دیدار مسئولین شهرستان بهاباد با مشاور وزیر کشور

دیدار مسئولین شهرستان بهاباد با مشاور وزیر کشوربه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ روز سه شنبه 16 مهرماه 98 فرماندار بهاباد، امام جمعه بهاباد و شورای اسلامی شهر با حضور در دفتر "مروج الشریعه" مشاور وزیر کشور با وی دیدار و در خصوص توسعه شهرستان بهاباد بحث و تبادل نظر شد.

 

امام جمعه بهاباد در این دیدار نکاتی پیرامون تفاوت های جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی در مناطق مختلف شهرستان را مطرح و با تأکید بر ضرورت توسعه بومی هر منطقه گفت: در صورت غفلت از این تفاوت ها نمی توان توسعه بومی را محقق نمود؛ در واقع توسعه بومی نیازمند به رسمیت شناختن ظرفیت ها و پتناسیل های مناطق مختلف دارد که در دیگر مناطق مطرح نیست.

"حجة الاسلام و المسلمین علی اکبر ابراهیمی بشکانی" با اشاره به مباحث توسعه انسانی و اهمیت و ضرورت آن در توسعه بومی، به تمرکز بیش از اندازه و غیرمنطقی جمعیت در فضاها و پیامدهای منفی این نوع تمرکز مانند پیامدهای فرهنگی مطالبی بیان داشت و با تأکید بر تعدیل تحرکات فضایی بیش از اندازه گفت: برای مثال در شرایطی نیروی کار مجبور می شود 200 کیلومتر از شهر و دیار خود دور شود و در معدن کار کند؛ در صورتی که در پنج کیلومتری محل زندگی آن معدن وجود دارد؛ این مسئله می تواند پیامدهای منفی خاص خود را به همراه داشته و مخل فرآیند توسعه بومی شود.

 

مشاور وزیر کشور بر داشتن برنامه های توسعه همه جانبه، متوازن و پایدار تأکید نمود و گفت: برنامه های توسعه شهرستان بهاباد باید در همه بخش های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و محیطی در نظر گرفته شود و نگاهی عادلانه به مناطق و نواحی مختلف حاکم باشد و مفهوم پایداری مورد توجه قرار گیرد.

"مروج الشریعه" به تجارب ناموفق برنامه ریزی در ایران اشاراتی داشت و محور را نه انسان بلکه کالبد و طبیعت قرار داد‌ و گقت: نباید از توجه به مواردی مهم چون  کارآفرینی و اشتغالزایی غفلت نمود. 

وی تصریح کرد: نظام نامه شماره یک سعی داشته است همه این مسائل را مورد توجه قرار دهد که انشاءلله کاملتر خواهد شد و مدیران ناحیه ای و منطقه ای باید بدان توجه داشته باشند.

 

"محمدمهدی خانی زاده" فرماندار بهاباد با اشاره به بحث فتوای امام خمینی(ره) در سال 68 که بواسطه این آن مقرر شد 2 درصد عوارض فروش معادن به شهرستان بافق اختصاص یابد گفت: جدا شدن بهاباد از شهرستان بافق باعث شد تا تخصیص این میزان دو درصد برای شهرستان بهاباد متوقف شود و درخواست نمود تا عوارض به شهرستان بهاباد هم اختصاص یابد.