جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بهاباد برگزار شد

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بهاباد برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بهاباد با حضور جانشین مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان، فرماندار بهاباد و اعضای این شورا در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این جلسه با تأکید بر مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب شهرستان گفت: اولویت اصلی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان باید برخورد قانونی با چاه های حفر شده غیرمجاز و چاه هایی که اضافه برداشت دارند باشد؛ حفاظت از این منابع حیاتی وظیفه همه دستگاههای شهرستان است. 

عباس اقبال با اشاره به مصرف بهینه آب کشاورزی در شهرستان گفت: به منظور جلوگیری از ایجاد بحران آب در شهرستان، چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شدند و در این رابطه براساس آمار ارائه شده صرفه جویی قابل توجه ای در منابع آب شهرستان شده است.

وی تأکید کرد: آب یکی از زیر ساخت های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی است و مدیریت صحیح آن برای ما بسیار ضروری است.

اقبال با اظهار تأسف از اینکه میزان برداشت آب در شهرستان بیشتر از میزان ورود آب به سفره های زیرزمینی است گفت: باید با مدیریت و نظارت صحیح بر مصرف آب، مقدار ورودی و خروجی آب سفره های زیرزمینی مساوی باشد و لذا آب منطقه ای باید با پیگیری جدی و با قاطعیت نسبت به تخلفاتی که صورت می گیرد برخورد کند.

وی با تأکید بر آگاهی بخشی به مردم جهت صرفه جویی در مصرف آب گفت: باید فرهنگ صحیح مصرف منابع آب به مردم آموزش داده شود.

جانشین مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان در این جلسه به کاهش بارندگی در شهرستان بهاباد اشاره نمود و گفت: وضعیت امروز دشت بهاباد قابل مقایسه با گذشته نیست؛ در گذشته انواع محصولات کشاورزی کشت می شد که آب زیادی هم نیاز داشتند ولی امروز باید محصولات کم آب خواه کشت شود.

سیدعلی سادات اخوی در خصوص وضعیت آب در استان یزد گفت: کاهش بارندگی، حفر چاه های غیر مجاز و برداشت اضافه باعث شده با بحران آب روبرو شویم و در حال حاضر 50 درصد آب استان از طریق آب انتقالی تأمین می شود.

وی به منابع پایدار آب اشاره نمود و گفت: مناطق کوهستانی در حوزه تولید آب کوهستانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ بارندگی در مناطق کوهستانی نسبت به سالهای قبل تغییر زیادی نداشته است ولی متأسفانه به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی و تصرف مناطق کوهستانی و ییلاقی، روان آب ها در این مناطق کم شده و باعث افت سفره های زیرزمینی شده است.

وی به چالش های کم آبی اشاره نمود و گفت: امروز بحث تولید و توزیع آب مطرح نیست بلکه بحث مدیریت صحیح منابع آب مطرح است که باعث حفظ منابع آبی خواهد شد. 

جانشین رئیس شرکت آب منطقه ای بهاباد هم در این جلسه گزارشی از عملکرد خود در خصوص مدیریت منابع آب شهرستان بیان نمود و گفت: جهت کنترل چاه های مجازشهرستان تاکنون برای نصب 37 دستگاه کنتور هوشمند قرارداد بسته شده است که از این تعداد 15 دستگاه نصب شده و 22 دستگاه دیگر نیز در آینده ای نزدیک نصب خواهد شد.

علی محمدی افزود: حدود دو هفته است که قطع برق چاه ها را شروع کردیم و تاکنون برق چهار حلقه چاه قطع شده است و این برنامه ادامه خواهد داشت تا برای تمامی چاه ها کنتور هوشمند نصب شود.

وی در خصوص چاه هایی که اضافه برداشت دارند گفت: برخورد با چاه هایی که بالای 20 درصد اضافه برداشت طی دو مرحله صورت می گیرد مرحله اول افزایش تعرفه برق آن انجام شده است و سپس برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

رئیس جهاد کشاورزی بهاباد گفت: جهت حفاظت ومدیریت منابع آبی شهرستان کشت محصولات جایگزین و کم آبخواه در شهرستان در حال اجرا است و در این رابطه رتبه اول را در استان داریم. 

علی اکبر رحمتیان افزود: در آینده ای نزدیک مجتمع گلخانه ای در بخش آسفیچ ایجاد خواهد شد که در زمیینه تولید گیاهان دارویی و محصولات گلخانه ای فعالیت خواهد داشت.

وی در خصوص اجرای طرح های آبیاری با استفاده از روش های نوین گفت: در سال جاری برای 210 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان طرح آبیاری نوین سطحی و زیرسطحی اجرا شده است.

رحمتیان ادامه داد: حدود 80 درصد مسیرهای چاههای کشاورزی لوله گذاری شده است و این کار موجب خاموش شدن چاه های کشاورزی و کاهش قابل توجه مصرف آب شده است.

در ادامه جلسه در خصوص مدیریت و حفاظت از منابع آب شهرستان بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

برخورد قضایی با چاه های دارای اضافه برداشت، غیر مجاز و تغییر کاربری داده شده و ادامه نصب کنتور هوشمند چاه های کشاورزی از مهمترین مصوبات این جلسه بود.