کمیته ایمنی آب در شهرستان بهاباد تشکیل شد

کمیته ایمنی آب در شهرستان بهاباد تشکیل شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ به منظور حرکت در جهت حفظ سلامت و ایمنی آب آشامیدنی در شهرستان بهاباد، جلسه ای به ریاست فرماندار بهاباد و با حضور مسئولین مربوطه شهرستانی و نمایندگان برخی ادارات کل استان در محل فرمانداری بهاباد برگزار شد.

فرماندار بهاباد برنامه ایمنی آب را باعث کیفیت و تضمین سامانه های تأمین آب شرب شهرستان دانست و گفت: محدوده این برنامه از حوزه آب ریز شهرستان شروع می شود و با جلوگیری از آلودگی منابع آبی، ایمنی و کیفیت آب‌ آشامیدنی را تا نقطه مصرف تضمین می کند. 

"محمدمهدی خانی زاده" در این رابطه باتوجه به اینکه همه اعضای عضو کمیته ایمنی آب، از دستگاه های اجرایی شهرستان می باشند بر برنامه ریزی مدون تأکید و همکاری و هماهنگی کلیه ادارات و سازمان ها را با یکدیگر ضروری عنوان نمود و گفت: در کلیه تصمیمات و راهکارهایی که ارائه می شود، باید رفاه حال مردم در نظر گفته شود.

وی باتوجه به مباحث مطرح شده، تحقق اهداف برنامه ایمنی آب را نیازمند منابع مالی دانست و بر جذب اعتبارات مورد نیاز توسط اعضای کمیته از طریق ادارات کل استان تأکید نمود.

مهندس خانی زاده در بخش دیگر سخنان با بیان اینکه برخی صنایع آلاینده در شهرستان در حال فعالیت هستند که ممکن است آلودگی هایی تأثیر گذار در کیفیت منابع آب شهرستان داشته باشند، گفت: همه در قبال سلامت مردم مسئول هستیم و لذا نباید با سوء استفاده از ایجاد اشتغال در شهرستان و تعطیلی شدن کارخانه ها، سلامت مردم را به خطر انداخت.

وی تأکید کرد: در این زمینه می طلبد با رعایت پارامترهای علمی و برنامه ریزی شده، صنایع آلاینده از جمله صنایعی که آب های زیرزمینی را آلوده می کنند، نسبت به رفع نواقص موجود اقدام تا مشکلی برای فعالیت نداشته باشند.

ایمنی و کیفیت مخازن خط انتقال آب شرب بهاباد، شبکه توزیع آب در شهر و روستاها، ایستگاه های آب شیرین کن، طرح جداسازی آب شرب از فضای سبز، پسماندهای شهری و روستایی و چاه های جاذب فاضلاب منازل مسکونی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

در ادامه این نشست اهداف راهبردی و دستورالعمل کمیته ایمنی آب مطرح و در پایان رؤسای ادارات آب و فاضلاب شهرستان و شبکه بهداشت و درمان شهرستان به ترتیب به عنوان رئیس و دبیر کمیته برنامه ایمنی آب (WSP) شهرستان بهاباد تعیین گردیدند.

گفتنی است فعالیت این کمیته در ده گام از جمله شناسایی و ارزیابی رویدادهای مخاطره آمیز، برنامه های پایش بهره برداری و اقدامات کنترلی، اعتبار سنجی و نظر سنجی مردمی برنامه ایمنی آب می باشد.