فعالیت اصناف کم خطر با رعایت پروتکل و موازین بهداشتی امکان پذیر است

فعالیت اصناف کم خطر با رعایت پروتکل و موازین بهداشتی امکان پذیر استبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ فرماندار بهاباد گفت: اصنافی که در لیست صنوف پرخطر در شیوع کرونا ویروس قرار نگرفته اند، می توانند به شرط رعایت پروتکل و موازین بهداشتی و همچنین فراگیری آموزش های لازم برای فعالیت در شرایط شیوع ویروس کرونا، از روز شنبه ۲۳ فروردین فعالیت داشته باشند. 
 
"محمدمهدی خانی زاده" با بیان اینکه فعالیت این اصناف مستلزم دریافت کد بهداشتی ازسایت وزارت بهداشت است ادامه داد: براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درگاه اینترنتی salamat.gov.ir از بامداد مورخ جمعه ۲۲ فروردین به مدت یک هفته آماده ثبت ‌نام کلیه واحدهای صنفی و صنعتی است و بلافاصله پس از ثبت‌نام، دستورالعمل‌های اختصاصی برای ثبت نام کننده ارسال خواهد شد.
 
وی تأکید کرد: اصناف می بایست تعهدنامه رعايت دستورالعمل های بهداشتی‌‌ را بصورت الكترونيكی‌ در این سامانه تایید نموده و  كد بهداشتی را از طريق سامانه مذکور دریافت نمایند و نصب آن در واحد صنفی الزامی است.
 
خانی زاده افزود: همچنین پروتکل های بهداشتی در سایت مرکز سلامت محیط و کار به آدرس  markazsalamat.behdasht.gov.ir  بارگذاری شده  و اصناف می بایست‌ پروتکل بهداشتی  مربوط به کسب و کار خود را از طریق این سایت، دریافت نموده و نکات و تذکرات مطرح شده در این راهنما را دقیقاً مورد اجرا قرار دهند.
 
وی با بیان اینکه اصناف موظف هستند پروتکل ها را رعایت کنند تصریح کرد: فعالیت آرایشگاههای مردانه فقط به صورت نوبت دهی و فقط با شرط حضور یک مشتری در مغازه مجاز می باشد.
 
فعالیت رستوران ها و اغذیه فروشی ها و فست‌‌ فودها‌ به صورت فقط بیرون بر مجاز می باشد.
 
خانی زاده افزود: فعالیت اصناف پر خطر شامل آموزشگاه های رانندگی، رستوران ها و اغذیه فروشی ها (فعالیت بخش بیرون بر در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بلامانع است)، گرمابه‌ها، مراکز بازی و تفریحی و گیم نت ها،‌ آرایشگاههای زنانه،  باشگاه ها و سالن های ورزشی و بدنسازی، تالارهای پذیرایی و سالن های مراسم تا اطلاع ثانوی ممنوع می باشد و مابقی اصناف که کم خطر ارزیابی شده اند با رعایت شرایط فوق الذکر مجاز به فعالیت هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: بعد از شروع مجدد فعالیت اصناف کم خطر، بازرسین بهداشت محیط بامشارکت نیروی انتظامی و‌ اداره صمت و بازرسان اصناف و تعزیرات به محل های مورد نظر مراجعه نموده و درصورت عدم ثبت نام  در سایت اعلام شده و یا عدم رعایت پروتکل های بهداشتی ، کلیه فعالیت ها را متوقف و محل کاری را  تعطیل می نمایند.