مصاحبه با فرماندار بهاباد در مورد سير اجرايی تأسيس بيمارستان بهاباد

مصاحبه با فرماندار بهاباد در مورد سير اجرايی تأسيس بيمارستان بهابادپایان انتظاری شیرین در به ثمر رسیدن تلاش های چند ساله و تحقق آرزوی دیرین مردم بهاباد همزمان با هفته دولت

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ خوشبختانه سیر مراحل تأسیس بیمارستان در شهرستان بهاباد با ابلاغ پروانه بهره برداری آن همزمان با هفته دولت به پایان رسید و آرزوی دیرینه مردم جهت سهولت دسترسی به امكانات مناسب درمانی محقق شد؛ لذا بر آن شدیم تا مصاحبه ای با آقای اقبال، فرماندار شهرستان داشته باشیم تا گزارشی در مورد سیر اجرایی تأسیس بیمارستان در بهاباد را ارائه نمایند.

مشروح مصاحبه روابط عمومی فرمانداری بهاباد با آقای اقبال بدین شرح می باشد:

 

- آقای فرماندار؛ با توجه به اینکه می دانیم تأسیس بیمارستان شرایط مخصوص به خود را داشته و حتی تلاش هایی نیز توسط مسئولین شهرستان در زمان دولت قبل در این مورد انجام شد که به نتیجه نرسید؛ جنابعالی چگونه موافقت مسئولین جهت تأسیس بیمارستان در  بهاباد را کسب نمودید:

با سلام خدمت جنابعالی و همه همشهریان عزیز؛ یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر را گرامی می داریم و هفته دولت را به مردم و خادمان مردم تبریک عرض می کنم.

خداوند متعال را شاكریم كه به لطف او در هفته دولت شاهد صدور پروانه بهره برداری بیمارستان "حكیم بهابادی" شهرستان بهاباد بودیم و بحمدالله با ابلاغ پروانه بهره برداری در اولین روز از هفته دولت، تلاش و همت دو ساله به ثمر نشست و مراحل اداری طولانی و سخت استقرار بیمارستان در بهاباد به اتمام رسید و این موفقیت را به همشهریان عزیز تبریك عرض می نمایم.

در مورد سؤالی که فرمودید عرض کنم با توجه به نیاز شهرستان به بیمارستان با توجه به مسافت طولانی با مركز استان و شهرستان همجوار، تلاش هایی در دولت قبل انجام گرفته بود و حتی مصوبه ای در سفر سوم هیئت دولت سابق به استان مصوب شد که به دلیل گذاشتن شرط "با رعایت نظام سطح بندی خدمات درمانی" و عدم داشتن شرایط مربوط در شهرستان از جمله داشتن حداقل 50 هزار نفر جمعیت، پیگیری ها نتیجه بخش نبود و جمعیت كم شهرستان و برخی موارد دیگر مانع موافقت با تأسیس بیمارستان بود.

با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید و با انتصاب اینجانب به عنوان فرماندار بهاباد، یكی از اولویت های خود را ارتقاء سطح بهداشت و درمان شهرستان گذاشته كه اولین قدم و مهمترین آن تأسیس بیمارستان در بهاباد بود كه با اطلاع از حضور وزیر محترم بهداشت در استان از استاندار خواهش کردم زمینه ای را فراهم نمایند تا بتوانم درخواست تأسیس بیمارستان را حضوری به وزیر منتقل کنم و با زمینه سازی استاندار محترم فرصت ملاقات حضوری در یک جلسه خصوصی با حضور وزیر بهداشت، استاندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و اینجانب در شهرستان تفت فراهم شد و با اخذ نظر موافق وزیر با پشتیبانی و مساعدت استاندار محترم و نیز ریاست محترم دانشگاه علوم پزشكی یزد و دستور كتبی ایشان در تاریخ 7/7/93 در هامش نامه اینجانب روند پیگیری تأسیس بیمارستان در بهاباد کلید خورد.

 

- در ابتدای کار ساختمان بیمارستان امکانات و کادر درمانی لازم را نداشت و حتی تشکیلات اداری مرکز بهداشت در آن ساختمان مستقر بود. لطفا بفرمایید با توجه به تمام این مشکلات و اینکه در شرایط مناسب و مساعد برای انجام مراحل اداری تأسیس بیمارستان حدود 4 سال زمان نیاز است حال چگونه در مدت زمان کمتر از دو سال توانستید پروانه بهره برداری را اخذ نمایید:

با توکل بر خدا و با تدبیر و همت مضاعف و در سایه همدلی بین مردم و مسئولین تمام کارهای دور از دسترس، محقق می شود. در ابتدای امر، آقای حسین زینلی یکی از کارمندان فرمانداری را مأمور نمودم به طور ویژه و با اختیارات كامل این موضوع را پیگیری نماید و به طور مستمر با دانشگاه علوم پزشکی یزد و وزارت بهداشت به صورت حضوری و تلفنی در ارتباط باشد و تأمین مدارک موردنیاز و رفع نقص پرونده را شخصاً پیگیری کند و گزارش آن را به اینجانب ارائه کند كه هم اكنون این مأموریت با موفقیت به پایان رسید.

با پیگیری های بعمل آمده در راستای دستور وزیر بهداشت و تأمین مدارک درخواستی، موافقت اصولی تأسیس بیمارستان در تاریخ 24/12/93 در کمتر از شش ماه صادر و در تاریخ 15/2/94 ابلاغ شد و 48 ماه (4 سال) مهلت برای انجام امور مربوط به اخذ مجوز  بهره برداری داده شد.

یكی از مشكلترین مراحل، تأیید ساختمان بیمارستان بود كه با توجه به اینكه ساختمان فعلی بیمارستان در سطح مركز درمان بستر ساخته شده بود تأییدیه بیمارستان توسط دفتر توسعه منابع فیزیكی و امور عمرانی وزارت بهداشت صادر نمی شد و پیگیری های متعددی از طریق دانشگاه علوم پزشكی و مكرراً به طور مستقیم از طریق ارتباط تلفنی و حضوری با وزارت بهداشت در تهران انجام شد كه با انجام تغییراتی در ساختمان بیمارستان فعلی در تاریخ 22/4/94 نقشه بیمارستان به تأیید رسید.

مراحل بعدی كه تأییدیه بهداشتی بیمارستان و نیز تعیین مسئولین فنی بیمارستان بود با پیگیری و رفت و آمدهای مكرر به مركز استان انجام شد و در تاریخ 24/8/94 مجوز مسئولین فنی بیمارستان در كمیسیون ماده 20 وزارت بهداشت تأیید گردید.

 

- لطفا توضیحاتی در مورد راه اندازی بخش های مورد نیاز بیمارستان و تأمین پزشکان متخصص بفرمایید:

یکی از موارد لازم برای تأسیس بیمارستان، راه اندازی بخش ها و واحدها موردنیاز در بیمارستان همراه با تأمین امکانات و تجهیزات و نیروی متخصص آن بود که تأمین کادر پزشکان متخصص آن هم در زمانی اندک دشوار بود. ما هم می خواستیم در همان ابتدای کار مجوز راه اندازی تعداد بیشتری از بخش های اصلی را بگیریم که خوشبختانه این کار با با رفت و برگشت به تهران و دانشگاه و رفع نقص های اعلام شده پیگیری و انجام شد و خوشبختانه سه بخش داخلی، اطفال و زنان و زایمان مصوب شد كه در پروانه بهره برداری ذكر شده است و هر كدام از این بخش ها نیاز به متخصص داشت كه می بایست ابلاغ آنها نیز صادر شده باشد كه با مساعدت دانشگاه این مهم علی رغم طی مراحل طولانی انجام شد و ابلاغ دو متخصص داخلی، دو متخصص اطفال و دو متخصص زنان و زایمان (به صورت شیفتی) برای بیمارستان بهاباد صادر شد و متخصصین اطفال و داخلی به صورت شبانه روز و متخصص زنان نیز به صورت هفته ای یك الی دو روز در بیمارستان مستقر شدند و عملاً بیمارستان بهاباد از حدود یكسال پیش و با صدور ابلاغ و حضور متخصصین در بیمارستان كار خودش را آغاز نمود و بستری در بیمارستان انجام گرفت و در اسفندماه سال 94 و همزمان با حضور ریاست محترم جمهوری در استان یزد، بیمارستان بهاباد با حضور آقای دكتر رضوی، نماینده ویژه رئیس جمهور و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور افتتاح گردید.

همچنین پیگیری های دیگری جهت رفع نواقص اعلامی از سوی وزارت مانند لزوم حضور متخصص رادیولوژی و آزمایشگاه و مسئول فنی داروخانه در بیمارستان، تأییدیه تجهیزات رادیولوژی، تأییدیه آزمایشگاه، تأییدیه آمبولانس های بیمارستان از مراجع مختلف و ... كه این موارد نیز یك به یك حل شد و موارد بسیار دیگری كه از حوصله خارج است و در نهایت پروانه بهره برداری بیمارستان         38 تختخوابی بهاباد با سه بخش بستری و واحدهای رادیولوژی، سونوگرافی، آزمایشگاه و داروخانه در تاریخ 95/5/24 صادر شد و ابتدای شهریورماه ابلاغ گردید.

 

- در مورد آماده نمودن ساختمان بیمارستان هم اشاره ای داشته باشید:

همانطور که می دانید ساختمان فعلی بیمارستان در سالیان گذشته و در سطح مرکز درمان بستر احداث شد که فضای لازم جهت استقرار بیمارستان در آن را نداشت و علاوه بر آن کادر اداری مرکز بهداشت در آن ساختمان مستقر بودند. لذا یکی از الزامات جداسازی کادر اداری از مجموعه درمانی بود که با همت و پشتکار آقای دکتر رضوی، سرپرست مرکز بهداشت ساختمان قبلی مرکز بهداشتی درمانی بهاباد تعمیر اساسی شد و جابجایی کادر اداری و بخشی از نیروهای بهداشتی به آن ساختمان انجام شد. بعد از جابجایی، کار مرمت و آماده سازی بخش های مورد نیاز بیمارستان بر اساس نقشه های ارسالی از سوی دفتر امور عمرانی دانشگاه انجام شد و حتی جهت تأمین رفاه متخصصین و پزشکان و افزایش ماندگاری ایشان، تعداد 6 واحد مسکونی در محوطه پشت ساختمان بیمارستان شروع به احداث شد.

 

- در آزمون استخدامی وزارت بهداشت در سال جاری تعداد 12 نفربرای مجموعه بهداشتی و درمانی شهرستان در نظر گرفته شد که خوشبختانه 4 نفر ویژه بیمارستان حکیم بهابادی بودند. لطفا در این مورد هم توضیحی بفرمایید:

تسریع در صدور پروانه بهره برداری یك مزیت مهم دیگر نیز داشت و آن اخذ مجوز استخدام برای بیمارستان در آزمون استخدامی دانشگاههای علوم پزشكی سراسر كشور بود كه 4 نفر مختص بیمارستان بهاباد اختصاص داده شد كه ثبت نام انجام شده و انشاءالله در شهریورماه آزمون برگزار خواهد شد.

همچنین مزیت دیگر استقرار بیمارستان از لحاظ اداری، امكان ایجاد واحد شبكه بهداشت و درمان در شهرستان فراهم شد و هم اكنون علاوه بر مركز بهداشت، شبكه بهداشت و درمان در شهرستان تأسیس شده و حكم سرپرست جدید نیز با عنوان سرپرست شبكه بهداشت و درمان صادر گردیده است.

 

- در پایان اگر صحبت دیگری دارید بفرمایید:

موضوع دیگری که همزمان با اخذ مجوز بهره برداری انجام شد، شهرستان بهاباد در گروه "الف" ماندگاری پزشكان در مناطق محروم قرار گرفت که با توجه به محرومیت و مسافت طولانی شهرستان با مركز استان جذب متخصصین برای شهرستان دشوار بود كه با پیگیری بعمل آمده توسط فرمانداری، دانشگاه علوم پزشكی و شورای اسلامی شهر و رایزنی نماینده سابق مردم یزد در مجلس از طریق وزیر محترم بهداشت، این مهم انجام گرفت که مشوق های مادی و افزایش حقوق پزشكان و متخصصان را در پی داشته است.

خوشبختانه با استقرار بیمارستان كار بزرگی در شهرستان انجام شد و آرزوی دیرینه مردم تحقق یافت و نام بیمارستان هم مزین به عنوان عالم شهیر شهرستان، علامه ملاعبدالله بهابادی، صاحب کتاب حاشیه و تولیت آستان مقدس امیرالمؤمنین در ایام حکومت صفوی می باشد. در رسیدن به این مهم، مسئولین و افراد زیادی پشتیبانی و تلاش نموده كه در رأس ایشان آقای دكتر قاضی  زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت و آقایان مهندس میرمحمدی، استاندار محترم یزد، دكتر میرجلیلی، ریاست محترم دانشگاه علوم پزشكی یزد و معاونین و مدیران واحدهای دانشگاه، نماینده محترم سابق مردم بهاباد در مجلس، دکتر رضوی، سرپرست محترم مركز بهداشت شهرستان كه زحمات زیادی را متحمل شدند و مجموعه همکاران ایشان اعم از اداری و پزشکی، آقای میرابوالقاسمی، نماینده استان در شورای عالی استان ها و آقای فلاح رئیس محترم شورای اسلامی شهر و اعضای محترم این شورا كه جا دارد از یكایك این عزیزان قدردانی نموده و توفیقات روزافزون همكان را از درگاه ایزد متعال مسئلت دارم.

در آخر اشاره ای داشته باشم به برنامه های آتی شهرستان در حوزه سلامت؛ ساختمان شبكه بهداشت و درمان و مركز بهداشتی درمانی بهاباد با كمك بنیاد علوی از طریق دانشگاه علوم پزشكی احداث می شود. همچنین مركز جامع سلامت در شهرستان و چهار خانه بهداشت در روستاها با كمك فرمانداری، استانداری و دانشگاه علوم پزشكی در سال آینده احداث خواهد شد.

همچنین بنابر رایزنی بعمل آمده با ریاست محترم دانشگاه علوم پزشكی مقرر شد از آبان ماه بعضی از متخصصین مورد نیاز شهرستان به صورت هفته ای یك روز در بیمارستان بهاباد طبابت نمایند.

امید است همچنان با وحدت و همدلی بین مسئولین و مردم و با همت و درایت گام های مهم دیگری در راستای توسعه شهرستان برداریم انشاءالله.