برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهاباد

برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهابادبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهاباد  باحضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرماندار بهاباد، امام جمعه، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار، بخشداران مرکزی و آسفیچ و مسئولین عضو این شورا در اولین روز از فصل تابستان 98 برگزار شد.

این جلسه با محوریت مسائل فرهنگی شهرستان و اکثر مباحث مطرح شده در خصوص ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بود. 

برگزاری کنگره علامه ملاعبد ا... بهابادی، حمایت استانی و توجه به مناطق محروم، راه اندازی کتابخانه سیار، کتابخانه در اماکن عمومی، ترویج کتاب از بطن خانواده و دوران کودکی، برگزاری مسابقات قرآنی، نمایشگاه کتاب، تجلیل از خیرین مروج فرهنگ کتابخوانی، حمایت از نویسندگان شهرستان، ایجاد انگیزه برای مطالعه، حمایت از کانون های فرهنگی هنری مساجد از موارد مورد بحث بود و تصمیماتی در این زمینه ها اتخاذ گردید.

 

خانی زاده فرماندار بهاباد:

شهرستان بهاباد دارای مفاخر و افراد شاخص فرهنگی از جمله علامه ملاعبدا... بهابادی است که به عنوان یک شخصیت برجسته در جهان اسلام مطرح است؛ در نظر داریم به زودی کنگره علامه ملاعبد‌ا... بهابادی را برگزار کنیم که نیازمند حمایت جهت چاپ مابقی کتبی است که آماده چاپ می باشد.

بهاباد دارای نویسندگان بسیار خوبی است که لازم است حمایت شوند تا بتوانند آثاری که دارند به چاپ برسانند.

کانون های فرهنگی و هنری مساجد از جمله پایگاه های فعال شهرستان هستند و با برنامه هایی خوبی که اجرا نمودند نشان دادند عطش و دغدغه کار را دارند اما حمایت چندانی از آنها نمی شود.

کمبود نیرو و درخواست سهمیه استخدامی به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان از دیگر مواردی بود که فرماندار بهاباد مطرح نمود.

 

حجة الاسلام بشکانی امام جمعه بهاباد:

آرزوی هر کسی بر مبنای آگاهی و دانایی شکل می گیرد.

در شهرستان بهاباد پاتوق اندیشه در فضای باز راه اندازی شد تا مسائل و مشکلات فرهنگی شهرستان در بین مردم مطرح شود.

اهالی شهرستان گرایش شدید به حفظ قرآن و مسائل قرآنی دارند؛ اما اشکالی که وجود دارد تربیت نیرو برای فهم معارف قرآن و نهج البلاغه وجود ندارد.

قدرت همپوشانی در کتابخانه های استان وجود ندارد؛ شیوه استفاده از کتابخانه های دیجیتال کشور در شهرستان بهاباد پایه گذاری و آموزش داده شود.

سواد، ارتباط مستقیم با مسائل هنجار و ناهنجار یک جامعه دارد؛ در این رابطه کلاس های نهضت سواد آموزی برای مهاجرین در حال اجرا است. 

اگر بخواهیم فرهنگ مطالعه در جامعه گسترش باید مطالعه به صورت تخصصی انجام شود؛ مطالعه غیر تخصصی جوابگو نیست.

 

جوادیان زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد:

شهرستان بهاباد هرچند محرومیت هایی دارد اما وجود انگیزه های قوی در این شهرستان باعث  ایجاد امید در ما مسئولین می شود.

نباید موضوعات و اجرای برنامه ها را به درآمدها و بودجه های ملی موکول کنیم؛ اگرعلاقمند به منطقه هستیم با تکیه بر نیروهای داوطلب اجتماعی و انگیزه ها و با صرفه جوی می توان این مشکلات را پشت سر گذاشت.

گستردگی شورای فرهنگ عمومی و فراگیری آن به خاطر این است که فرهنگ نمی تواند در قالب یک اداره بگنجد بلکه یک مسئله‌ای فراگیر است که همه باید خود را در امتداد آن تعریف و وظیفه ای را به عهده بگیرند.

در بحث انتشارات اگر کتابی در شهرستان نگاشته شده و مورد تایید امام جمعه یا فرماندار باشد تحت عنوان انتشارات شهرستان بهاباد حمایت و چاپ می کنیم مخصوصاً کتبی که در بحث فرهنگ عامه  باشد.

تعدادی از فرهیختگان و سرآمدان منطقه که رزومه قوی داشته باشند تجلیل شوند؛ ما در این برنامه دنبال الگو سازی هستیم تا این ذهنیت در بین بعضی از مردم که برای پیشرفت باید به مرکز استان یا تهران بروند خارج کنیم؛ این ذهنیت، ذهنیت مخرب و اعتماد به نفس را می گیرد.

امروز دوران طلایی کتابخوانی در یزد است؛ یزد از بین 170 شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد به خاطر تنوع برنامه ها بود. در زمنیه بانک برنامه های خلاقانه کتاب در کشور سرآمد هستیم؛ شهرستان بهاباد باید بتواند خود را به این مسیری که ایجاد شده پیوند بزند؛ بهاباد در بحث پایتخت کتاب ایران باید مدعی باشد.