ضرورت تشکیل صندوق حمایت از محصولات بخش کشاورزی در بهاباد

ضرورت تشکیل صندوق حمایت از محصولات بخش کشاورزی در بهابادبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ فرماندار بهاباد در مراسم افتتاح و معارفه مسئول نمایندگی تعاون روستایی بهاباد گفت: باید با استفاده از هم افزایی ادارات، برخی از مشکلات تعاونی های شهرستان را حل کنیم و با توجه به اینکه بخشی از مردم بهاباد مایحتاج خود را از طریق کشاورزی و دامداری تهیه می کنند؛ تقویت تعاونی های مرتبط با این حوزه ضروری است.

"عباس اقبال" به اهمیت و جایگاه تعاون روستایی در ارائه خدمات به روستاها اشاره نمود و گفت: بخش تعاون، مردمی ترین بخش اقتصاد است و سهم عمده تعاون را می توان ایجاد اشتغال در سطوح مختلف به ویژه کشاورزی برشمرد.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل صندوق حمایت از محصولات بخش کشاورزی در بهاباد گفت: آمادگی داریم صندوق حمایت از محصولات بخش کشاورزی را در شهرستان تأسیس کنیم و امیدواریم هرچه زودتر این صندوق در بهاباد آغاز به کار کند.

اقبال، با بیان اینکه سردخانه برای نگهداری محصولات کشاورزی در این شهرستان وجود ندارد گفت: با احداث سردخانه در شهرستان، مشکل کشاورزان بهابادی در رابطه با نگهداری محصولات باغی تا موقع فروش برطرف می شود و می توانند محصولات خود را در سردخانه نگهداری کنند.

وی با توجه به اینکه شهرستان بهاباد بیشترین تولید مرغ استان را داراست گفت: خواستار ساخت یک کشتارگاه صنعتی مرغ در این شهرستان هستیم و امیدواریم این کشتارگاه در بهاباد ایجاد شود.

فرماندار بهاباد با تأکید بر استفاده از بخش خصوصی در تعاونی ها گفت: بخش خصوصی در کشاورزی شهرستان ضعیف است و باید با تشکیل تشکل های تعاونی غیر دولتی این مشکل مرتفع شود.

 

زعفران بهاباد به نام دیگر نقاط به فروش می رسد/ بازاریابی مشکل عمده محصولات کشاورزی بهاباد است

 

"عباس اقبال" در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شهرستان بهاباد به در زمینه تولید برخی از محصولات کشاورزی نه تنها در استان بلکه در سطح کشور رتبه نخست را از آن خود کرده است گفت: زعفران بهاباد به لحاظ کیفیت، رتبه نخست را داراست اما متأسفانه به دلایلی از جمله نقص در سیستم بازاریابی، زعفران بهاباد به نام دیگر نقاط به فروش می رسد.

وی افزود: شهرستان بهاباد در زمینه تولید پسته نیز از جایگاه خوبی در استان بهره مند است و عمده مشکل کشاورزان شهرستان بهاباد در زمینه فروش یا برندسازی محصولات، بازاریابی و بازار رسانی محصولات تولیدی است.

 

مدیرکل تعاون روستایی استان یزد :

تعاونی های فعال استان یزد تقویت می شوند

 

مدیرکل تعاون روستایی استان یزد با اشاره به کشاورزی بودن منطقه بهاباد گفت: کشاورزی یکی از فرصت های توسعه مورد بحث در این شهرستان است و مدیران این بخش باید در پایان سال آینده خروجی قابل قبولی را ارائه دهند.

"علی جهازی" با بیان اینکه مدیران تعاون روستایی در شهرستان ها باید اثرگذاری فعالیت های خود را به کشاورزان و روستاییان بیشتر کنند، گفت: به منظور مشارکت مردم در تعاونی ها، فعالیت و عملکرد این واحدها باید به مردم گزارش و تفهیم شود تا اعضا از وضعیت تعاونی های خود مطلع شوند.

وی تصریح کرد: باید ظرفیت بخش خصوصی در توسعه تعاونی های روستایی بهاباد افزایش یابد و در این راستا تعاونی های فعال استان یزد تقویت می شوند.

جهازی، در رابطه با توانمندسازی تشکل های روستایی گفت: در راستای توانمندسازی تشکل ها، کمیته ای در استان تشکیل شده تا فعالیت تشکل ها در هر شهرستان با کمک جهاد کشاورزی و فرمانداری بررسی شود تا منحل شدن تشکل های غیرفعال و بدون بازدهی و توانمندسازی تشکل های فعال و پویا در دستور کار تعاون روستایی قرار گیرد.

مدیرکل تعاون روستایی استان افزود: شهرستان بهاباد دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه ای در زمینه کشاورزی است که در جهت بالفعل شدن آن باید گام های اساسی برداشته شود و این مهم نیازمند توجه ویژه همه مسئولین است.

وی به ویژگی های تعاون روستایی در بهبود وضعیت معیشت مردم اشاره کرد و گفت: از جمله عواملی که می تواند در بهبود وضعیت معیشت مردم روستایی و فقیر اثرگذار باشد، تعاونی ها هستند که از طریق ایجاد انگیزه و ترغیب روستائیان به مشارکت در فعالیت های تعاونی، موجب توانمندسازی آنان می شوند و باعث کاهش حجم زیاد ناملایمات اجتماعی ناشی از پدیده مهاجرت روستا به شهر شود.

 

در پایان از سوی مدیرکل تعاون روستایی استان یزد "حسینعلی صادق زاده" به عنوان مسئول  نمایندگی تعاون روستایی بهاباد معرفی شد.