ضرورت فرهنگ سازی و ارتقاء سلامت جامعه در پیشگیری از بیماری ها

ضرورت فرهنگ سازی و ارتقاء سلامت جامعه در پیشگیری از بیماری هابه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان بهاباد صبح امروز 29/5/97 به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار و با حضور اعضای این شورا در محل فرمانداری برگزار شد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری بهاباد فرهنگ سازی و ارتقاء سلامت جامعه را در پیشگیری از بیماری ها بسیار ضروری دانست و گفت: طرح تبسم الگوی مناسبی از همکاری مردم با مسئولان برای رفع مشکلات سلامت و بهداشت محلات است.

"محمدهوشمند" با اشاره به نقش متقابل سلامت فرد و جامعه گفت: در طرح تبسم که با هدف مشارکت فعال مردم در تأمین سلامت خودشان است، مشکلات بهداشتی هر محله شناسایی، اولویت بندی و راهکارهای لازم برای رفع آن ارائه و اجرا می شود.

وی در ادامه باتوجه به فرارسیدن عید قربان بر پرهیز شهروندان در ذبح غیرمجاز دام تأکید نمود و گفت: ذبح بدون نظارت  و غیر بهداشتی دام موجب رها شدن آ‌لودگی‌ در محیط عمومی و در نتیجه شیوع بیمار‌ی ها می شود.

هوشمند با اظهار اینکه عدم آگاهی مردم از بیماری ها می تواند تبعات منفی زیادی داشته باشد گفت: بیماری هچون بیماری هاری قابل پیش بینی و قابل مهار هستند و لذا همه دستگاه ها باید با جدیت این موضوع را دنبال نمایند.

وی همچنین بر ارائه آموزش های لازم جهت پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام، بیماری هاری و راههای انتقال و علایم این بیماریها در انسان به شهروندان تأکید نمود.

"فاطمه زینلی" سرپرست مرکز بهداشت شهرستان در این جلسه باتوجه به افزایش جمعیت سگ های ولگرد در شهرستان، مطالبی در خصوص بیماری هاری و راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری ارائه نمود و در ادامه زارع مسئول آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان به تشریح مراحل اجرای طرح تبسم (توسعه بهینه سلامت محله) پرداخت.

تشکیل کارگروهی جهت بررسی راه های معدوم سازی سگ های ولگرد، شناسایی محل مناسب تر جهت دفن بهداشتی زباله ها، نظارت دقیق تر و بیشتر بر دفع زباله توسط واحدهای زیربط، فرهنگ سازی و ارائه آموزش های لازم به مردم در خصوص بیماری هاری، درب دار کردن باکس های زباله، فرهنگ سازی تفکیک زباله های خانگی در خانواده ها، تعیین یکی از محلات شهر بهاباد جهت اجرای طرح تبسم و نظارت دامپزشکی شهرستان در ذبح بهداشتی دام در روز عید قربان از برخی موارد مطرح شد بود که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و به تصویب رسید.