داشتن مفهوم مشترک از اقتصاد مقاومتی، مهمترین مبحث اقتصاد مقاومتی

داشتن مفهوم مشترک از اقتصاد مقاومتی، مهمترین مبحث اقتصاد مقاومتیبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ سومین جلسه شورای اداری شهرستان بهاباد در سال 95 به یاد شهید جلال کاظمی و با حضور پدر بزرگوار این شهید، نصیری زاده رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، نماینده مردم بهاباد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، امام جمعه، بخشداران مرکزی و آسفیچ و مسئولین ادارات شهرستان و با محوریت اقتصاد مقاومتی در محل فرمانداری برگزار شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد در این جلسه داشتن مفهوم مشترک از اقتصاد مقاومتی در استان را مهمترین مبحث در ایجاد اقتصاد مقاومتی عنوان نمود و گفت: اگر این مفهوم مشترک نباشد هر فرد برداشت متفاوتی از اقتصاد مقاومتی خواهد داشت و در نتیجه اثرات اقتصاد مقاومتی مشخص نمی شود.

حمیدرضا نصیری زاده با بیان اینکه هرکشوری برای رسیدن به توسعه باید الگو داشته باشد گفت: این الگو مانند چراغ و راهی است که ما را هدایت می کند؛ ما نمی توانیم از الگویی که کشورهای دیگر دارند کشور استفاده کنیم؛ چرا که هرکشوری دارای شرایط خاصی است که از سایر کشورها متمایز است و اگر می خواهیم به توسعه برسیم باید با کشورهای دیگر مشارکت داشته باشیم.

وی باتوجه به اهداف اقتصادی دولت ها گفت: دولت ها چهار هدف را دنبال می کند؛ اولین هدف رسیدن به تولید داخلی است تا تورم و بیکاری در کشور وجود نداشته باشد؛ دومین هدف تعادل خارجی است که کالاهای داخلی با کالاهای وارداتی برابر باشد؛ هدف سوم توزیع عادلانه درآمد ملی است که به نحو عادلانه در بین اقشار مختلف جامعه توزیع شود و هدف چهارم رشد منطقی تولیدات است که نرخ سالانه با نرخ معقولی افزایش یابد که بر اساس این اهداف می توان عملکرد هر دولتی را مشخص نمود. 

نصیری زاده اقتصاد مقاومتی را اقتصادی درون زا و برون گر دانست و گفت: اقتصاد درون زا، نشأت گرفته از پتاسیل ها، ظرفیت ها امکانات داخلی کشور است که با کمک مردم ایجاد می شود و می تواند به رشد و توسعه کشور کند و اقتصاد برون گر دید آن نسبت به بیرون است تا با رصد و شناسایی بازارهای جهانی به دنبال آن برود و سهمی در این بازارها داشته باشد و لذا اقتصاد مقاومتی منحصر به شرایط تحریم و همچنین به معنای حصار کشیدن به دور خود نیست.

وی اظهار داشت: با تأکیدات چندساله اخیر مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی متأسفانه هنوز هیچ تلاشی در شناسایی بازارهای جهانی نداریم؛ اگر می خواهیم به توسعه اقتصادی برسیم که الگوی ما الگوی اقتصاد مقاومتی است باید برنامه داشته باشیم که در هر زمان چه طور بازارها را تسخیر کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد رشد و توسعه شهرستان بهاباد را نیازمند داشتن الگو دانست و گفت: در این الگو باید دید آیا شهرستان بهاباد با این پتانسیل هایی که دارد باید تبدیل به شهرستان صنعتی شود یا همان کشاورزی باقی بماند؛ اگر قرار است شهرستان بهاباد صنعتی شود باید نیازها و از استعدادهای جوانان شهرستان مد نظر قرار گیرد تا از آنها بتوان استفاده نمود.

نصیری زاده تصریح کرد: وضعیت بکر و دست نخورده شهرستان بهاباد نباید به خاطر درآمد بیشتر نابود شود؛ اگر بتوانیم شهرستان بهاباد را از بن بست خارج کنیم و گردشگری را رونق دهیم در توسعه شهرستان نقش مؤثری خواهد داشت.

 

فرماندار بهاباد:

تنها راه درمان اقتصاد کشور، اجرای اقتصاد مقاومتی است

فرماندار بهاباد هم در این جلسه با اشاره به اهمیت و ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: تنها راه درمان اقتصاد کشور، اجرای اقتصاد مقاومتی است و لذا توسعه اقتصادی کشور باید متکی و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد.

عباس اقبال افزود: اقتصاد مقاومتی نیازمند فرهنگ سازی است و برای پیشبرد و نهادینه سازی آن همکاری همه مردم و دستگاه ها را با یک ذهنیت و مفهوم مشترک از اقتصاد مقاومتی می طلبد.

گفتنی است بعد از این جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد به همراه فرماندار از جاده نیمه تمام بهاباد ـ نایبند و طرح های اقتصاد مقاومتی روستای کمکوئیه از توابع بخش آسفیچ بازدید نمود.

 

مطالب مرتبط: جلسه کمیته برنامه ریزی برنامه ریزی شهرستان بهاباد تشکیل شد