هشتمین جلسه کمیته راهبری پروژه بین المللی منارید در بهاباد برگزار شد

هشتمین جلسه کمیته راهبری پروژه بین المللی منارید در بهاباد برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ هشتمین جلسه کمیته راهبری پروژه بین المللی منارید با حضور معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع، قائم مقام و مدیر اجرائی پروژه بین المللی، نماینده دفتر سازمان ملل متحد در تهران، روسای و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان های یزد، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری خراسان شمالی و رضوی و سیستان و بلوچستان، فرماندار و بخشداران بخش مرکزی و بخش آسفیچ شهرستان بهاباد در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در این نشست گفت: پروژه منارید در دوازده استان کشور در حال اجراست و در سایر استانها نیز به صورت پایلوت اجرا می شود.

خداکرم جلالی با اشاره به اجرای طرح منارید در سطح یک میلیون وهشتصد هزار هکتار از مناطق کشور افزود: این طرح بین المللی الگوی موفقی در فرآیند توسعه سیاسی بوده است و به عنوان یک راهبرد اساسی در سازمان مراتع و آبخیزداری مطرح شده است.

وی افزود: این طرح از سال 2010 میلادی با موضوع تقویت و انسجام سازمانی برای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و با هدف توانمندسازی جوامع، توجه به معیشت مردم و دخالت در برنامه ریزی محلی توسط مردم در کشور و به تبع آن در شهرستان بهاباد استان یزد اجرا شد.

خداکرم جلالی با اشاره به اینکه بهره برداری در یک برنامه سه الی پنج ساله انجام می شود اظهار داشت: تمام قراردادهای مربوط به بهره برداری مجریان که تا پایان سال 95 به اتمام می رسد، تمدید نشده و از ظرفیت و توان مجریان برای حفاظت جنگلها استفاده می شود.

وی با بیان اینکه بهره برداری چند منظوره غیر چوبی می توانند جایگزین بهره برداریهای چوبی باشند، گفت: بهره برداری های چند منظوره غیر چوبی نظیر گردشگری، پرورش ماهی، پرورش زنبور عسل، گیاهان داروئی و جنگل درمانی در قالب طرحهای مشخص می توانند جایگزین بهره برداریهای چوبی باشند.

رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور عنوان کرد: بر اساس مدل ترسیب کربن و منارید در کل استانهای کشور مدیریت جامع حوزه های آبخیز با مشارکت مردم به صورت پایلوت از سال گذشته اجرائی شده است.

وی ادامه داد: انسجام سازمانی دستگاههای دولتی با مدیریت فرماندار شهرستانهای پایلوت در کنار تشکلهای مردمی و تشکیل صندوقهای خرد روستائی مدلی کار آمد برای توسعه مطلوب و متوازن روستائی ارائه داده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در این فرآیند حفاظت و توسعه منابع طبیعی به عنوان منابع پایه به خوبی محقق شده است، تصریح کرد: با اجرای طرح فوق اشتغال و معیشت مردم بهبود یافته و در واقع در این مدل با نگرش جامع نگری توانسته توسعه متعادل را به نمایش بگذارد.

وی با بیان این که توقف بهره برداری از جنگل ها با رویکرد حفاظتی صورت می گیرد،خاطرنشان کرد: جنگل های دست کاشت مشمول ممنوعیت بهره برداری نیست علاوه بر آن که جنگل کاری در اراضی جنگلی کم پوشش و یا فاقد پوشش در اولویت قرار دارد.

رئیس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: ایجاد هر گونه جاده جدید در جنگل های شمال کشور براساس این ابلاغیه ممنوع است و اعتبارات اختصاص یافته صرفا جهت نگهداری از جاده های موجود با رویکرد حفاظت از جنگل ها باید هزینه شود.

فرماندار بهاباد هم در این نشست گفت: با همت و تلاش همه مسئولین، پروژه منارید در بهاباد به نحو مطلوبی توانست یک فرهنگ سازی در بعضی از روستاهای پایلوت این پروژه به وجود بیاورد.  

عباس اقبال با بیان اینکه بحمدلله در روستاهای پایلوت این پروژه نتایج خوب حاصل شده است گفت: مردم این روستاها استقبال بسیار خوبی از پروژه منارید داشتند به طوری که این پروژه در چهار روستا به عنوان پایلوت انجام می شود و روستاهای دیگر شهرستان به طور متعدد درخواست دارند در آن روستاها هم اجرا شود.

وی تصریح کرد: با اجرای این پروژه فرهنگ تقویت توانمندی ها این شهرستان به وجود آمد و در حقیقت راه نجات روستاهای شهرستان این است که توانمندی های مردم را به فعلیت در بیاوریم و خود مردم هم در صحنه حضور داشته باشند.

در ادامه این نشست در خصوص اقدامات انجام شده سالانه استان ها و دستاوردهای پروژه ملی منارید، دستاوردهای طرح منارید در سال 2016، انتقال تجربیات اجرای طرح، اجرای آن در سال آینده و دستاوردها و نتایج در سطح کشور بحث و برنامه ریزی شد.

شایان ذکر است پروژه بین المللی منارید(MENARID) در چارچوب برنامه توسعه پایدار و یکپارچه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در هفت کشور اردن، الجزایر، ایران، تونس، مراکش، مصر و یمن اجرا می شود که این پروژه در ایران، با مشارکت تسهیلات جهانی محیط زیست(GEF)، برنامه توسعه ملل متحد(UNDP) و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از شهریور 1390 آغاز شده است.

هدف نهایی این پروژه، توسعه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی تجدید شونده با توجه به سازگاری با شرایط اقلیمی و منافع محیط زیست جهانی با استفاده از ظرفیت زیست بوم ها برای تامین معاش مردم محلی است.

گفتنی است پروژه بین المللی منارید در شهرستان بهاباد در پنج پایلوت روستاهای آسفیچ، ببروئیه، کمکوئیه، بنستان و کریم آباد در حال اجرا  می باشد.