حل مسائل اجتماعی در گرو توجه به مشاغل خرد و بومی است

حل مسائل اجتماعی در گرو توجه به مشاغل خرد و بومی استبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید در مراسم راه اندازی مرکز یادگیری و توسعه اجتماعی، اقتصادی شهرستان بهاباد به تغییرات جمعیتی گسترده ای در کشور اشاره نمود و گفت: به طور انفجاری دانشگاه ها گسترش پیدا کرد و نسلی با نوعی توقع زندگی به ناگهان به سنی رسید که باید پاسخگوی کار برای آن ها باشیم؛ به تعبیر رهبر انقلاب، 20 سال دیر به مسائل اجتماعی توجه کردیم که تبعات آن به ضوح در جامعه دیده می شود.

"علی ربیعی" وی با بیان اینکه انتظار برای به دست آوردن شغل طولانی شده و برای گذران زندگی به شغلی نیاز است که بتواند پاسخگوی وضعیت فعلی باشد گفت: نوع نگاه نسل ها به مسائل اجتماعی و سیاسی تغییر کرده و این تغییرات نسلی به وضوح در لایه های جامعه قابل لمس است.

وی با بیان اینکه تغییر نسلی حتی در چیدمان خانه ها نیز دیده می شود، عنوان کرد: ورود تکنولوژی نیز تاثیر بسزایی در تغییر دیدگاه و تفکر نسل ها ایجاد کرد و گفتگوهای اجتماعی و مسائل اجتماعی را دچار تغییر کرد.

عضو شورای مرکزی خانه کارگر یزد با اشاره به مشکلات اقتصادی اخیر و تحولات جنعیتی اظهار داشت: با تغییر اقتصاد مبتنی بر نفت، اتفاقاتی رخ می دهد و با رویدادهایی مواجه می شویم که پدیده های خارجی نیز روی اقتصاد ایران هم اثر می گذارند و در تحول جمعیتی هم نقش دارند.

وی افزود: اگر اقتصاد درونزای سالم بتواند سالی 600 شغل ایجاد کند کاری شگرف است اما به واسطه مسائل بین المللی با پیچیدگی هایی مواجه شدیم که باید برای گذر از این پیچیدگی ها با انرژی زیادی برای غلبه بر آن ورود کنیم.

ربیعی با اشاره به اینکه تولیدات بزرگ راهگشا نیست عنوان کرد: کارهایی که باید در این شرایط انجام دهیم راه اندازی کسب و کارهای خرد و محلی است و باید موفقیت های کوچک را تولید کرد.

وی با تاکید بر تقویت مهارت های اجتماعی و اقتصادی در مقیاس های کوچک افزود: باید بتوانیم مناسبت های اجتماعی که حال خود و دیگران را خوب می کند نیز تقویت کنیم و از ظرفیت های بومی و محلی بهره ببریم؛ اگر دنبال حل مسائل اجتماعی هستیم این مهم فقط از طریق توجه به مشاغل خرد و بومی تحقق خواهد یافت.

ربیعی با تاکید بر تغییر نگاه و رویکرد به ایجاد اشتغال و تحصیل گفت: گفتگوی اجتماعی برای حل مسائل اجتماعی راهکار برون رفتن از مشکلاتی است که بخشی از آسیب ها را به بار آورده و به پیچیدگی شرایط دامن زده است.

وزیر اسبق کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش مهارت آموزی و فهم از زندگی بیان داشت: بسیاری فقر و اعتیاد را عامل آسیب اجتماعی طلاق می دانند اما عدم مهارت در حل مشکلات و برخورد با مسائل عامل رشد اختلاف و در نتیجه طلاق است و فقر و بیکاری نقش بسیار اندکی دارند.

ربیعی با تاکید بر اینکه باید امنیت روانی را در جامعه توسعه دهیم و در شهرهای کوچک و محلات هم به این موضوعات توجه کنیم، اظهار داشت: سیاست گذاری ها باید معطوف به مسائل اجتماعی باشد و در سطح کلان و خرد از سطح خانواده ها شروع شود.

وی دومین راهکار را ایجاد تفاهم عمومی برای همدلی بیشتر برشمرد و تصریح کرد: توسعه و ایجاد نهادهای اجتماعی براساس سنت های گذشته راهکاری موثر در برقراری امنیت اجتماعی است که می تواند بین سنت های گذشته و تکنولوژی امروز ارتباط موثری برقرار کند.

رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید با بیان اینکه در سطح کلان نیز سیاست گذاری خاصی را نیاز داریم، عنوان کرد: دودکش های بزرگ و واحدهای تولیدی پر اشتغال نتوانسته شادی را به ارمغان بیاورد و کسی را خوشبخت و شاد کند لذا توصیه دارم توسعه با جوامع محلی همراه شود و امروز که نمی توانیم سرمایه گذاری های عظیم داشته باشیم با سرمایه خرد مردم را همراه کنیم.

ربیعی بیان داشت: هدف تحریم ها تغییر مردم است لذا دولت هم حمایت کند تا با ایجاد نهادهای محلی و رشد توسعه کارآفرینی مبتنی بر نهادهای محلی گامی برای اشتغالزایی محله محور برداریم.

رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: کارآفرینی خرد و توسعه جوامع محلی را استراتژی بزرگی برای حل مفاهیم و مسائل اجتماعی می دانیم و این آمادگی را داریم تا در این مسیر هر اقدامی که لازم است را انجام دهیم تا جامعه ای پر تلاش و پر از کار و امید داشته باشیم و امید را که در جامعه کاهش یافته است به جامعه برگردانیم.

 

این مراسم روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت 98 با حضور "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، "علی ربیعی" وزیر اسبق کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید، "احمد ترحمی" معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری، "عباس حیدری" مدیرکل حوزه استاندار، "فخرالسادات خامسی" مدیرکل امور اجتماعی استانداری، "محمدمهدی خانی زاده" فرماندار بهاباد، "حجة الاسلام و المسلمین علی اکبر ابراهیمی بشکانی" امام جمعه بهاباد، "محمدحسین ریاحی" مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاونین فرماندار، شورای اسلامی شهر، بخشداران مرکزی و  آسفیچ و جمعی از مسئولین در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد برگزار شد.