کمک 110 میلیون تومانی خیرین در اولین جشن گلریزان بهاباد

کمک 110 میلیون تومانی خیرین در اولین جشن گلریزان بهاباد



به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ همزمان با شب 27 ماه مبارک رمضان، مراسم جشن گلریزان ویژه آزادی زندانیان جرایم غیر عمد با حضور معاون مدیرکل زندان های استان، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان در امور شوراهای حل اختلاف و بازرس ستاد دیه استان، مدیرعامل ستاد دیه استان، فرماندار بهاباد، امام جمعه، تعدادی از مسئولین و خیرین شهرستان بهاباد در محل سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهاباد برگزار شد.

 

فرماندار بهاباد:

مشکل زندانیان و خانواده زندانیان یکی از مسائلی است که حل آن مورد اهتمام همه مسئولین است/ مردم هم دست به دست هم می دهند تا مشکل زندانیان را حل نمایند.

 

فرماندار بهاباد در ابتدای این مراسم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه مبارک با بیان اینکه برنامه نظام جمهوری اسلامی، ارگان ها و ادارات بر این است که حداقل زندانی را داشته باشیم گفت: هرچقدر هم از حضور افراد در زندان پیشگیری کنیم بعضی از مسائل وحوادث باعث می شود ما مجبور باشیم در زندان افرادی را داشته باشیم.

"عباس اقبال" افزود: مخصوصاً در رابطه با جرایم غیر عمد که فرد با یک تصادف و مسئله مالی باعث شده که قاضی براساس قانون حکم به زندانی آن فرد داشته باشد؛ لذا مردم هم دست به دست هم می دهند تا مشکل این افرادی که زندانی شدند را حل نمایند.

وی با اشاره به اینکه جشن گلریزان در بهاباد برای اولین بار است که انجام می شود گفت: حقیقتاً مشکل زندانیان و خانواده زندانیان یکی از مسائلی است که حل آن مورد اهتمام همه مسئولین در همه رده ها به ویژه شهرستان هایی است که دارای زندان هستند می باشد؛ یکی از برکاتی که در رابطه با بحث این نیازمندان شاهد آن هستیم جشن گلریزان می باشد که انشاا... این جشن در سالهای بعد به نحو بهتری در بهاباد برگزار خواهد شد.

اقبال، با بیان اینکه در شهرستان بهاباد زندانی غیر عمد نداریم گفت: در شهرستان های دیگر افرادی زندان هستند که باید برای آزادی کوشش کنیم تا انشاا... در آزادی آنها که خانواده های آنها در فشار و تنگ دستی هستند موفق باشیم.

 

 

امام جمعه بهاباد:

انسان به محبوبیت و قرب الهی نمی تواند برسد مگر با انفاق که مصداق آن انقاق مالی است.

 

امام جمعه بهاباد هم جشن گلریزان را واژه ای مقدس دانست که با این عمل می توان نشاط را به خانواده افرادی که غیر عمد و بدون توجه، گرفتار این مصیبتی که شده اند برگردانیم و آنها را نجات دهیم.

"حجت‌الاسلام سیف ا... دهقانی" با اشاره به آیه ای از قرآن کریم و با بیان اینکه خداوند این نعمتی را که به بعضی افراد عطا نموده است نوعی آزمون و امتحان الهی است گفت: انسان به محبوبیت و قرب الهی نمی تواند برسد مگر با انفاق که مصداق آن انقاق مالی است؛ در ایثار مالی، اگر کسی از روی اخلاص انجام داد به مقام محبوبیت می رسد.

وی افزود: این کمک ها اگر فقط برای رضای خدا باشد، خداوند این ایثار و بخشش را می پذیرد و می توانیم سرمایه ای جاوید برای خودمان قرار می دهیم.

 

 

حجت الاسلام ربانی، یکی از اساتید حوزه علمیه قم:

یکی از عبادات بزرگ خدمت به خلق خداست.

 

در این مراسم حجت الاسلام ربانی، یکی از اساتید حوزه علمیه قم با بیان مطالبی در مورد عبادات گفت: یکی از عبادات بزرگ که در قرآن و فرهنگ دینی ما روی آن سفارش شده است خدمت به خلق خداست.  

وی افزود: یکی از عبادت های برتر این است که گره و مشکلی از مسلمان برداشته شود؛ آن چیزی که برای مردم نفع دارد ماندنی است و در پرونده انسان ثبت می شود.

حجت الاسلام ربانی، با بیان حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که بهترین مردم کسانی هستند که نفعشان به حال مردم زیادتر باشد گفت: نجات دادن یک زندانی علاوه بر خوشحالی زندانی، خانواده زندانی را هم خوشحال می کند.

 

 

معاون مدیرکل زندانهای استان یزد:

هدف ما فرهنگ سازی است تا نگذاریم افرادی به خاطر جرایم غیر عمد وارد زندان شوند.

 

معاون مدیرکل زندانهای استان با بیان اینکه جشن گلریزان امسال در تمام شهرستان های استان یزد برگزار می شود گفت: یکی از وظایف ذاتی ستاد دیه، بحث فرهنگ سازی و پیشگیری از جرم است.

"محمد سلیمی" افزود: ما دنبال این نیستیم که جشن برگزار کنیم تا کمکی از خیرین بگیریم؛ هدف ما این است که فرهنگ سازی کنیم و نگذاریم افرادی به خاطر جرایم غیر عمد وارد زندان شوند؛ زندان جای کسانی است که مخل امنیت جامعه باشند.

وی گفت: کسانی که به خاطر جرایم غیر عمد خواسته یا ناخواسته گرفتار می شوند و مجبور می شوند در زندان متحمل کیفر شوند تا دین ادا شود و بر ما مسلمانان واجب است از این افراد دستگیری کنیم.

متأسفانه در جامعه به خانواده زندانیان به عنوان یک شهروند توجه نمی شود.

سلیمی، افزود: کمک به زندانیان در حقیقت کمک به خانواده زندانیان است که برای تأمین هزینه های زندگی خود به نهادهای حمایتی مراجعه می کنند.

 

وی افزود: متأسفانه در جامعه به این دسته از خانواده ها به عنوان یک شهروند توجه نمی شود؛ چرا که همسرش زندان است و از دید عمومی و فرهنگ اجتماعی که در جامعه وجود دارد کسی که در زندان است باید از همه حقوق اجتماعی محروم شود.

از سال 83 تاکنون 880 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد با پرداخت 185 میلیارد ریال توسط کمک خیرین آزاد شده اند.

معاون مدیرکل زندانهای استان با بیان اینکه ستاد دیه توسط شهید لاجوردی پایه گذاری شده است گفت: از سال 83 تاکنون 880 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد با پرداخت 185 میلیارد ریال توسط کمک خیرین آزاد شده اند.

وی تصریح کرد: اگر این مبلغ را سه برابر کنیم می توانیم به مبلغ واقعی دیه این افراد برسیم؛ چون بخش عمده ای از مبلغی که یک زندانی غیر عمد باید پرداخت می کرد توسط کمیته های صلح و سازش با رضایت گرفتن از شاکی و پرداخت بخش اندکی از آن توسط ستاد دیه و خیرین، از زندان آزاد می شوند.

سلیمی، همچنین گفت: در سال 93 موجبات آزادی 89 نفر را با پرداخت 55 میلیارد ریال و از ابتدای سال 94 تا امروز 21 نفر با 13 میلیارد ریال آزاد شدند.

هر سال در استان یزد بالغ بر 7 هزار نفر وارد زندان می شوند که بخشی از آنها جرایم غیر عمد هستند.

وی با اظهار تأسف گفت: هر سال در استان یزد بالغ بر 7 هزار نفر وارد زندان می شوند که بخشی از آنها جرایم غیر عمد هستند.

معاون مدیرکل زندانهای استان افزود: چرا باید جامعه اسلامی ایران اینگونه باشد؛ چرا نباید به قوانین احترام بگذاریم و توجه کنیم تا حداقل شاهد زندانی شدن این دسته از افراد نباشیم؛ اگر با زبان خوب اطلاع رسانی و فرهنگ سازی کنیم قطعاً وارد زندان نخواهند شد.

وی با بیان اینکه برای آزادی 122 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد 130 میلیارد ریال نیاز است گفت: انشاا... بتوانیم با کمک شما خیرین استان و شهرستان ها در ماه مبارک رمضان زمینه آزادی این زندانیان فراهم شود و با بازگشت این افراد به کانون خانواده لبخندی را به خانواده ها داشته باشیم تا خودشان بتوانند مایحتاج زندگی خود را تأمین کنند.

 

 

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان و بازرس ستاد دیه استان:

اگر این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم که هرکس به اندازه توانش پای از گلیم خود دراز کند؛ شاهد به زندان افتادن افرد نیستیم.

 

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان و بازرس ستاد دیه استان در بخشی از سخنان خود به بیان مسائل پیشگیرانه برای جلوگیری از به زندان افتادن افراد پرداخت و گفت: اگر این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم که هرکس به اندازه توانش پای از گلیم خود دراز کند؛ شاهد به زندان افتادن افرد نیستیم؛ متأسفانه افرادی با بضاعت کم چک های کلانی می کشند که موجب زندانی شدن آنها می شود.

"حمید سفید" به بحث مهریه های بالا اشاره نمود و گفت: پرونده های بسیاری در اینگونه موارد می باشد به طوریکه زن و شوهر در ابتدای زندگی خود مهریه را بالا می گیرند و وقتی پای مطالبه مهریه به وسط می آید فرد حتی ماهی یک ربع سکه هم ندارد که بپردازد؛ باید در تعیین مهریه سخت گیری شود تا در صورت مطالبه زوج بتواند آن را پرداخت نماید.

وی همچنین با تأکید بر به بیمه نمودن وسیله نقلیه و فرهنگ سازی در این زمینه گفت: امکان تصادفات ناخواسته وجود دارد و افراد به علت عدم توان پرداخت دیه راهی زندان می شود و لذا رانندگان وسایل نقلیه باید نسبت به اخذ بیمه نامه و گواهی نامه اقدام و به تاریخ اعتباری آن توجه داشته باشند.

سفید، نوسانات مالی و مسائل خانوادگی را از دیگر جرایم غیر عمد عنوان نمود که باعث به زندان افتادن افراد می شود.

 

دبیر ستاد دیه شهرستان بهاباد:

خیرین شهرستان بهاباد مبلغ "یک میلیارد و یکصد میلیون ریال" برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد کمک نمودند.

 

دبیر ستاد دیه شهرستان با بیان اینکه بهاباد قبلاً هم گلریزان داشته است و کارهای خیلی خوبی در سطح شهرستان انجام شده است گفت: شهرستان بهاباد از جمعیت کمی برخواردار است اما در کمک هایی که توسط خیرین انجام می شود پیش قدم است و از شهری که زادگاه آخوند علامه ملاعبدا... بهابادی می باشد انتظاری جز این هم نیست و انشاا... جهت آزادسازی زندانیان غیر عمد هم اینگونه خواهد بود.

"سیدمحمود میرابوالقاسمی" در پایان این مراسم ضمن تشکر و قدردانی از خیرین شهرستان بهاباد گفت: در اولین جشن گلریزان بهاباد، خیرین شهرستان بهاباد مبلغ "یک میلیارد و یکصد میلیون ریال" برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد کمک نمودند.