دبیرخانه دائمی جشنواره زعفران در بهاباد راه اندازی می شود

دبیرخانه دائمی جشنواره زعفران در بهاباد راه اندازی می شودبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد در دومین جشنواره استانی زعفران طلای سرخ که به میزبانی شهرستان بهاباد برگزار شد به سیاست های وزارتخانه جهادکشاوری مبنی بر حمایت از کشت های کم آبخواه و افزایش کشت گیاهان دارویی اشاره نمود و گفت: گیاهان دارویی می تواند نقش بسیار زیادی در اعتلای بخش کشاورزی داشته باشد که یکی از آنها در بخش زعفران است به طوری که سطح زیرکشت زیادی را به خود اختصاص داده است.

 

"سید جمال سجادی ‌پور" با بیان اینکه توجه به گیاهان دارویی به عنوان یکی از اولویت های جهادکشاورزی است گفت: در استان یزد به خاطر محدودیت منابع آبی که با آن روبرو هستیم محصولاتی را باید کشت کنیم که ارز آوری برای کشور داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: در سال های اخیر کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته است به طوری که می بینم در شهرستان بهاباد کشت زعفران به شکلی عالی توسعه یافته و در قالب جایگزینی محصولات پرآبخواه که عموماً مزیت اقتصادی ندارند شاهد هستیم. 

 

سجادی ‌پور با بیان اینکه در بحث گیاهان دارویی 1725 رقم گونه گیاهان دارویی در دنیا وجود دارد و گفت: کشور ما 11 اقیلم را دارد از 13 اقلیمی که در دنیا وجود دارد و این پتانسیل خدادادی بسیار خوبی در زمینه گیاهان دارویی است که می توان در توسعه کشت های جایگزین گام برداریم.

 

وی افزود: متأسفانه مصرف گیاهان دارویی در کشور که سابقه آن در طب سنتی ما می باشد امروز خیلی جایگاهی نداریم به طوری که حدود 3 تا 4 درصد مصرف شامل می شود.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با تأکید بر اینکه استان های کویری مثل استان یزد باید به سمت گیاهان دارویی حرکت نمایند گفت: باید این جایگاه را اعتلا ببخشیم که بر می گردد به رسالت همه ما و بهره برداران عزیز که با انتخاب الگوهای کشت مناسب بتوانیم شاهد ارزآوری و تولید خوب در بخش کشاورزی باشیم.

 

وی گفت: در سال های اخیر کارهای خوبی برای صادرات زعفران انجام شده است که امیدواریم در استان با عنایت به دلیل کم آبخواه بودن زعفران کمک کنیم با حضور بهره برداران عزیز به عنوان محصول اصلی در استان قرار گیرد و توسعه کمی و کیفی آن را شاهد باشیم.

 

سجادی ‌پور با بیان اینکه باید کشت ها را از قالب سنتی به سمت مکانیزه و ردیفی سوق دهیم تا برداشت مکانیزه را شاهد باشیم اظهار امیدواری نمود: انشاا... با توجه ویژه ای که می طلبد زعفران به عنوان یک محصول اقتصادی در همه شهرستان های استان در سطح زیر کشت قرار گیرد.

 

وی در خصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی زعفران گفت: در استان یزد تاکنون سه مورد صنایع فراوری زعفران بیشتر نداریم؛ 12 پروانه تأسیس داده شده است و امیدواریم علاقمندان در شهرستان بهاباد وارد کار بسته بندی شوند و از اعتباراتی که در زمینه گذاشه شده است استفاده نمایند تا بتوان شاهد رونق صادرات این محصول و ایجاد برند در شهرستان بهاباد و استان باشیم و در بازارهای جهانی حضور مؤثری داشته باشیم.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همچنین گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره زعفران در بهاباد راه اندازی خواهد شد تا وارد فاز علمی و دریافت مقالات شویم و بتوان با استفاده از تجاربی که کسب می شود در راستای اعتلای زعفران گام برداشت.

 

مطالب مرتبط:

گزارش تصویری برگزاری دومین جشنواره استانی زعفران طلای سرخ به میزبانی شهرستان بهاباد

تأکید فرماندار بهاباد بر ایجاد صنایع تکمیلی و فرآوری زعفران در شهرستان