سیگار و قلیان دروازه ورود به اعتیاد مواد مخدر/خانواده ها نقش ویژه ای در جلوگیری از اعتیاد به مواد مخدر دارند

سیگار و قلیان دروازه ورود به اعتیاد مواد مخدر/خانواده ها نقش ویژه ای در جلوگیری از اعتیاد به مواد مخدر دارندبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان بهاباد به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری و با حضور بخشدار مرکزی، سرپرست بخشداری آسفیچ و اعضای این شورا در محل فرمانداری برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری بهاباد با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی به شمار می آید بر لزوم شناسایی و داشتن آمار دقیق از معتادان تأکید نمود تا بتوان برنامه ریزی بهتری برای کاهش معتادان داشته باشیم.


"محمدحسین پاکدل" با اظهار اینکه خانواده ها نقش ویژه ای در جلوگیری از اعتیاد به مواد مخدر دارند گفت: مصرف سیگار به ویژه قلیان دروازه ورود به اعتیاد مواد مخدر به حساب می آید ولی متأسفانه نگرش برخی خانواده ها به مصرف آن مثبت است و به عنوان یک مصرف تفننی نگاه می کنند.


این مقام مسئول با بیان اینکه بیشتر پیام های رایج در فضای مجازی در رابطه با طب سنتی معتبر نیست و حاوی مواد مخدر می باشد گفت:  دسترسی آسان به مواد مخدر، جنگ نرم دشمنان برای تضعیف بنیان خانواده ها به ویژه نسل جوان، سودآوری برای قاچاقچیان وتوزیع کنندگان مواد مخدر، مسائل خانوادگی، فقر و تنوع انواع مواد مخدر که بیش از 700 نوع مواد مخدر وجود دارد را از برخی عوامل گرایش افراد به مصرف مواد مخدر عنوان نمود.


پاکدل جهت فرهنگ سازی و کاهش تقاضای مواد مخدر، نقش روحانیون و آموزش و پرورش را بسیار مؤثر دانست و بر استفاده از مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد به عنوان پل ارتباطی مردم تأکید نمود.


در این جلسه مسئولین گزارشی از برنامه های اجرا شده در هفته مبارزه با مواد مخدر و برنامه های آتی خود برای مبارزه با مصرف مواد مخدر ارائه نمودند؛ راه اندازی کمپ ترک اعتیاد، ارائه برنامه های آموزشی، ورزشی و فرهنگی از جمله آموزش های خودمراقبتی، آثار سوء مصرف قلیان و جلوگیری از مصرف قلیان در پارک ها و اماکن عمومی، از برخی موارد مطرح شده بود.


 نصب بنرهایی برای فرهنگ سازی و پیشگیری از اعتیاد با مواد مخدر در سطح شهر و بنر ممنوعیت استعمال قلیان در تفرجگاه ها از مصوبات این جلسه بود.