کاهش برداشت آب نیازمند همکاری کشاورزان/ افت سطح آب های زیرزمینی به کشاورزی شهرستان ضربه می زند

کاهش برداشت آب نیازمند همکاری کشاورزان/ افت سطح آب های زیرزمینی به کشاورزی شهرستان ضربه می زندبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان بهاباد با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان، جانشین و تعدادی از کارشناسان این اداره کل، فرماندار بهاباد و اعضای این شورا در محل فرمانداری برگزار شد.

 

فرماندار بهاباد:

کاهش برداشت آب نیازمند همکاری کشاورزان/ افت سطح آب های زیرزمینی به کشاورزی شهرستان ضربه می زند

 

فرماندار بهاباد با تأکید بر مدیریت منابع آب شهرستان گفت: باتوجه به کمبود آب در منطقه و افت سفره های زیرزمینی، مدیریت منابع آب باید با جدیت بیشتری اجرا شود تا با بحران آب مواجه نشویم؛ اگر بحران آب در شهرستان به وجود آید اولین ضربه را کشاورزان می خورند و لذا با همکاری کشاورزان و دستگاه های ذیربط می توانیم آب های زیرزمینی را با مصرف صحیح مدیریت کنیم.

عباس اقبال با بیان اینکه تأمین و استفاده بهینه از منابع آب نیازمند تعامل و همراهی کشاورزان و دستگاه های اجرایی مرتبط می باشد گفت: بخش قابل توجهی از منابع آب شهرستان در بخش کشاورزی مصرف می شود که بحمدا... کشاورزان در کاهش مصرف آب کشاورزی با استفاده از تکنولوژی های جدید آبیاری و نصب کنتور هوشمند همکاری خوبی داشته اند.

وی بر تغییر الگوی کشت محصولاتی که توجیه اقتصادی ندارند تأکید نمود و گفت: باید کشاورزان استفاده از شیوه های نوین آبیاری و کشت محصولاتی کم آب خواه را جدی بگیرند تا ورودی و خروجی سفره برابر شود.   

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد:

چاههای عمیق و غیرمجاز باعث افت شدید آب دشتها شده اند/ کاهش 30 درصدی بارش ها در بهاباد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد باتوجه به شرایط کمبود آب در کشور بر فرهنگ سازی و آموزش صحیح مصرف آب تأکید نمود و گفت: کاهش و صرفه جویی در مصرف آب خصوصاً در بخش کشاورزی از اولویت های مهم است و درخصوص مدیریت آب و فواید نصب کنتورهای هوشمند لازم است اقدامات مناسب و اطلاع رسانی دقیق به کشاورزان انجام شود.

محمدمهدی جوادیان زاده به روش استحصال آب از طریق قنوات اشاره نمود و گفت: با این روش که هنوز هم در این شهرستان استفاده می شود مردم خودشان بدون دخالت دولت آب را در زمان خشکسالی مدیریت می کردند؛ اما از زمان ورود تکنولوژی حفر چاه عمیق و چاه هایی غیر مجاز، برخی از قنوات که بعنوان رکن اصلی کشت و زرع در مناطق کویری هستند خشک شده و سطح سفره آب زیرزمینی کاهش یافته است که از این رو دولت در زمینه  جلوگیری از حفر خودسرانه چاهها و برداشت بی رویه از آنها برخورد جدی می کند.

وی با بیان اینکه یکی از چالش هایی که در استان داریم کمبود منابع آبی است به تشریح منابع آب شهرستان پرداخت و گفت: حدود 100 حلقه چاه دراین شهرستان وجود دارد که 32 میلیون متر مکعب برداشت آب صورت می گیرد و باعث شده سطح آب سفره های شهرستان 13 متر افت داشته باشد.

جوادیان زاده ادامه داد: از نظر وضعیت بارش ها، این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 30 درصد کاهش بارش داشته است.

وی ضمن قدردانی از  فرماندار بهاباد و کشاورزان در نصب کنتور هوشمند برای حفاظت از منابع آب، از نصب نسل جدید کنتورهای هوشمند با اندازه گیری حجمی خبر داد و گفت: کنتورهای حجمی درصد خطای کمی نسبت به کنتورهای انرژی دارند و کنترل بهتری در اندازه گیری مصرف آب انجام می شود.

در ادامه جلسه در خصوص مسائل مربوط به چاههای کشاورزی و بعضی از قنوات، خاموشی زمستانه چاههای کشاورزی، اضافه برداشت برخی از چاه های کشاوری، استفاده از سستیم های جدید آبیاری در کشاورزی و تسریع در نصب کنتور هوشمند به منظور مدیریت منابع آب شهرستان و همچنین تخصص آب به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان برای اجرای عملیات بیولوژیک کاشت نهال در طرح های بیابان زدایی بحث و تبادل نظر و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.