بهره برداری از 11 طرح کشاورزی و دامپروری در بهاباد به مناسبت هفته جهادکشاورزی

بهره برداری از 11 طرح کشاورزی و دامپروری در بهاباد به مناسبت هفته جهادکشاورزیبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ فرماندار بهاباد با بیان اینکه به مناسبت هفته جهادکشاورزی 11 طرح با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال به صورت همزمان در شهرستان بهاباد افتتاح و به بهره برداری رسید گفت: این طرح ها شامل 8 پروژه در حوزه آب و خاک، چهار پروژه آبیاری کم فشار در سطح ۲۳۷ هکتار از اراضی کشاورزی، یک واحد صنعتی پرورش گاو شیری، دو واحد صنعتی پرواربندی گوسفند و بازسازی قنوات در روستاها به طول ۲۲۰۰ متر می باشد.

"محمدمهدی خانی زاده" افزود: با طرح هایی که اجرا گردید برای  شش نفر به صورت دائم اشتغالزایی ایجاد و اشتغال 150 نفر تثبیت شد و 250 خانوار روستایی نیز از قنوات بازسازی شده بهره مند شدند.

وی ادامه داد: با بهره برداری از یک واحد پرورش گاو شیری، 135 تن به ظرفیت تولید سالیانه شیر شهرستان بهاباد افزوده شد.

خانی زاده با بیان اینکه استفاده از شیوه های نوین آبیاری تأثیر بسزایی در اقتصادی تر کردن محصولات کشاورزی دارد خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با تأمین اعتبارات دولتی و خودیاری کشاورزان تا پایان سال تمامی اراضی کشاورزی شهرستان را به آبیاری کم فشار یا تحت فشار تجهیز نماییم.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان یزد در حاشیه مراسم افتتاح این طرح ها با بیان اینکه در استان یزد شهرستان بهاباد یکی از شهرستان های پیش رو در زمینه اجرای طرح های آبیاری های نوین می باشد گفت: امروز 237 هکتار اراضی کشاورزی تحویل موقت شد و 225 هکتار دیگر از اراضی کشاورزی در دست اجرا می باشد که باعث افزایش راندمان آبیاری از 30 به 60 درصد می شود.

"عباس بشارتی" ادامه داد: اعتبارات طرح های تحویل شده 1.7 میلیارد تومان و طرح های در دست اجرا 1.8 میلیارد تومان می باشد که یک موفقیت بزرگ در سال جهش تولید و امنیت غذایی به حساب می آید.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه توسعه اقتصادی در بخش کشاورزی علاوه بر استقلال و خودکفایی ملی، زمینه اشتغال  و صادرات محصولات تولیدی را فراهم می کند افزود: با همدلی که در سطح استان وجود دارد بخصوص در اجرای پروژه های آب و خاک رتبه پنجم کشوری را داشتیم.

بشارتی افزود: امیدواریم با شتابی که شاهد آن هستیم کلیه اراضی زراعی و باغی به روش نوین آبیاری تجهیز شوند که  همدلی مردم و مسئولین در پیگیری اجرایی این طرح ها و محقق ساختن پروژه های آب و خاک را می طلبد که قطعاً به نفع کشاورز و مردم است.

گفتنی است حدود 2000 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بهاباد تحت آبیاری کم فشار می باشد.

پروژه آبیاری کم فشار چاه کشاورزی قدس بهاباد و یک واحد پرورش گاو شیری در بهاباد از پروژه هایی بود که به صورت نمادین با حضور فرماندار بهاباد، مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان یزد، مدیرجهادکشاورزی شهرستان و جمعی از مسئولین و کشاورزان در روز دوشنبه 27 خرداد99 افتتاح شد.