جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بهاباد برگزار شد

جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بهاباد برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان یزد، فرماندار بهاباد و مسئولین ادارات با محوریت بررسی خسارت سیل در بهار امسال برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با تقدیر و تشکر از تلاش ستودنی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان به تشریح برخی وظایف شورای هماهنگی مدیریت شهرستان پرداخت و گفت: مدیریت بحران یک علم است و اصولی دارد که اگر رعایت کردیم به هدف می رسیم؛ در بحث زمان طلایی مدیریت بحران اگر در ساعت اولیه کاری انجام دادیم کارهای شما به گُل می نشیند وگرنه به گِل می نشیند.  

"محمود شاکری شمسی"  با تأکید بر اینکه موضوع آموزش باید سرلوحه کار قرار گیرد گفت: نداشتن اطلاعات عمومی و ضروری و ضعف در آموزش همگانی از جمله عوامل افزایش تلفات پس از وقوع حوادث است؛ اگر حضور مردم با شناخت باشد اثرات خوبی دارد.

وی تصریح کرد: مشارکت مردم در بحرانها شرط عقلی و اصلی مدیریت بحران است؛ اگر ما حداقل آموزش مورد نیاز را به مردم بدهیم، حداکثر بهره را در کاهش تلفات و خسارات حوادث خواهیم برد.

این مقام مسئول افزود: چرا وقتی یک حادثه اتفاق می افتد چند روز اول همه داغ هستند و بعد همه چیز فراموش می شود؟ امروز بنده از سد خاکی سپیدان بهاباد بازدید کردم؛ تصور کنید اگر این سد نبود در حادثه سیل بهار امسال چقدر تلفات داشتید.

شاکری شمسی با اظهار اینکه طبق پیش بینی های صورت گرفته توسط هواشناسی، احتمال بارندگی در مهر امسال زیاد است گفت: جلسات بحران را جدی بگیریم؛ شهرداران چقدر آماده اند؟ بابت تجاوز به حریم رودخانه ها چقدر اقدام شده است؟ چقدر بستر رودخانه ها لایروبی شده؟ چرا وقتی فرصت هست کم کاری کنیم؟ بیایید از اتفاقات گذشته درس بگیریم؛ آزموده را آزمودن خطاست.

وی ضمن بیان اهمیت داشتن اطلاعات صحیح در زمان بحران بر تهیه بانک اطلاعاتی از تجهیزات و ماشین آلات امدادی و بروز رسانی و در دسترس بودن آن تأکید نمود و گفت: تلاش کنید با تعامل اطلاعاتی، سامانه اطلاعات GIS و نقشه خطرپذیری شهرستان که یکی از ابزارهای مهم و کلیدی در مدیریت سریع و هوشمند در بحران است تهیه شود.

شاکری شمسی تصریح کرد: وقتی بحرانی حادث می شود زمانی برای جمع آوری اطلاعات نیست و در آن شرایط حتی دسترسی به اطلاعات جمع بندی شده نیز دشوار است.

وی در ادامه به تصویب قانون جدید مدیریت بحران افزود: در قانون جدید نحوه همکاری بین دستگاه ها در زمان بحران به طور دقیق مشخص شده است و حتی نحوه برخورد و جریمه نهادهای متخلف نیز تبیین شده است.

 

فرماندار بهاباد در ابتدای جلسه با اشاره به میزان بارش باران در شهرستان که منجر به وقوع سیل شد گفت: این شهرستان خسارت جانی نداشت؛ اما خسارت مالی به همراه داشت؛ پیش بینی ها و انجام اقدامات پیشگیرانه، باعث جلوگیری از خسارت بیشتر به این شهرستان در سیل بهار امسال شد.

"محمدمهدی خانی زاده" با ابراز گلایه، خواستار توجه مدیرکل مدیریت بحران استان برای تأمین اعتبار و رفع خسارت های به وجود آماده در اثر سیل شد و گفت: برای پیشگیری از خسارت جدی به این شهرستان اقداماتی قبل از وقوع سیل با همکاری بخش خصوص انجام شد امّا هنوز هزینه های آنها پرداخت نشده است که می طلبد برای همکاری بخش خصوصی در بارندگی های بعدی اقدامی در این زمینه صورت گیرد.

وی با اشاره به تخریب مزارع زراعی و راه های روستایی تصریح کرد: جاده های بهاباد اکثراً کوهستانی است و با گذشت چندین ماه از این سیل، برای تسطیح راه های دسترسی به برخی از روستاها و جاده های بین مزارع با مشکل مواجه هستیم.

خانی زاده تأکید کرد: آمادگی شهرستان بهاباد در برابر سیل نیازمند ترمیم خسارات وارده است.

وی افزود: این شهرستان تجهیزاتی برای مقابله با سیل ندارد؛ در سیل گذشته شهرستان های معین همکاری مناسبی با ما نداشتند؛ حتی تجهیزات ایمنی و امداد رسانی نیروها را نداشتیم.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بهاباد در بحث مدیریت بحران، بحث ایجاد آرامش در مردم را بسیار حائز اهمیت دانست.

خانی زاده در بخش دیگر سخنان خود به پراکندگی شهرستان و تشریح یک حادثه آتش سوزی پرداخت و بر ضرورت راه اندازی ایستگاه آتش نشانی در بخش آسفیچ تأکید نمود.

در این جلسه دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان و مسئولین ادارات و نهادها به بیان کمبود تجهیزات و امکانات مورد نیاز و گزارشی از خسارات وارده به سدها، راه های روستایی، منازل  مسکونی روستایی، زمینهای زراعی و دامداری ها، تخریب قنوات و جاده های بین مزارع و ثبت اطلاعات آنها در سامانه سجاد بیان نمودند.