کسب سود بیشتر از زعفران نیازمند صنایع فرآوری است

کسب سود بیشتر از زعفران نیازمند صنایع فرآوری استبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد در اولین جشنواره استانی زعفران در شهرستان بهاباد گفت: زعفران از جمله محصولاتی است که دارای مزیت اقتصادی و ارزآوری بسیار خوبی می باشد.

 سیدجمال سجادی پور به روند رو به رشد زعفران در کشور به ویژه در خراسان اشاره نمود و گفت: براساس آمار سال 93 در مجموع 86 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران داریم که 95 درصد آن در خراسان رضوی و خراسان جنوبی و فقط پنج درصد در سایر استان ها می باشد.

وی افزود: استان یزد از لحاظ سطح زیر کشت زعفران جایگاه هفتم کشور را دارد که بعد از خراسان رضوی و جنوبی، اصفهان، خراسان شمالی، کرمان، فارس و یزد می باشند؛ در مجموع 94 درصد زعفران دنیا در کشور ایران تولید و صادر می شود که نیاز است در مباحث بسته بندی و صادراتی کارهای بزرگی انجام شود.

سجادی پور در خصوص سود زعفران گفت: آنچه مهم است و واقعیت هم این است که سود زعفران صادراتی به جیب کشورهای دیگر مثل اسپانیا که تولید آنها به پنج تن هم نمی رسد می رود؛ آنها زعفران کشور ما را می گیرد و با بسته بندی و فرآوری آن، سود می کند.

وی اظهار داشت: شهرستان بهاباد علی رغم همین تولید زعفران که حدود 1.2 تن می تواند با سرمایه گذاری در صنایع فرآوری و بسته بندی برند مخصوص این شهرستان سود بیشتری از زعفران کسب نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی زعفران بهاباد به استان و کشور عنوان نمود و گفت: شهرستان بهاباد حدود 65 درصد سطح زیر کشت زعفران استان را به خود اختصاص داده است و امیدواریم فرآوری و صنایع بسته بندی با برگزاری این همایش شکل بگیرد.

سجادی پور به راه اندازی صنایع فرآوری زعفران اشاره نمود و گفت: صنایعی که تاکنون در این زمینه راه اندازی شده است سه واحد به بهره برداری رسیده است؛ در بحث سرگل زعفران در مجموع 200 کیلوگرم واحدهای بسته بندی بهره بردای شده است و در بحث زعفران مایع که در مجموع 20 هزار کیلوگرم است در مرحله نهایی قرار دارد.

وی افزود: در استان یزد 12 پروانه تأسیس صادر شده و سه مورد از آنها در بهاباد است که انشاا... از شهرستان بهاباد واحد های فرآوری و بسته بندی راه اندازی شود.

سجادی پور با بیان اینکه زعفران محصولی است که جایگاه خوبی می تواند در اقتصاد مقاومتی داشته باشد بر کاشت گیاهان دارویی تأکید نمود و گفت: به گیاهان دارویی هم باید توجه شود چرا که مزیت اقتصادی دارند و باید بیش از آنچه در حال حاضر وجود دارد در چرخه کشاورزی استان قرار گیرد تا هم معیشت کشاورزان و هم دستاوردهایی برای استان داشته باشد.

 

اخبار مرتبط:

فرماندار بهاباد: زعفران، نماد اقتصاد مقاومتی در کم آبی

رونمایی از المان زعفران در بهاباد

گزارش تصویری برگزاری اولین جشنواره استانی زعفران درشهرستان بهاباد(1)

گزارش تصویری برگزاری اولین جشنواره استانی زعفران درشهرستان بهاباد(2