همایش سبک زندگی اسلامی ایرانی در بهاباد برگزار شد

همایش سبک زندگی اسلامی ایرانی در بهاباد برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ همایش سبک زندگی اسلامی ایرانی از طرف دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد در محل مجتمع فرهنگی ملاعبدالله بهاباد با حضور دکتر عبدالرضا مجدالدین رئیس مراکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کشور و دکتر باصولی رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی یزد و تعدادی از اساتید دانشگاه از دانشگاهای کشور برگزار گردید.

رئیس مراکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کشور در این همایش ضمن بررسی روند تاریخی شکل گیری تمدن ها و تشریح سبک زندگی غربی  که متأثر از اندیشه مادی گرایی و سرمایه داری است، لزوم حاکمیت سبک زندگی اسلامی ایرانی را در عصر حاضر گوشزد نمود.

عبدالرضا مجدالدین ضمن اشاره به آیاتی از سوره اسراء، بخشهایی از سبک زندگی قرآنی را تشریح نمود و افزود: سبک زندگی ایرانی  اسلامی آغاز و مقدمه‌ای برای تمدن‌سازی نوین اسلامی و در نهایت تحقق پیشرفت و توسعه ایرانی  اسلامی است.

وی بیان کرد: شیوه و نوع زندگی مردم مهمترین بخش از عرصه حیات اجتماعی را تشکیل می‌دهند، از این رو پیروی مردم یک جامعه از سبک و شیوه‌ زندگی اصیل و بومی لازمه‌ پیشرفت اقتصادی و اجتماعی است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: سبک و شیوه‌ زندگی مؤلفه‌‌هایی چون تشکیل خانواده و ازدواج، نوع البسه و خوراک، مسکن و معماری، الگوی مصرف، تفریحات و شیوه‌ گذران اوقات فراغت، روش معیشت و کسب و کار، نوع هنر، ادبیات و سینما و دیگر موارد را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: برای تمدن سازی نوین اسلامی باید در هر کدام از این بخش‌ها فرهنگ ‌سازی لازم صورت گیرد، تا حیات اجتماعی و نوع زندگی مردم متناسب با باورها و فرهنگ بومی آنان جریان یابد.

مجدالدین افزود: باید این مسئله را در نظر داشت که موفقیت نظام فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اعتقادی هر جامعه‌ای به هویت ‌سازی فرهنگی و اجرای رسوم، اعتقادات و فرهنگ بومی و سنتی آن بستگی دارد.

فرماندار بهاباد در این همایش با اشاره به فراز دهم دعای مکارم الخلاق در صحیفه سجادیه تحت عنوان زینت متقین مطالبی بیان نمود و گفت: یکی از این زینت ها استقرار عدل می باشد که همه عالم بر اساس عدل است و قرآن هدف اصلی خداوند را از ارسال رسل و انزال کتب برقراری عدل و اینکه مردم خودشان باید به عدل قیام کنند بیان می کند.

عباس اقبال با اشاره به یک نمونه از زیر پا گذاشتن عدل به موضوع ازدیاد طلاق در جامعه اشاره کرد و بیان داشت: اگر کسی نماز بخواند امّا حق همسر خود را رعایت نکند نمی تواند بگوید که من یک مسلمان کامل هستم.

وی با بیان اینکه قرآن حتی می گوید با دشمنان خود طوری برخورد کنید که از مسیر عدل خارج نشوید خاطر نشان گرد: در نظام اسلامی، همه مردم از حقوق برابر برخوردار هستند و بنا به توصیه حضرت علی(ع) به مالک اشتر، همه یا برادران دینی یا برادران نوعی ما هستند. بنابراین همه ما مکلف به ایجاد اتحاد و اصلاح ذات المبین بین مردم هستیم و این سبک زندگی اسلامی است.

اقبال یکی دیگر از زینت های متقین را از نظر امام سجاد(ع) فرونشاندن غیظ و خشم عنوان نمود و گفت: غضب باعث ایجاد مشکلاتی برای انسان می شود و ما باید آتش غضب خود را خاموش کنیم.

فرماندار بهاباد با اشاره به بعضی سایت هایی که با آبروی مردم بازی می کنند گفت: بعضی سایت ها با انتشار مطالب آبروی مردم را می برند در حالیکه براساس فرموده امام سجاد(ع) در دعای مکارم الاخلاق ما مکلف هستیم خوبی ها را آشکار و بدی ها را بپوشانیم نه اینکه عیوب مردم را آشکار و از خوبی های آنها غفلت کنیم. در سبک زندگی اسلامی ما خدایی را عبادت می کنیم که اظهر جمیل است و پوشاننده بدی هاست.

وی ادامه داد: باید خوبی های خود را کوچک و بدی های خود را بزرگ ببنیم و برعکس آن را برای دیگران ببنیم.

اقبال در پایان یادآور شد: در حال حاضر ما از سبک زندگی اسلامی ایرانی فاصله گرفتیم و اگر خصوصیاتی که یک مسلمان باید داشته باشد را پیدا کنیم زندگی با آرامشی خواهیم داشت.

 

همچنین در ادامه این همایش، دکتر باصولی ضمن اشاره به خدمات مرحوم مهندس قندهاری در این شهرستان و پیشگامی نامبرده در ارائه طرحهای توسعه پایدار اسلامی، ویژگی های کارآفرینان برتر را بررسی نموده و اهمیت کار و تولید و تأمین روزی حلال در سبک زندگی اسلامی را بررسی نمود.

محمد رضا خادمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد در ابتدای این مراسم، با بیان اینکه  سبک زندگی اسلامی اصل مهم و مورد نیاز در تمدن مسلمانان است، اظهار کرد: سبک زندگی زیربنای همه مسائل فرهنگی است که باید به صورت جدی مد نظر قرار گیرد.

وی بیان کرد: تبیین سبک زندگی اسلامی به منظور ترویج آن در جامعه با توجه به تلاش‌های گسترده دشمنان در تغییر الگوهای دینی ما نیازی ضروری است و همه اندیشمندان، فرهیختگان و اقشار مختلف جامعه باید در راستای تحقق این مهم تلاش کنند.

در این همایش گروهی از مسئولین، روحانیون، فرهیختگان، فرهنگیان، ایثارگران و دانشجویان حضور داشتند.