تضمین سلامت فرآورده های دامی، تضمین سلامت جامعه را به همراه دارد

تضمین سلامت فرآورده های دامی، تضمین سلامت جامعه را به همراه داردبه گزارش روابط عمومی فرماندار بهاباد؛ مدیرکل دامپزشکی استان یزد در سفر به شهرستان بهاباد با فرماندار بهاباد دیدار و در خصوص مسائل و مشکلات حوزه دامپزشکی شهرستان بحث و تبادل نظر شد.

فرماندار بهاباد با بیان اینکه بهداشت و سلامت انسان از بهداشت و سلامت حیوانات جدا ناپذیر می باشد گفت: دامپزشکی نقش مهمی در سبد غذایی سالم مردم دارد و لذا تضمین سلامت فرآورده های دامی، تضمین سلامت جامعه را به همراه دارد.

مهندس خانی زاده باتوجه به اینکه کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام نیازمند هزینه می باشد گفت: شهرستان بهاباد منطقه ای محروم و کمتر توسعه یافته است و انتظار داریم اعتبارات ملی بیشتری برای این شهرستان اختصاص یابد.

وی بیشترین حجم دام شهرستان بهاباد را مربوط به دام سبک به تعداد 30 هزار رأس دانست و افزود: باتوجه به پراکندگی واحدهای دامداری، راه اندازی مجتمع های دامداری در دست اقدام می باشد که اخیراً در دهستان جلگه مجتمع دامداری ها راه اندازی شده که این اقدام فعالیت دامپزشکان را از جمله برای انجام واکسیناسیون و نظارت های بهداشتی آسان تر می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد به وجود 40 واحد مرغداری گوشتی در شهرستان بهاباد اشاره و بر تشکیل ستاد شهرستانی مبارزه با بیماری آنفلوانزا تأکید نمود و گفت: در فصل زمستان احتمال انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با برودت دمای هوا بیشتر می شود و ضروری است مشارکت و اهتمام جدی دستگاه‌ ها برای کنترل این بیماری صورت گیرد.

دکتر فاتحی نیا، به سیاست های حمایتی دولت برای استفاده از بخش خصوصی اشاره نمود و گفت: باتوجه به کمبود نیرو در حوزه دامپزشکی، این آمادگی را داریم تا از طریق بخش خصوصی جهت راه اندازی کلینیک دامپزشکی در شهرستان بهاباد، از فارغ التحصیلان مرتبط استفاده کنیم.

وی مهمترین اقدام برای جلوگیری از شیوع بیماری های دامی را واکسیناسیون به موقع و منظم با استفاده از واکسن موثر عنوان و تصریح کرد: این اقدام به ویژه برای تب مالت و تب برفکی به طور مستمر در شهرستان بهاباد اجرا می شود و بحمدا... تاکنون مشکلی در این رابطه نداشته ایم.