گردهمایی مسئولین هیئات مذهبی شهرستان بهاباد با محوریت ماه محرم برگزار شد

گردهمایی مسئولین هیئات مذهبی شهرستان بهاباد با محوریت ماه محرم برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ گردهمایی مسئولین هیئات مذهبی شهرستان و هیأت امنای مساجد شهرستان بهاباد صبح امروز یکشنبه 18 شهریور 97 با محوریت برنامه های مام محرم، صبح امروز به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری و با حضور امام جمعه بهاباد، رئیس شورای اسلامی شهر، جانشین فرمانده انتظامی شهرستان، بخشدار مرکزی و رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان در محل فرمانداری بهاباد برگزار شد.  

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری بهاباد با اشاره به عظمت حضرت اباعبدا... الحسین(ع) اظهار داشت: عزاداری برای سید و سالار شهیدان به نوعی اتحاد و همبستگی امت اسلامی به ویژه شیعیان جهان را نشان می‌دهد.

"محمد هوشمند" با بیان اینکه دشمن همواره اعتقادات ما را مورد هجمه قرار می دهد، گفت: در مجالس عزاداری باید از اعمال تفرقه انگیز میان مذاهب مختلف خودداری شود تا مجالس امام حسین(ع) به فرصتی برای سوء استفاده دشمن تبدیل نشود.

وی ایجاد شبهه را بزرگترین آفت برای عزاداری های ماه محرم دانست و تأکید کرد: شکل عزاداری باید به روش سنتی که از گذشته بوده است حفظ شود تا این عزاداری ها از شکل معنوی خود خارج نشود.

معاون فرماندار بهاباد همچنین خواستار همکاری هیئات مذهبی برای برقراری نظم و امنیت در آیین های عزاداری شد و گفت: برقراری نظم و امنیت در ایام محرم، تعامل و همکاری دوسویه مردم با عوامل اطاعاتی و انتظامی را می طلبد.

هوشمند با تأکید بر برگزاری باشکوه نماز ظهر عاشورا گفت: باید با تدابیر و برنامه ریزی مناسب، فضایی فراهم شود تا اقامه نماز عاشورا با حضور همه هیئات مذهبی و پرشکوهتر از سالهای قبل برگزار شود.

وی در ادامه نکاتی در خصوص برپایی ایستگاه های صلواتی، رعایت اخلاق و شئون اسلامی، نظافت شهری و رعایت حقوق شهروندی بیان نمود.

 

امام جمعه بهاباد در این جلسه با اشاره به قیام جاودانه حضرت اباعبدا... الحسین(ع) گفت: این قیام به واسطه خون پاک و به ناحق ریخته سیدالشهداء(ع)، زنده و حرارتش در خون مسلمانان جریان دارد.

حجة الاسلام و المسلمین "علی اکبر ابراهیمی بشکانی" بر معرفی کتب مربوط به امام حسین(ع) تأکید کرد و افزود: آنچه که حقایق را به نسل های بعد منتقل کرده است، ذکر مصائب و مناقب آن حضرت و کتبی است که در این زمینه وجود دارد و لذا معرفی کتب مرتبط با واقعه عاشورا به مردم ضروری می باشد.

وی با بیان اینکه معنای عزاداری سنتی استفاده از اشعار پر معنا و با اصالت است گفت: یک مداح که می خواهد سبک جدیدی را ایجاد کند، نیازمند منابع صحیح و درست می باشد که اگر این کار صورت گیرد زمینه های شبهه افکنی درباره این رویداد مهم تاریخی از بین خواهد رفت.

حجة الاسلام بشکانی همچنین بر استفاده از تجربیات سال های قبل تأکید نمود و گفت: تجربه های سال های قبل باید جمع آوری شود تا با رفع اشکلات سال های قبل، برنامه ریزی بهتری برای ماه محرم انجام داد.

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بهاباد با بیان اینکه در شهرستان بهاباد 67 هیأت مذهبی در ماه محرم برنامه خواهند داشت گفت: این برنامه ها اکثراً بعد از نماز مغرب و عشا برگزار می شود.

حجة الاسلام نیکخو افزود: در ماه محرم امسال 45 نفر از روحانیون برای امر تبلیغ به شهرستان بهاباد اعزام می شوند تا در روستاها هم نماز اول وقت اقامه شود.

وی با بیان اینکه محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است گفت: سخنرانی، بیان مباحث اعتقادی و اهداف قیام امام حسین(ع) از برخی وظایف روحانیون اعزامی می باشد.  

 

رئیس شورای اسلامی شهر بهاباد هم با بیان اینکه عزاداری برای امام حسین(ع) توفیق و لیاقت می خواهد گفت: هیئات مذهبی به نوعی تأثیرگذار ترین نهادهای اجتماعی هستند؛ شاید برخی از نهادهای دولتی همچون سازمان تبلیغات اسلامی محوریت کار هیئات مذهبی باشد، اما برکت هیئات مذهبی به خودجوش بودن و مردمی بودن آنها است.

"سیدمحمود میرابوالقاسمی" با تأکید بر ضرورت برنامه ریزی در کارها گفت: داشتن نظم و برنامه ریزی در هیأت، عامل مهم و پشتوانه هیئات مذهبی می باشد.