زعفران، نماد اقتصاد مقاومتی در کم آبی

زعفران، نماد اقتصاد مقاومتی در کم آبیبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ برای اولین بار در استان یزد، جشنواره "زعفران، طلای سرخ" با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد، فرماندار و امام جمعه بهاباد، نماینده ولی وفقیه در جهادکشاورزی یزد، دکتر اسمی و مفتاحی زاده از محققین زعفران کشور، بخشداران مرکزی و آسفیچ و جمعی از مسئولین دستگاه های اجرایی استانی و شهرستانی در محل سالن مجتمع علامه ملاعبدا... بهاباد برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این مراسم به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی که تنها راه نجات کشور اقتصاد مقاومتی است اشاره نمود و گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که با تحریم از سوی دشمنان این نظام با مشکلی مواجه نشویم و با استفاده از امکانات کشور، یک توانمندی درون زا داشته باشیم.

عباس اقبال افزود: زعفران به جهات متعددی می تواند یکی از این توانمندی های مهم باشد؛ به خاطر اینکه کشور ما در منطقه ای قرار دارد که با مشکل آب روبرو می باشد و زعفران هم یک گیاه کم آبخواه است می تواند جایگاه بسیار خوبی در اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه این محصول درآمد خوبی هم می تواند داشته باشد گفت: اگر با استفاده از روش های علمی، زمین مناسب و منطقه ای که آب هوای مناسب برای کاشت زعفران باشد انتخاب شود و نسبت به نوع کشت، داشت و برداشت آن خوب عمل کنیم می توانیم درآمد بالایی از این محصول داشته باشیم.

اقبال به میزان برداشت زعفران در شهرستان بهاباد اشاره نمود و گفت: متأسفانه میانگین برداشت زعفران در بهاباد در حد سه تا پنج کیلو در هکتار است؛ البته در بهاباد کشاورزی داشتیم که تاکنون 15 کیلو در هر هکتار برداشت داشته است و قطعاً با استفاده از دانش روز می توانیم افزیش بسیار قابل توجه ای در میزان برداشت زعفران داشته باشیم.

وی در خصوص هدف از برگزاری جشنواره استانی زعفران در بهاباد گفت: شاخص ترین محصول کشاورزی شهرستان بهاباد زعفران می باشد که جهت ترویج کشت زعفران در این شهرستان و معرفی محصول آن در استان و کشور این اقدام صورت گرفت.

فرماندار بهاباد تصریح کرد: البته این کافی نیست و باید اقدامات مؤثرتری از جمله برند سازی و فرآوری زعفران بهاباد که به لحاظ کیفیت رتبه نخست کشور را دارد صورت گیرد.

اقبال با تأکید بر ادامه داشتن این جشنواره در سالهای آینده گفت: فقط این جشنواره به این سال ختم نشود؛ ما جشنواره انار را نیز می توانیم در شهرستان برگزار کنیم.

 

مسئول نمایندگی ولی ففیه در سازمان جهادکشاورزی استان یزد:

زعفران خاک فرش بهشت است

حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی مسئول نمایندگی ولی ففیه در سازمان جهادکشاورزی استان یزد در این مراسم با  تسلیت ایام اربعین امام حسین(ع) و تسلیت به مناسبت جان باختن تعدادی از مردم یزد در واژگونی اتوبوس در اقلید، اظهار داشت: 17 هزار حدیث و روایت درباره زعفران و خواص ان از ائمه اطهار(ع) نقل شده است.

وی به بیان سه روایت از ائمه درباره زعفران گفت: پیامبر اکرم(ص) در روایتی از زعفران به عنوان خاک فرش بهشت یاد کردند و فرمودند ساختمان بهشت خشتى از نقره و خشتى از طلاست، گِل آن مُشک بسیار خوشبو و سنگریزه آن لؤلؤ و یاقوت و خاک آن زغفران است.

 

امام جمعه بهاباد:

کیفیت محصولات کشاورزی و بسته بندی  زعفران افزایش یافته و قابل رقابت در بازار جهانی باشد

حجت الاسلام سیف الله دهقانی امام جمعه بهاباد درادامه این مراسم در سخنانی با تسلیت اربعین حسینی و تسلیت جان باختگان اتوبو س زائران کربلا ی معلی یزد به اهمیت کاروتلاش در  جامعه اشار کرد و گفت : یکی از مسائل مهم در فرهنگ اسلامی مسئله کار و تلاش است

امام جمعه شهرستان بهاباد در این جشنواره با بیان اینکه اقتصاد ایران بدون توجه به اقتصاد کشاورزی توسعه نمی یابد ، بر حلال بودن روزی تاکید و گفت: یکی از کارهائی که معمولا انبیاء و اولیاء الهی داشتند مسئله کشاورزی و بدست آوردن رزق و روزی حلال است که ماباید به این مسئله اهمیت زیاد داشته باشیم

حجت الاسلام دهقانی بر توجه به کیفیت محصولات داخلی در جهت جذب و ارتقای رتبه اقتصادی تاکید کرد و گفت: بایستی کیفیت محصولات کشاورزی و بسته بندی افزایش یافته و قابل رقابت در بازار جهانی باشد.

 

اخبار مرتبط:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد: کسب سود بیشتر از زعفران نیازمند صنایع فرآوری است/۶۵ درصد از سطح زیر کشت زعفران استان یزد مربوط به شهرستان بهاباد است

رونمایی از المان زعفران در بهاباد

گزارش تصویری برگزاری اولین جشنواره استانی زعفران درشهرستان بهاباد(1)

گزارش تصویری برگزاری اولین جشنواره استانی زعفران درشهرستان بهاباد(2(