقابله با سگ های ولگرد و سم پاشی محل نگهداری دام در شهر و روستاها برای پیشگیری از تب کریمه کنگو از برخی مصوبات این جلسه بود.