مراسمات محرم و صفر در بهاباد طبق دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا برگزار می شود

مراسمات محرم و صفر در بهاباد طبق دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا برگزار می شودجلسه برنامه ریزی مراسمات عزاداری ماه های محرم و صفر با حضور امام جمعه بهاباد، فرماندار بهاباد و مسئولین مربوطه در محل دفتر امام جمعه برگزار و در خصوص دستورالعمل عزاداری در ماه های محرم و صفر و بومی سازی آن بحث و تبادل نظر شد و تصمیماتی اتخاذ گردید.

فرماندار بهاباد با اشاره به موضوع انجام عزاداری و رعایت سلامت عزاداران حسینی(ع) با توجه به شیوع کرونا ویروس گفت عزاداری در ماه محرم و صفر باید مطابق با ضوابط و مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

"محمدمهدی خانی زاده" با تأکید بر اینکه هم مسئولین و هم مردم باید حس مسئولیت پذیری داشته باشند گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا ویروس، جدیت و همراهی مردم و هیات های مذهبی را می طلبد تا مشکلی برای سلامت عزاداران بوجود نیاید.

امام جمعه بهاباد طی سخنانی با اشاره به نقش مؤثر هیات‌های مذهبی در ترویج و زنده نگه داشتن محرم و عاشورا گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مراسم‌ مذهبی تعطیل ناپذیر هستند اما با رعایت مسائل بهداشتی می توان بهترین مراسم‌ ها را برگزار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ابراهیمی بشکانی با تأکید بر لزوم تبیین فلسفه عاشورا در مراسم‌ ماه محرم به ویژه استفاده از فضای مجازی افزود:  عاشورا بزرگترین واقعه مذهبی جهان است كه اسلام را زنده نگه دارد.

وی تصریح کرد: دشمنان اسلام و انقلاب به جهت شناسایی دقیق اعتقادات دینی مسلمانان، سعی در تهی کردن اعتقادات دینی و به خصوص مراسم عزاداری را دارند.

نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی، برگزاری مراسمات عزاداری در فضای باز مساجد، استفاده مستمر از ماسک برای همه شرکت کنندگان در مراسم عزاداری، فضاسازی سطح شهر، تولید محتوا و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای انتشار آن، شروع مراسم روضه خوانی بعد از نماز مغرب و عشاء، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی، راه اندازی ایستگاه تب سنجی در ورودی شهرستان، پخش نذورات صرفا به صورت خشک، ممنوعیت برگزاری برخی برنامه های سنتی از جمله جوش دوره از برخی مباحث مطرح شده بود و تصمیماتی در این زمینه ها اتخاذ گردید.