پروژه منارید، اقدامی در جهت اقتصاد مقاومتی است

پروژه منارید، اقدامی در جهت اقتصاد مقاومتی استبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ صبح امروز جلسه کمیته مدیریت حوزه آبخیز شهرستان بهاباد با حضور جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان ادارات کل استان خراسان شمالی، مدیر اجرایی ملی پروژه ملی منارید، فرماندار بهاباد، بخشداران مرکزی و آسفیچ، جمعی از دهیاران و اعضای کمیته در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این جلسه به بحث اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از سال 1389 مطرح فرمودند اشاره نمود و بیان داشت: اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست بلکه یک طرح دست یافتنی و یک فکر عملی است که نمونه هایی از آن در این شهرستان وجود دارد.

"عباس اقبال" ادامه داد: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی درون زا است یعنی اینکه توسعه ما با تکیه بر داشته‌های خودمان و استفاده از تجربیات و امکانات دیگران است.

وی تأکید کرد: باید به مردم امید و نوید داد که می شود این کارها را انجام دهیم؛ اگر بتوانیم مردم را به نحوی توجیه کنیم که متوجه شوند سرمایه های گران بهایی در گوشه و کنار کشور وجود دارد و این سرمایه ها را به فعلیت در بیاوریم؛ کشوری آباد و مردم در آسایشی خواهیم داشت.

رئیس کمیته مدیریت حوزه آبخیز شهرستان بهاباد با بیان اینکه پروژه منارید در بعضی از روستاهای شهرستان انجام شده است به بازدید چند روز گذشته یکی از این روستاها اشاره نمود و گفت: همدلی و هماهنگی خاصی در این روستا وجود داشت و آنچه که قابل توجه بود مهاجرت معکوس در این روستا بود؛ کسانی که از این روستا به استان و شهرستان های همجوار مهاجرت کرده بودند کم کم به روستا بر می گشتند؛ دیدند که کارهای زیادی می شود در این روستا انجام داد.

وی افزود: کارهای صورت گرفته توسط پروژه منارید در روستاهای پایلوت شهرستان بهاباد نمونه هایی از اقتصاد مقاومتی است که سبب رونق اقتصادی در خانواده روستائیان شده و از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری نموده است که نمونه آن برداشت 80کیلو مرزنجوش از 90مترمربع زمین زراعی است که معادل 26بشکه نفت که امروز می فروشیم ارزش دارد.

 

متأسفانه اقتصاد ما وابسته به نفت است/ باید با ترغیب مردم به اقتصاد مقاومتی این نقاط ضعف را رفع کنیم

اقبال با اظهار تأسف از اینکه در سالهای گذشته روستاهای ما خالی از سکنه شده و بسیاری از مسائل مادی و معنوی ما در این روستاها از بین رفته است بیان داشت: متأسفانه اقتصاد ما وابسته به نفت است که باید با عزم جدی این معضل را حل و این رشته را قطع کرد و با ترغیب مردم به اقتصاد مقاومتی این نقاط ضعف را رفع کنیم.

وی همچنین با تأکید بر تبادل تجربیات با یکدیگر گفت: یقیناً تجربه و کارهای ارزشمندی در آن استان است که باید با هم ارتباط دهیم و از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم تا مسائل و مشکلاتی که در گوشه و کنار کشور است حل شود.

فرماندار بهاباد در ادامه به ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوب در شهرستان اشاره نمود و گفت: بحمدا...باتوجه به منابع آبی خوبی که در شهرستان وجود دارد مردم مستقیماً با کشاورزی سرو کار دارند و محصولات متعددی برداشت می کنند که در این زمینه وضعیت خوبی در شهرستان وجود دارد.

وی به معادن اطراف شهرستان از جمله آهن، زغال سنگ، اورانیم، مس و سنگ های تزئینی اشاره نمود و گفت: این معادن نیز بستر خوبی برای اشتغال مردم ایجاد کرده است.

اقبال همچنین با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید خواسته های چندین ساله مردم بهاباد محقق شده است گفت: علی رغم کمبود بودجه و اعتبارات، در بحث زیرساخت ها کارهای بسیار خوب و ارزشمندی در این دولت برای شهرستان بهاباد انجام شده است.

 

مشارکت و استقبال بسیار خوب اهالی روستاهای پایلوت از پروژه منارید

 

در ادامه جلسه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهاباد گزارشی از عملکرد کمیته حوزه آبخیز شهرستان در خصوص اجرای پروژه منارید ارائه نمود و گفت: در روستاهای اجرای طرح منارید مردم را ترغیب کردیم در اجرای این پروژه مشارکت داشته باشند که استقبال بسیار خوبی هم داشتند؛ در بحث منابع طبیعی کارهایی به روستائیان واگذار شد تا خود آنها حفاظت از مراتع را داشته باشند به طوری که باعث شد دام خود را کاهش دهند تا این مراتع حفظ شود.

"محمدرضا گرانمایه" همچنین مشارکت بسیار خوب بانوان روستای وحدت آباد و تشکیل شرکت تعاونی بانوان در این روستا، اصلاح نژاد دام ها، لوله کشی معابر آب، کشت جایگزین، معیشت خانوار و زنبورداری را از جمله کارهایی عنوان نمود که روستائیان خودشان با دریافت وام های خرد انجام دادند.

وی برگزاری کلاس های آموزش تغذیه باغات جهت پسته ارگانیک، ایجاد کتابخانه در روستای کریم آباد و وحدت آباد جهت برگزاری آموزش های فرهنگی و آموزشی برای بانوان، انجام عملیات بیولوژیک در 120 هکتار از مراتع که توسط بانوان انجام شده است را از برخی برنامه های اجرا شده در پروژه منارید عنوان نمود.

در ادامه جلسه اعضای کمیته مدیریت حوزه آبخیز شهرستان نظرات خود را در خصوص اجرای پروژه منارید بیان نمودند.

لازم به ذکر است بازدید از برخی روستاهای پایلوت پروژه منارید شهرستان از دیگر برنامه سفر مدیران استان خراسان شمالی به شهرستان بهاباد بود.

شایان ذکر است ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مدیرکل منابع طبیعی، مدیرکل امور روستایی استانداری، مدیرکل کمیته امداد، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی، مدیرکل میراث فرهنگی، مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه و معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت از جمله مسئولین استان خراسان شمالی بودند که در شهرستان بهاباد حضور یافتند.

گفتنی است پروژه بین المللی منارید در شهرستان بهاباد در پنج پایلوت روستاهای آسفیج، ببروئیه، کمکوئیه، بنستان و کریم آباد در حال اجرا‌ می باشد.