توسعه بدون توجه به ظرفیت های اجتماعی و مردمی امکان پذیر نیست

توسعه بدون توجه به ظرفیت های اجتماعی و مردمی امکان پذیر نیستبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ استاندار یزد در مراسم راه اندازی مرکز یادگیری و توسعه اجتماعی، اقتصادی شهرستان بهاباد با اشاره به اینکه هدف از این طرح اجرای یک الگوی برنامه ریزی توسعه منطقه ای برای این شهرستان ها است گفت: حدود یک ماه پیش با توجه به اهمیت این موضوع، اجلاس استانداران با این موضوع برگزار و در ارتباط با کارهایی که باید در این حوزه انجام گیرد بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

"محمدعلی طالبی" ادامه داد: در سراسر کشور، 31 شهرستان کمتر برخوردار از 31 استان کشور انتخاب شدند تا یک سری برنامه هایی در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی شهرستان ها اجرا کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مدیران کل استانداری و یک کارشناس برای این منظور معرفی شدند خاطرنشان کرد: به نوعی امروز شروعی برای اجرای این طرح است و در رویکرد اجتماعی این برنامه توسعه منطقه ای شاهد راه اندازی مرکز یادگیری رشته های کارآفرینی در بهاباد هستیم.

طالبی از مشارکت سازمان های مردم نهاد در این طرح خبر داد و عنوان کرد: رویکرد توسعه اجتماعی در این برنامه مدنظر قرار گرفته و این تأکید در تمام سطوح اجرای آن وجود دارد که در توسعه دنبال شده استان یزد به آن توجه ویژه ای صورت گیرد.

وی با بیان اینکه توسعه بدون توجه به ظرفیت های اجتماعی و مردمی امکان پذیر نیست افزود: اگر توسعه بخواهد سطح زندگی مردم را در ابعاد مختلف از جمله بحث شادی و نشاط که به آن اشاره شد ارتقا دهد، باید از مسیر توسعه اجتماعی و توجه به مسائل این حوزه عبور کنیم و همه ظرفیت های مردمی را در آن به کار بگیریم و به جای این که اتکا داشته باشیم به سرمایه های بزرگ از جمله معادن، به سرمایه های اجتماعی و مردمی توجه کنیم.

استاندار یزد تصریح کرد: شهرستان های بافق و بهاباد با وجود برخورداری از سرمایه های بزرگ معدنی، الان مشکلات زیادی دارند چون همه نشستیم به این امید که معادن برای ما کاری بکنند یا بعضا به امید دولت نشستیم اما آن سرمایه های اجتماعی که در اختیار داشتیم را به کار نگرفتیم.

طالبی خاطرنشان کرد: شهرستان بهاباد یک تجربه خوب و مناسبی هم دارد و در همین شهرستان یک سری برنامه های توسعه ای در گذشته اجرا شد که تقریبا با کار امروزی که ما انجام می دهیم نسبتا آشنا بود و مردم و مسئولان بهاباد با این مفاهیم آشنایی دارند و مطمئنا مسیر هموارتری برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در شهرستان دنبال خواهیم کرد.

استاندار یزد افزود: از دکتر ربیعی رئیس صندوق کارآفرینی امید درخواست داریم که به ویژه در شهرستان بهاباد از کارآفرینی خصوصا کارآفرینی اجتماعی بهره مند شویم و این اعتبارات به همراه همت شهرستان و منابعی که در اختیار شهرستان است، زمینه اجرای کارهای بزرگ و تاثیرگذاری باشند.

 

این مراسم روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت 98 با حضور "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، "علی ربیعی" وزیر اسبق کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید، "احمد ترحمی" معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری، "عباس حیدری" مدیرکل حوزه استاندار، "فخرالسادات خامسی" مدیرکل امور اجتماعی استانداری، "محمدمهدی خانی زاده" فرماندار بهاباد، "حجة الاسلام و المسلمین علی اکبر ابراهیمی بشکانی" امام جمعه بهاباد، "محمدحسین ریاحی" مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاونین فرماندار، شورای اسلامی شهر، بخشداران مرکزی و  آسفیچ و جمعی از مسئولین در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد برگزار شد.