رویداد آبی شهرستان بهاباد برگزار شد

رویداد آبی شهرستان بهاباد برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ دوازدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان بهاباد با محوریت طرح رویداد آبی شهرستان بهاباد به ریاست فرماندار بهاباد و باحضور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد با اشاره به مصرف بهینه آب کشاورزی در شهرستان گفت: با اعتمادسازی و همدلی مؤثر کشاورزان شهرستان قدمی بزرگ در جهت نصب کنتور هوشمند برداشته شده به طوریکه 91 درصد از چاه های کشاورزی شهرستان بهاباد مجهز به کنتور هوشمند شدند.

"محمدمهدی خانی زاده" به طرح ملی تعادل بخشی آب های زیرزمینی اشاره نمود و باتوجه به اجرای موفق این طرح در شهرستان بهاباد خواستار تأمین آب بخش‌های تولیدی صنعتی و صنایع وابسته به کشاورزی و مجتمع‌های دامداری شهرستان از محل طرح تعادل بخشی و خاموشی های انجام شده برای چاهها شد.

وی تأکید نمود: برای تحقق شعار امسال رهبر معظم انقلاب باید حمایت از تولیدات در اولویت قرار گیرد و با تسهیل سازی بروکراسی اداری موانع برداشته شود.

خانی زاده در ادامه به بهره برداری از خط انتقالی آب خلیج فارس به چادرملو و همچنین سخنان مدیرعامل مجتمع چادرملو جهت شروع احداث خط انتقالی آب از مهریز تا بهاباد و محل شرکت چادرملو در این پروژه اشاره نمود و گفت: وجود این خط در منطقه برداشت از آب های زیرزمینی منطقه را کم می کند و منبع آبی جدید نیز در منطقه بهاباد خواهیم داشت که از برکات این اقدام می باشد.

مکان یابی گود دفع بهداشتی زباله در شهرستان، تسریع در جانمایی مناطق روستایی برای سکونت باتوجه به وضعیت رودخانه‌های منطقه، تأمین آب مورد نیاز برای شهرک صنعتی شماره دو بهاباد از دیگر مباحثی بود که فرماندار بهاباد مطرح نمود و تصمیماتی اتخاذ گردید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد با بیان اینکه اجرای طرح رویداد آبی در شهرستان ها به منظور رفع چالش ها و مشکلات آبی و بخش های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی متمرکز می شود گفت: آمارها نشان می دهد که بارش ها در شهرستان بهاباد نسبت به بلند مدت نزدیک به 45 درصد کاهش پیدا کرده است و متأسفانه امسال سال خشکی برای شهرستان بهاباد است و قطعاً بحث مدیریت مصرف منابع آب نسبت به کم آبی مهمتر از همیشه باید دستور کار باشد.

"محمدمهدی جوادیان زاده" با تقدیر و تشکر از اقدامات مؤثر فرمانداری بهاباد و اعضای شورای حفاظت از منابع آب شهرستان که کمک کار ما بودند تا بتوانیم کنتورهای هوشمند را در این شهرستان نصب کنیم گفت: سیاست ما به صورت یک جانبه ای نیست و نیاز است گفتمان جدیدی با مردم ایجاد کنیم تا اگر دیدگاه منفی در این زمینه وجود دارد برطرف شود.

وی به سند سازگاری با کم آبی که در اواخر سال گذشته با مشارکت همه دستگاه های ذیربط استانی تدوین شده، اشاره نمود و گفت: مهمترین هدف در این سند بحث پایداری استان های خشک مثل استان یزد است که بتواند پایدار بماند و توسعه پایدار حرف اول را بزند.

جوادیان زاده با بیان اینکه در رابطه با بحث ‌های کم آبی در شهرستان بهاباد و تولید چالش هایی وجود دارد گفت: برای تأمین آب بخش های تولیدی و صنایع کشاورزی و دامپروری از محل منابع آبی که در اختیار داریم به صورت اضطرار یا با حجم کم تأمین خواهیم نمود.

همچنین در این جلسه از زحمات و تلاش‌های "سیدعلی اوهب" قدردانی و "مهدی برزگری" به عنوان رئیس اداره امور منابع آب شهرستان‌های بافق و بهاباد معرفی شد.