کمیته بیماری های خاص شهرستان بهاباد تشکیل جلسه داد

کمیته بیماری های خاص شهرستان بهاباد تشکیل جلسه دادبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه کمیته بیماری های خاص شهرستان بهاباد با حضور مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان، دبیر هیات ورزشی بیماران خاص استان، امام جمعه و فرماندار بهاباد و سایر اعضاء کمیته در محل فرمانداری برگزار شد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، با تسلیت ایام ماه محرم و عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام، اظهار داشت: کمیته بیماری های خاص قبل از اینکه در استان تشکیل شود باید در شهرستان ها دائر گردد چرا که این بیماران مشکلات خاصی دارند که اساسا فاصله برخی شهرستان ها به ویژه شهرستان بهاباد با مرکز استان زیاد است و این مسئله مشکلات زیادی را برای اینگونه بیماران به وجود آورده است.

مجید جوادیان زاده، تصریح کرد: شایسته است در هر شهرستان کمیته بیماری خاص در مرکز شهرستان به ریاست فرماندار تشکیل و مشکلات و مسایل مربوط به بیماران بررسی شود.

جوادیان زاده گفت: امیدواریم تصمیماتی که در این جلسه نظیر مناسب سازی فضاها و دادن امکانات ورزشی برای بیماران خاص گرفته شود و با حمایت فرماندار اجرایی شود و شاهد این باشیم که بیماران خاص با کمترین مشکل و هزینه به زندگی عادیشان در جامعه برگردند.

وی گفت: بیش از دو هزار بیمار خاص در استان یزد داریم که  بیماری های خاص شامل 4 نوع بیماری مانند هموفیلی، تالاسمی، ام اس و کلیوی می باشند.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد افزود: همین 4 بیماری هستند که در موضوع این کمیته قرار  گیرند و بیماری هائی مثل سرطان و ایدز شامل این کمیته نمی شوند.

وی با اشاره به شرایط بیماران خاص شهرستان بهاباد گفت: هم اکنون 15 بیمار خاص در شهرستان بهاباد وجود دارند که با توجه به بعد مسافت و مشکلات ناشی از تردد به مرکز استان باید مسائل مربوط به درمان و توانمند سازی آنان در خود شهرستان پیگیری و حل شود.

دبیر کمیته بیماری های خاص استان یزد ابراز امیدواری کرد: بیماران به ویژه بیماران خاص از خدمات اجتماعی همچون سایر افراد بهره مند باشند و بتوانند به جامعه خدمت کنند.

وی از مسئولان شهرستان خواست با توجه به فاصله زیاد بهاباد تا مرکز استان از تردد بیماران خاص این شهرستان به مرکز استان جلوگیری شود و مشکلات بیماری شان در خود شهرستان حل شود.

جوادیان زاده اظهار کرد: بیماران خاص نیازمند برخی حمایت های اجتماعی نیز هستند همانند نشاط اجتماعی، شاداب بودنشان، فعال بودن در اجتماع عدم به انفعال کشیده شدنشان توسط بیماری خاص، اشتغال حتما دیده شوند.

عباس اقبال فرماندار بهاباد هم در این نشست با تسلیت ایام تاسوعا و عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) با اشاره به اینکه سلامتی یکی از نعمت های خداوند است گفت: با جذب کمک های خیرین منطقه ای و فرا منطقه ای و بهره گیری از حمایت های مالی شهروندان در کاهش هزینه های درمانی اینگونه  بیماران تلاش کنیم.

اقبال با اشاره به ضرورت کمک به بیماران خاص توسط مسئولین و اهتمام ویژه ادارات ذیربط در این رابطه، اظهار کرد: اولویت در دریافت خدمات درمانی در تمام بیماری ها باید با بیماران خاص باشد زیرا بیماران خاص به خاطر شرایط ویژه ای که دارند با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند و باید در خدمات رسانی و اولویت بندی ها مد نظر قرار گیرند.

فرماندار بهاباد با توجه به اینکه طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم به وجود آمده است گفت:  مشکلات بیماران خاص از نتایج چشمگیر اجرای طرح تحول نظام سلامت است و دولت تدبیر و امید با اجرایی کردن این طرح گامی مهم در ارتقای کیفیت درمان مردم به ویژه بیماران خاص که پیچیدگی ها و معضلات متعددی دارند برداشته است.

عزت یادگار رئیس انجمن بیماران کلیوی استان یزد هم در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده توسط این انجمن، آماری از تعداد بیماران کلیوی استان و شهرستان و راههای جلوگیری از این بیماری را یادآور شد و از کمک ها و فعالیت های خیرین شهرستان در این راستا تقدیر و تشکر کرد.

سید محمود میر ابوالقاسمی نماینده شورای عالی استان های استان یزد نیز در این نشست پیرامون ضرورت کمک به بیماران خاص از سوی موسسات خیریه و عام المنفعه مطالبی بیان کرد و گفت: باید همگی در راستای کمک به این بیماران نیازمند گامی اساسی برداریم.

در پایان این نشست شرکت کنندگان در این کمیته از مرکز دیالیز بهداشتی درمانی بهاباد بازدید کردند.

تأمین یک دستگاه دیالیز توسط خیرین و کمک به تجهیز مرکز دیالیز بهاباد، اختصاص سبد غذایی به بیماران بیماری های خاص شهرستان توسط مؤسسه خیریه امام سجاد(ع) بهاباد، تشکیل کمیته جهت دیدار و بررسی مسائل و مشکلات خانواده های بیماری های خاص، اختصاص سانس استخر شنا به بیماران بیماری خاص، معرفی خدماتی که توسط ادارات عضو کمیته برای بیماری های خاص انجام می شود، تأمین هزینه تحصیلی دانش آموزان بیماری های خاص و معرفی یک نفر از کارشناسان فرمانداری جهت پیگیری مسائل بیماری های خاص از مصوبات این جلسه بود.