نشست توجیهی آموزشی بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان شهرستان بهاباد برگزار شد

نشست توجیهی آموزشی بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان شهرستان بهاباد برگزار شدبه مناسبت فرا رسیدن هفته دولت و در راستای تحقق عدالت اجتماعی اولین نشست توجیهی آموزشی بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان یزد، فرماندار، بخشداران آسفیچ و مرکزی، دهیاران و اعضای شورا های اسلامی شهر و روستا در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهاباد برگزار شد.

در این نشست سید احسان مرتضوی در جمع دهیاران و شوراهای شهرستان بهاباد از برگزاری اولین همایش بیمه اجتماعی کشاورزان استان یزد در بهاباد در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: انشاا.. شاهد باشیم در شهرستان بهاباد هم مانند مهریز و ابرکوه بیمه کشاورزان و روستائیان به 100 درصد برسد و شاهد همایش کشاورزی باشیم که در این همایش مراسم شکرانه برگزار کنیم.

 مرتضوی  همچنین از بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر استان در این صندوق خبر داد و افزود: از ابتدای امسال سقف سنی برداشته شده و افراد 18 سال به بالا می‌توانند عضو این صندوق بیمه شوند.

وی بیمه کشاورزان‌، روستائیان و عشایر را فرصت بزرگ برای این قشر از جامعه خواند و افزود: همه دهیاران و شوراهای روستاها باید با تبیین اهمیت این بیمه به روستائیان‌، ‌آنها را برای ثبت نام راهنمایی و هدایت کنند.

مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان یزد افزود: کشاورزان غیر ساکن روستاها هم که شغلشان کشاورزی است ولی در شهر زندگی می‌کنند، می‌توانند بیمه این صندوق شوند.

مرتضوی خاطرنشان کرد: از 31 هزارو540 خانوار روستایی استان تا به حال21 هزار خانوار  از جمعیت روستایی استان بیمه این صندوق شده‌اند.

وی اظهار کرد در بهاباد نیز از جمعیت 2500 خانوار روستائی تعداد 950 نفر یعنی چیزی حدود  50 درصد بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر شدند.

وی گفت‌: علاوه برکشاورزان، روستائیان وعشایر، رانندگان شهرهای کمتر از 20هزار نفر، افراد معرفی شده از کمیته امداد و بهزیستی‌، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان دامپزشکی هم می‌توانند در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان وعشایر ثبت نام کنند.

مرتضوی افزود: 31 دفتر کارگزاری برای ثبت نام کشاورزان، روستائیان وعشایر در سطح استان و در بخش هاو دهستان‌ها مستقر هستند که کارگزار این صندوق در شهرستان بهاباد هم شرکت تعاونی دهستان جلگه در روستای احمد آباد فعال  است که افراد می‌توانند به این کارگزاری مراجعه و بیمه شوند.

وی ‌بازنشستگی‌، مستمری بازماندگان و از کارافتادگی را از مزایای این صندوق عنوان کرد و افزود: افراد بیمه شده در این صندوق با 65 سال سن و 15سال سابقه پرداخت بیمه می‌توانند از حقوق بازنشستگی برخوردار شوند و افرادی که برای بازنشستگی پول پرداخت می‌کنند اگر دچار حادثه‌ای شوند از مزایای کارافتادگی برخوردار می‌شوند و اگر فوت کنند افراد تحت تکفل این بیمه شده می‌توانند از این مزایا استفاده کنند.

مرتضوی تصریح کرد: در صورت اعمال قانون جدید، افرادی نیز که به صورت فصلی در شهر به سر می‌برند و کار آنها کشاورزی است، از مزایای این بیمه برخوردار می‌شوند و بر اساس این قانون مردم در شهرهای زیر 20 هزار نفر نیز می‌توانند از این مزایا بهره‌مند شوند.

در این نشست فرماندار شهرستان بهاباد هم در سخنانی با تبریک هفته دولت سالروز شهادت شهیدان رجائی و باهنر در خصوص بیمه اجتماعی برای کشاورزان و روستائیان افزود: دهیاران و شوراهای هر روستا باید از افراد تحقیق کنند که بیمه هستند یا نه و اگر افرادی بیمه نباشند لیستی از آنان تهیه و آنها را جهت استفاده از خدمات بیمه‌ای معرفی کنند.

عباس اقبال از روحانیون نیز خواست تا در منابر نسبت به بیمه اجتماعی روستائیان تبلیغ و اطلاع رسانی نمایند.

وی همچنین بر رفع حل مشکلات مردم محروم شهرستان تأکید نمود و افزود: انتظار داریم مردم نیز با استقبال از این طرح هر چه بیشتر یاری‌ رسان دولت در اجرای تحقق عدالت اجتماعی باشند.

در پایان شرکت کنندگان در جلسه سوالات خود را در زمینه بیمه روستائیان بیان نموده و به سوالاتشان پاسخ داده شد.