توجه به کتاب و کتابخوانی از راههای توسعه فرهنگی است

توجه به کتاب و کتابخوانی از راههای توسعه فرهنگی استبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ نخستین نشست کتابخوان شهرستان بهاباد، هفدهمین  نشست کتابخوان استان یزد و سیصد و نود و ششمین نشست ملی کتاب خوان با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان یزد، فرماندار، جمعی از مسئولین، کتابخوانان و دانش آموزان، نویسندگان و علاقه مندان به فرهنگ وکتاب در محل سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهاباد برگزارشد.

فرماندار بهاباد در این نشست به فرهنگ کتاب و کتابخوانی اشاره نمود و اظهار داشت: نشست کتاب خوان برنامه بسیار جالبی است که با برنامه ریزی برای اجرای هرچه بهتر آن می توان گام موثری در فرهنگ سازی مطالعه در بین مردم و معرفی کتاب خوب به آحاد جامعه برداشت.

عباس اقبال با بیان اینکه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه سبب می شود اوقات فراغت عموم مردم به نحو مطلوب سپری شود، گفت: توجه به مطالعه و کتاب و کتاب خوانی از راههای مهم توسعه فرهنگی جوامع امروز بشری است.

وی در این همایش با تقدیر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی گفت: امروز یکی از نیازهای اساسی بشر و جامعه افزایش سطح آگاهی عمومی است و این راه محقق نمی شود مگر با توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی که به حمدالله وضعیت شهرستان بهاباد از این حیث خوب است ولی توقع ما خیلی بیشتر از اینهاست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد در این مراسم با تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان این نشست گفت: این نشست، سیصد و نود و ششمین نشست ملی کتاب خوان و هفدهمین نشست استانی است و این نشست ها در تمامی شهرستان های استان برگزارشده است.

رقیه دوست فاطمی ها با تاکید بر توجه خاص مقام معظم رهبری به مقوله فرهنگ به ویژه فرهنگ کتابخوانی و مطالعه گفت: مطالعه در تمام ابعاد زندگی بشر تاثیرگذار است و موجب تعالی و پیشرفت جامعه در زمینه  های مختلف می شود.

وی افزود: گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه ضروری است و یکی از راه های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب خوانی و ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه است.

دوست فاطمیها گفت: تعداد کتابخانه های استان یزد 110 باب است و به ازای هر 9 هزار و 600 نفر یک کتابخانه در استان وجود دارد که در این زمینه رتبه نخست کشور را داراست.

وی همچنین با بیان این که در مجموع 8 درصد جمعیت استان یزد عضو کتابخانه های عمومی هستند، عنوان کرد: استان یزد در این شاخص گاهی با افت مواجه می شود اما همواره رتبه استان در این شاخص بین اول تا سوم بوده است.

مدیر کل کتابخانه های استان افزود: امروز خیلی خوشحال شدیم در خدمت مردم خب و خونگرم مردم بهاباد بودیم با 396 کتابخوان همزمان با سراسر کشور در بهاباد اجرا شد ارائه های بسیار خوبی داشتند.

وی گفت: در شهرستان بهاباد سه کتابخانه شهری و یک کتابخانه روستایی وجود دارد که در کل استان یزد با 110 کتابخانه رتبه اول کشور و از نظر عضویت و امانت کتاب رتبه اول کشور را داراست.

دوست فاطمی ها افزود: همچنین زیر بنای کتابخانه های عمومی استان 64 هزار و 383 متر مربع است و به ازای هر یکصد نفر  حدود شش متر مربع فضا در این بخش موجود است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهاباد هم در این نشست گفت: هدف نشست کتاب خوانی معرفی و به اشتراک گذاری کتاب های مفید و تبلیغ و ترویج کتابخوانی است که بر اساس دستورالعمل نهاد کتابخانه های عمومی کشور مقرر شده به شکلی سازمان یافته و ادواری در استان های کشور برگزار شود.
مهدیه السادات رضوی افزود: این نشست با مشارکت و حضور کتابداران، نویسندگان، اهالی رسانه، فعالین حوزه کتاب و همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.
وی بیان داشت: مطالعه در تمام ابعاد زندگی بشر، تاثیرگذار است و موجب تعالی و پیشرفت جامعه در زمینه های مختلف می شود.
در این نشست 10 نفر از کتابخوانان و فعالان فرهنگی بهاباد هرکدام به مدت هفت دقیقه کتاب های مورد علاقه خود را به شرکت کنندگان در مراسم معرفی کردند و در پایان با اهدای تندیس کتابخوان و لوح تقدیر از آنها تقدیر و تجلیل شد.
کتاب دختر شینا نویسنده بهناز ضرابی زاده، کتاب من زنده ام نویسنده معصومه آباد، کتاب نقش ائمه در احیای دین نویسنده سید مرتضی عسکری، کتاب نامیرا نویسنده صادق کامیار، کتاب کار آفرینی نویسنده غلامرضا رحیمی، کتاب شبهای پیشاور نویسنده سلطا الواعظین شیرازی، کتاب جامعه شناسی خودمانی نویسنده حسن نراقی، کتاب شاه بی شین نویسنده محمد کاظم مزینانی، کتاب همه چیز با خدا ممکن است نویسنده مجتبی حورایی، کتاب ازدواج بدون شکست نویسنده ویلیام کلهر از جمله کتابهای معرفی شده در این نشست بود.