رشد و توسعه شهر باید همراه با رشد و توسعه روستاها باشد

رشد و توسعه شهر باید همراه با رشد و توسعه روستاها باشدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ همزمان با روز شهرداری و دهیاری نشست فرماندار بهاباد با شهردار و دهیاران بخش های مرکزی و آسفیچ و با حضور رئیس شورای اسلامی شهر و رئیس شورای عالی استان در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این جلسه به وجود امنیت و آرامش در کشور اشاره نمود و گفت: نظام مقدس و سربلند جمهوری اسلامی علیرغم همه فشارهایی که از ناحیه استکبار جهانی بر کشور می شود بحمدا... تاکنون در همه صحنه ها پیروز میدان جمهوری اسلامی و مردم ایران بودند.

عباس اقبال تصرح کرد: اگرچه دشمن برنامه های بسیار زیادی را برای ضربه زدن به کشور تدارک دیده و خواهد دید اما تا زمانی که مردم با هم متحد و بصیرت داشته باشند و از مقام ولایت تبعیت کنند، پیروز هستیم.

وی در ادامه به بیان شمه ای از مسائل عمرانی و فرهنگی در شهرستان بهاباد پرداخت و گفت: امروز یک شهرستان زنده و پویا داریم و علیرغم مشکلات زیادی که ما در مسائل بودجه ای و اقتصادی داشته و داریم بحمدا... در اکثر روستاها و شهر با جلب مشارکت و همراهی مردم کارهای بسیار ارزشمندی انجام شده است که جای تقدیر و تشکر از همه دارد و باید این روند به همین شدت ادامه پیدا کند.

اقبال به مشکلات شهرستان اشاره نمود و گفت: ما شهرستان نسبتاً محرومی هستیم که بیشتر مشکلات از کمبود جمعیت و پراکندگی شهرستان ناشی می شود که در 7 هزار کیلومتر مربع پراکنده هستند و خدمت رسانی خیلی مشکل است.

عالی ترین مقام اجرایی شهرستان بهاباد با تقدیر و تشکر از تلاش و کوشش مسئولین در گذشته گفت: باتوجه به بودجه ای که در دولت قبل بود بیشتر از این می بایست کارهای زیرساختی انجام می شد؛ بعضی از راههای روستایی و راه ارتباطی به مرکز استان هنوز مشکل دارد.

اقبال همچنین در خصوص بحث بهداشت و درمان، حمل و نقل از روستا به شهر و شهرستان های اطراف و گازرسانی به شهرستان که کمتر جایی در کشور است با این جمعیت گاز نداشته باشد توضیحاتی را بیان نمود.

 

وجود روحیه تلاش، ایثارگری و امید بالاترین سرمایه در پیشرفت شهرستان

فرماندار بهاباد با بیان اینکه علیرغم همه وجود مشکلات کارهای بسیار خوبی در روستاها شده است گفت: به خیلی از روستاها که می رویم می بینیم که دهیاران و شوراها با چه شوق، علاقه و روحیه ای در صدد رفع مشکلات مردم هستند و این خود خیلی ارزش دارد.

اقبال وجود روحیه تلاش، ایثارگری و امید جهت خدمت به مردم را بالاترین سرمایه در پیشرفت شهرستان به ویژه در روستاها عنوان نمود و گفت: اگر این روحیه از ما گرفته شود و این امیدی که در بین دست اندرکاران وجود دارد گرفته شود یقیناً اگر بودجه زیاد هم داشته باشیم نمی توانیم کار کنیم.

وی تصریح کرد: در این چندسال نشان دادید با این بودجه کم ولی با امید می توان کارهای زیادی انجام داد؛ بعضی از روستاهای ما 100 درصد آسفالت شد آن هم با قیمت گران و انشاا... با مشارکت و کمک مردم مشکلات کوچکی هم که وجود دارد رفع می شود.

عباس اقبال در بخش دیگر سخنان خود به مسائل اساسی که باید پیگیری شود از جمله بحث اشتغال و کشاورزی اشاره نمود و از دهیاران خواست تمام سعی و کوشش خود را ابتدا در بخش کشاورزی که محور توسعه شهرستان بهاباد است بگذارند.

وی در ادامه باتوجه به کارهای بسیار خوب و ارزشمندی که در شهر توسط شهرداری انجام شده گفت: کارهای اساسی در شهر توسط شهرداری از جمله در بحث آسفالت خیابان ها و کوچه ها شده است علیرغم اینکه بوجه شهرداری بودجه محدودی است.

وی تأکید کرد: رشد و توسعه شهر باید همراه با رشد و توسعه روستاها باشد؛ اگر ما از یکی غافل شویم توسعه نامتوازن ایجاد می شود که مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.  

 

رئیس شورای اسلامی شهرستان بهاباد:

دهیاران از مسائل علمی جهت پیشرفت روستاها بهره ببرند

رئیس شورای اسلامی شهرستان بهاباد هم در این جلسه گفت: رسیدگی به روستاها خیلی اهمیت دارد و از لحاظ علمی و درسطح دنیا رسیدگی به روستاها خیلی بیشتر از شهرها مورد توجه می باشد؛ اگر روستاهای ما خالی از سکنه شود شهرها از بین می روند زیرا روستاها تولید کننده هستند.

سیدمحمود میرابوالقاسمی به نقش دهیاران در پیشرفت و توسعه روستاها اشاره نمود و تأکید کرد: یکی از نقش های مهمی که دهیاری ها باید انجام دهند این است که سعی کنند از مسائل علمی جهت پیشرفت روستاها بهره ببرند به ویژه در بحث کشاورزی که به روش سنتی انجام می شود و طرح هایشان باید در این رابطه باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر بهاباد هم گفت: این دهیار است که می تواند با برنامه ریزی برای روستا باعث پیشرفت و توسعه در روستا شد.

اکبر فلاح اظهار داشت: با اختلاف هیچ کس به جایی نمی رسد و اگر در روستا و شهر اختلاف باشد هرگز پیشرفت نمی کند.

در ادامه جلسه دهیاران پیشنهادات و انتقادات خود را بیان و فرماندار پاسخ های لازم را مطرح نمودند.

در پایان از شهردار بهاباد به خاطر خدمات و تلاش های ارزشمند برای آبادانی شهر و از دهیاران برتر روستاهای احمدآباد، کمکوئیه و بنستان و همچنین در بین روستاهای فاقد دهیاری از شورای اسلامی روستای فودیج با اهداء لوح سپاس از طرف فرماندار تقدیر بعمل آمد.