برگزاری جلسه کارگروه زن و خانواده شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد

برگزاری جلسه کارگروه زن و خانواده شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه کارگروه زن و خانواده شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد، مشاوران بانوان فرمانداران استان، فرماندار بهاباد و مسئولین ادارات و رابطین بانوان ادارات شهرستان در محل فرمانداری بهاباد برگزار شد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد یکی از مهمترین وظایف کارگروه زن و خانواده را شناسایی مسائل و مشکلات زنان در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و تلاش برای حل مشکلات و توانمندسازی بانوان عنوان نمود و از اعضای کارگروه خواست نهایت اهتمام خود را در حل معضلات حوزه بانوان بکار گیرند.

فخر السادات خامسی با اشاره به زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت امام خمینی(ره) و الگوی آنها می بینیم که در کنار شوهرداری، همسرداری و فرزندان خوب و تاریخ ساز، فعالیت های سیاسی و اجتماعی نیز داشتند و اثراتی بسیار ارزشمند از خود به جای گذاشتند گفت: زنان آنقدر توانایی دارند که در کنار تشکیل یک خانواده خوب و بسیار موفق بتوانند در فعالیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به مباحثی که در جامعه مطرح است و ریشه آن را اشتغال خانم ها و فعالیت های اجتماعی آنها می دانند، ریشه آن را عدم آگاهی خانم ها از توانمندی های خود دانست و گفت: عدم تلفیق این دو مشکل ساز است و یکی از مباحثی که در این کارگروه دنبال می کنیم این است که این خودباروی و ضابطه مند کردن فعالیت های سیاسی، اجتماعی اقتصادی و خانوادگی خانم ها را با کمک ارگان های دولتی و افراد فرهیخته و روحانیون و سایر عزیزان ساماندهی کنیم.

خامسی افزود: در صورتیکه فعالیت هایی که به صورت پراکنده در مورد خانواده ها و بانوان در حال برگزاری است تجمیع و ساماندهی شود نتایج آن چندین برابر خواهد بود.

وی به بحث توسعه پایدار و تحقق عدالت اجتماعی اشاره و خاطرنشان کرد: توسعه پایدار و تحقق عدالت اجتماعی باتوجه به بحث زنان اهمیت پیدا می کند و این بدین معناست که بدون توجه به قشری که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند توسعه پایدار اتفاق نخواهد افتاد.

وی با اشاره به اینکه خیلی از فعالیت هایی که در ادارات صورت می گیرد و آن اثربخشی لازم را ندارد گفت: یکی از علت های آن سلیقه ای و جزیره ای عمل کردن است به طوری که هر اداره کار خودش را انجام می دهد. متأسفانه با پراکنده عمل کردن نتایج مطلوبی که ما دنبال آن هستیم بدست نمی آوریم و یکی از وظایف کارگروه زن و خانواده شهرستان ها دقیقاً هماهنگی بین این فعالیت ها و تجمیع آنها است تا انشاا... نتایج پربارتری داشته باشد. دومین مورد این است که در جلسات بیشتر به دردها و مشکلات پرداخته می شود و کمتر درمان را ارائه می دهیم که باید علاوه بر بیان مشکلات، دغذعه ها و علت ها، دنبال راه حل نیز باشیم. سومین مورد نگاه بخشی و بخشنامه ای به برنامه ها است به طوری که بیشتر دنبال کیفیت کار و برنامه های قابل ارائه هستیم و دنبال کمیت کار نیستیم.

مدیرکل امور بانوان گفت: اگر نگاه و این دغدغه را داشته باشیم که مشکلاتی که در جامعه وجود دارد ممکن است روزی دامن ما را هم بگیرد بخشی از بودجه ها و اعتبارات را به این حوزه اختصاص خواهیم داد.

وی مبحث کارگروه زن و خانواده را در دو حوزه خانواده و ارتقای جایگاه بانوان اعلام نمود و افزود: حوزه خانواده که برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در سیاست های کلان کشور با همکاری ادارت جهت کاهش آسیب های اجتماعی، اشتغال، تحکیم مباحث دینی و جلوگیری از طلاق است و حوزه دیگر حوزه ارتقای جایگاه بانوان است و مشکلی که در این حوزه داریم این است که جایگاه نماینده زن دستگاه ها خوب تعریف نشده است و معمولاً در کنار آن کارهای دیگری دارند.

وی از مسئولین ادارات و نهادها خواست بانوانی را به عنوان نماینده دستگاه های خود در این پست به کار گیرند که دغدغه مسائل را داشته باشند و حوزه کاری آنها طوری باشد که بتوانند بخش عظیمی از وقت خود را در این حوزه برنامه ریزی کنند.

خامسی ادامه داد: علاقمندیم در این حوزه با به کارگیری ظرفیت عظیم توانمندی زنان در عرصه های مختلف و با تأکید بر شایسته سالاری، بانوان هم در پست های کلیدی جای بگیرند.

وی گفت: باتوجه به توانمندی هایی که بانوان دارند اگر حوزه کاری بانوان فقط تعریف در خانواده باشد اجحاف در حق بانوان است و باید این توانمندی را تقویت کنیم.  

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری در بخش دیگری از سخنان خود توانمندی زنان شهرستان بهاباد را زبانزد استان دانست و گفت: بخشی از زنان روستاهای بهاباد توانسته اند کارهای با ارزشی انجام دهند و یکی از اهداف سفر ما به این شهرستان این است که این توانمندی ها را از نزدیک ببینیم و انشاا... بتوانیم با کمک بانوان روستایی و توانمندی هایی که دارند برنامه مشابه ای را در سایر شهرستان های استان انجام دهیم.

فرماندار بهاباد در ابتدای جلسه ضمن خیرمقدم به حضار و تسلیت ایام سوگواری و اسارت خانواده حضرت اباعبدالله حسین(ع) با بیان اینکه از نظر اسلام زن و مرد مكمل یكدیگرند و یكی بدون دیگری كامل نیست گفت: دین اسلام حقوق زن و مرد را برابر قرارداده است منتهی این دو از نظر ویژگی ها، توانائیها و مسئولیت ها مشابه نیستند. در دین اسلام به خانواده اهمیت زیادی داده شده است به طوری که هیچ بنایی نزد خدا بهتر از خانواده نیست.

عباس اقبال باتوجه به تهاجم فرهنگی دشمن گفت: دشمنان اسلام، خانواده را مورد هدف قرارداده اند و سعی می كنند با برنامه های مخرب بنیان خانواده را مورد هدف قرار دهند به طوری که در عرض 10 سال گذشته آمار طلاق رشد داشته است.  

وی ادامه داد: دغدغه مرد و زن در درجه اول باید خانواده اش باشد تا بنیان خانواده سست نشود و اگر خانواده استحكام داشته باشد جامعه نیز مستحكم است و جامعه ای كه مستحكم باشد افراد آن به سعادت می رسند.