تلاش قوه قضائیه ارتقای امنیت قضائی است / قوه قضائیه مامن و ملجا برای احقاق حقوق مردم

تلاش قوه قضائیه ارتقای امنیت قضائی است / قوه قضائیه مامن و ملجا برای احقاق حقوق مردمبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای اداری شهرستان بهاباد صبح امروز چهارشنبه دوم بهمن ماه 98 با حضور مشاور عالی رییس دستگاه قضا در امور پارلمانی مجلس، فرماندار بهاباد، امام جمعه و اعضای شورای اداری شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد.

مشاور عالی رئیس دستگاه قضا در امور پارلمانی مجلس با گرامیداشت یاد و خاطره سپبهد شهید قاسم سلیمانی و دیگر شهدا اظهار داشت: سردار سلیمانی خود را فدای دفاع از ملت های مظلوم منطقه کرد و مردم اخلاص او را باور داشتند.

"امین حسین رحیمی" هدف از سفر نماینده‌ های آیت‌الله رئیسی و دستگاه قضا به شهرستان‌های کشور ابلاغ سلام رئیس قوه قضائیه به مردم شهرستانها و همچنین بررسی مشکلات و پیگیری رفع آنها است.

وی با بیان اینکه تلاش رئیس قوه قضائیه و مجموعه دستگاه قضائی این است که امنیت قضائی ارتقاء پیدا کند اظهار داشت: ارتقاء امنیت قضائی یعنی هرکسی به دستگاه قضائی مراجعه کرد عدالت دقیقاً برای آن اجرا شود.

رحیمی قوه قضائیه را مامن و ملجا مردم برای احقاق حقوق فردی و عمومی دانست و گفت: کسی که مرتکب جرمی نشده نباید نگران باشد و مطمئن باشد که با مراجعه به دستگاه قضائی می تواند حقش را بگیرد؛ کسانی که مرتکب جرم شدند هم این را بدانند که نمی توانند از دست قانون فرار کنند و قطعاً دستگاه قضائی با آن برخورد خواهد نمود.

وی با اشاره به پیشنهاد امام جمعه بهاباد برای ریشه یابی آسیب های اجتماعی گفت: یکی از مسائل مهم در قوه قضائیه موضوع کاهش و ساماندهی پرونده ها در سیستم قضائی است و لذا باید ریشه‌ آسیب های اجتماعی و جرائم را شناسایی و برای قطع ریشه های فساد و جرم اقدام نمود. 

مشاور عالی دستگاه قضا در امور مجلس به وظایف سایر دستگاه ها در امر پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: پیشگیری های مقدماتی و ابتدایی بیشتر وظیفه دستگاه های دولتی، اجرایی و عمومی است که بایستی مسائل مختلف از جمله مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را به گونه ای ساماندهی کنند که جلوی آسیب ها و جرم زدایی گرفته شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسه گفت: یکی از مواردی که دادگاه بهاباد با آن مواجه است پرونده های مربوط به منابع ملی و اراضی کشاورزی است؛ با توجه به اینکه منابع ملی سند دارد، لذا اگر کسی اعتراض دارد باید از طریق قانونی اقدام کند تا ضمن بررسی اینکه اگر سابقه کشاورزی وجود داشته باشد نسبت به ابطال آن اسناد اقدام بشود.

وی در خصوص مشکلات دستگاه قضائی بهاباد که بیشتر مربوط به امکانات و احداث ساختمان دادگستری است و زمین مورد نیاز آن از طریق سازمان مسکن تأمین شده است گفت: باید تلاش شود با تخصیص اعتبار لازم، ساختمانی برای دادگستری بهاباد ساخته شود.

وی در مورد تعداد قضات دادگاه عمومی بهاباد گفت: قطعاً با وجود یک قاضی خدمت به مردم مشکلات را ایجاد نموده که تلاش می کنیم یک قاضی دیگر به این دادگاه بهاباد اضافه شود تا زمینه لازم برای خدمت بهتر به مردم و ارتقای امنیت قضائی برای مردم را بیشتر فراهم نماییم.

 

فرماندار بهاباد؛

تعامل دستگاه قضائی شهرستان بهاباد پشتیبان مدیران برای خدمت به مردم است

فرماندار بهاباد طی سخنانی مسئولیت را وسیله ای برای خدمت به مردم عنوان نمود و از تعامل و رویکرد سازنده دستگاه قضائی شهرستان تشکر و قدردانی نمود و گفت: نگاه مثبت سیستم قضائی شهرستان موجب شده تا به عنوان یک پشتیبان در مجموعه های اداری، مدیران به مردم خدمت کنند.

"محمدمهدی خانی زاده" با اشاره به حجم پرونده هایی قضائی و میزان مراجعین مردم، خواستار تقویت نیروی انسانی و افزایش قضات شد و گفت: با توجه به کمبود قاضی در شهرستان و عدم استقرار دادسرا حجم پرونده ها رو به افزایش است؛ مردم انتظار دارند مشکلات قضائی و حقوقی آنها به سرعت برطرف شود.

وی در ادامه به برخی مشکلات زیرساختی حوزه قضائی از جمله احداث ساختمان دادگستری، استقرار پزشکی قانونی، دادگاه انقلاب و تجهیزات مورد نیاز برای برقراری نظم و امنیت در شهرستان شد تا بتوان در راستای تأمین امنیت شهروندان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی گام های مؤثری برداشت.

امام جمعه بهاباد:

منبع تولید آسیب های اجتماعی در شهرستان شناسایی شود

امام جمعه بهاباد در این جلسه طی سخنانی بر شناسایی منبع تولید آسیب های اجتماعی تأکید نمود و گفت: از طریق سمن ها و سازماندهی آنها می توان منبع این آسیب های را شناسایی و نسبت به اصلاح آن اقدام نمود.

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ابراهیمی بشکانی بی سوادی را منشاء اصلی آسیب های پیچیده اجتماعی نام برد و گفت: نیاز است جامعه را باسواد کنیم تا از تولید آسیب های اجتماعی جلوگیری کنیم.

 

گفتنی است دیدار با خانواده شهید امیرحسین قربانی، افتتاح مرکز بنیان صیانت از خانواده، بازدید از اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان، بازدید از دادگاه عمومی بهاباد و زمین محل احداث ساختمان دادگستری بهاباد از دیگر برنامه های سفر نماینده ویژه رئیس قوه قضائیه در شهرستان بهاباد بود.