ریشه بسیاری از معضلات بی سوادی و ناآگاهی است

ریشه بسیاری از معضلات بی سوادی و ناآگاهی استبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان بهاباد صبح امروز با حضور معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان، فرماندار بهاباد و اعضای شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد.

 

فرماندار بهاباد:

ریشه بسیاری از معضلات بی سوادی و ناآگاهی است


فرماندار بهاباد در این جلسه علم و سوادآموزی را از ضروریات و نیازها انسانها دانست و گفت: هر جامعه ای برای پیشرفت در زمینه های مختلف نیازمند ارتقای زیرساخت های فرهنگی از جمله سطح سواد مردم است و لذا مبارزه با بیسوادی یک حرکت ارزشمند است و همه باید در هر جایگاهی که هستند به این مهم کمک کنند.

عباس اقبال با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان امام راحل(ره) گفت: تشکیل نهضت سوادآموزی نشان از آینده نگری بنیانگذار جمهوری اسلامی است که امروز شاهد آثار و برکات این دور اندیشی امام راحل(ره) در کاهش بی سوادی هستیم.

رئیس شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان بهاباد با بیان اینکه ریشه بسیاری از معضلات بی سوادی و ناآگاهی است به حضور افراد غیربومی در شهرستان که باعث بالا رفتن آمار بی سوادی در شهرستان شده اند اشاره نمود و گفت: این افراد مانند هر ایرانی از حقوق شهروندی برخوردار هستند و لذا افراد غیر بومی که بی سواد هستند باید شناسایی شوند و امکانات لازم برای باسواد کردن آنها فراهم شود.

اقبال با بیان اینکه اداره آموزش و پرورش به عنوان متولی سواد آموزی جایگاه مهمی دارد گفت: انتظار می رود معلمین و مدیران مدارس همچون گذشته در ریشه کن نمودن بی سوادی همکاری داشته باشند.

وی همچنین بر استفاده از ظرفیت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون های فرهنگی مساجد و پایگاه های مقاومت بسیج تأکید نمود.معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد:

طرح بن سوادآموزی ویژه روستائیان اجرا می شود


معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با بیان مطالبی در خصوص اهمیت سوادآموزی در اسلام گفت: امروز در دنیا شاخص باسوادی مردم در اولویت است چرا که وقتی مردم باسواد باشند می توان دیگر شاخص ها زندگی آنها را تشخصیص داد.

مرآت امین الرعایا از اجرای طرح بن سوادآموزی ویژه روستائیان خبر داد و گفت: جهت کاهش بی سوادی در کشور و تشویق افراد برای با سواد شدن بن سوادآموزی به مبلغ 10 میلیون ریال داده می شود که پس از فراگیری سواد مقدماتی طی هشت ماه و قبولی در امتحانات اعتبار این بن فعال می شود.

وی تصریح کرد: این طرح در پنج استان به صورت آزمایشی اجرا می شود که به تدریج در دیگر استان های کشور اجرا خواهد شد.

امین الرعایا با توجه به اینکه امروز استان یزد دومین استان مهاجرپذیر است گفت: افراد غیر بومی جزو ساکنین منطقه ای که در آن ساکن هستند محسوب می شوند و لذا و در رتبه بندی درصد باسوادی ارزیابی می شوند.

وی با بیان اینکه استان یزد در سال 94 موفق به کسب رتبه عالی شد، معظل عمده سوادآموزی را برگشت بی سواد عنوان نمود و گفت: بعضی از افرادی که باسواد می شوند دیگر دنبال مطالعه نیست که این امر باعث برگشت بی سوادی به آنها می شود و لذا طرح تحکیم و تثییت مهارت سواد افراد با هدف جلوگیری از بازگشت به بی سوادی اجرا می شود.

امین الرعایا در ادامه استاندارد سازی آموزش های سوادآموزی متناسب با استانداردهای یونسکو را از دیگر برنامه های نهضت سواد آموزی نام برد و گفت: طبق این استانداردها، سواد آموزان باید علاوه بر آموزش خواندن و نوشتن، کار با رایانه و زبان خارجی را هم فرا گیرند.

 

رئیس اداره آموزش پرورش بهاباد از باسوادی 100 درصدی افراد بومی شهرستان خبر داد

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان بهاباد هم در این جلسه گزارشی از عملکرد این شورا بیان نمود و گفت: در سال 94 رتبه سوم سوادآموزی را داشتیم و تا دیماه سال جاری موفق به کسب رتبه دوم استان شدیم.

حسن عبداله ئیان با اشاره به اینکه افراد مهاجر و غیر بومی باعث افزایش درصد بیسوادی در شهرستان شده اند از باسوادی 100 درصدی افراد بومی شهرستان خبر داد و گفت: افرادی که بی سواد هستند غیر بومی هستند که جهت سوادآموزی شناسایی شده و در حال آموزش می باشند.

وی به شهدای سوادآموزی در استان اشاره نمود و گفت: استان یزد دو شهید سوادآموزی دارد که یکی از این شهدا، شهید محمد صادقی از شهرستان بهاباد می باشد.


در پایان لوح تقدیر از سوی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری به اعضای شورای سوادآموزی شهرستان بهاباد تقدیم شد و از زحمات فرماندار و اعضای این شورا تجلیل به عمل آمد

.