برگزاری جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بهاباد با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان

برگزاری جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بهاباد با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استانبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان، فرماندار و سایر اعضای انجمن در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد در این جلسه ضمن خیرمقدم به مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان با اشاره اقدام ارزشمند پدر شهید مطلب شفیعی در وقف کتابخانه به نام این شهید گفت: حرکت فرهنگی و قابل تقدیر این پدر شهید بهابادی و پیام محبت آمیز رهبر معظم انقلاب به خانواده این شهید، مایه افتخار مردم این شهرستان شهید پرور است.

"عباس اقبال" با بیان اهمیت کتابخانه ها و اینکه محل مراجعه افرادی است که به دنبال عمل، فهم و آگاهی هستند گفت: خوشبختانه باتوجه ای که مردم به بحث علم و معرفت دارند می طلبد که ما بیشتر در این رابطه برنامه و فعالیت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بحمدا... کتابخانه های ما امکانات خوبی دارند گفت: امروز مشکلی که داریم مشکل کتابخوان است و ما باید برای این موضوع برنامه ریزی کنیم تا کتابخوان بیشتری داشتیم باشیم.

اقبال برخی از مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان را کمبود کتابدار، نبود کتابخانه مناسب در دهستان جلگه که یک دهستان بزرگ و رو به رشد از لحاظ جمعیت است عنوان نمود.

وی با بیان اینکه رسماً چهار کتابخانه در سطح شهرستان داریم و دولت برای هر پنج هزار نفر یک کتابخانه در نظر می گیرد گفت: اگر چه بهاباد شهرستانی کوچک و جمعیت آن کم می باشد امّا پراکندگی جمعیت داریم؛ به طوری که فاصله برخی از روستاها تا مرکز شهرستان حدود 80 کیلومتراست و این از خصوصیات کویر می باشد که می طلبد کتابخانه های بیشتری داشته باشیم تا مردم از امکانات کتابخانه ها محروم نشوند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی بهاباد با اشاره به اینکه انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و زیربنای انقلاب فرهنگی آگاهی و زیربنای آگاهی کتاب است، خواستار به رسمیت شناختن کتابخانه ها به صورت کشوری و اصلاح قوانین مدیریت کتابخانه های عمومی شد و گفت: بیشتر مشکلات کتابخانه ها به علت جدا شدن از وزارت ارشاد است.

"عباس اقبال" با بیان اینکه نیم درصدی که از درآمد شهرداری به حساب انجمن کتابخانه ها واریز می شود حتی پول گازوئیل کتابخانه ها هم نمی شود گفت: به شهردار پیشنهاد کردیم که این نیم درصد شهرداری را یک درصد افزایش دهد تا کتابخانه ها بتوانند نسبت به رفع مشکلات و ساماندهی امکانات خود اقدام کنند.

 

در ادامه مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه پیش از سفر به شهرستان ها، بازدیدهای کارشناسی از همه کتابخانه های عمومی آن شهرستان صورت می گیرد گفت: در این بازدیدها مشکلات کتابخانه ها را بررسی می کنیم تا بتوانیم یک تحولی را برای کتابخانه های شهرستان بوجود بیاوریم.

"رقیه دوست فاطمی ها" در مورد پیشنهاد فرماندار بهاباد که افزایش سهم نیم درصد شهرداری به یک درصد جهت کتابخانه ها است گفت: اگر بتوان این پیشنهاد را در شهرستان پایه گذاری و اجرایی نمود می تواند یک تحولی در کل کتابخانه های استان بوجود آورد.

وی افزود: شاید این رقم، رقم زیادی نباشد امّا آنچه در قانون آمده حداقل نیم درصد است و وقتی این اتفاق بیفتند یک خون جدیدی در مجموعه نهاد کتابخانه ها ایجاد می شود.

دوست فاطمی ها گفت: یکی از مشکلاتی که قطعاً کل کشور درگیر آن هستند این است کتابخانه ها بدون هیچگونه پشتوانه ای و ساختار تشکیلاتی منظمی از وزارت ارشاد جدا شده است.

وی به رشد بی رویه کتابخانه های کشور در یک مقطع اشاره نمود و با بیان اینکه فقط آمار کتابخانه ها بالا رفته است گفت: در استان 114 کتابخانه داریم که این رقم زیاد با چه هزینه ای بخواهد اداره شود و خیلی از هزینه ها هم استاندارد نیستند.

مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه سرانه کتاب در استان به ازای هر نفر یک و نیم جلد و در کشور زیر یک جلد است گفت: خوشبختانه سرانه کتاب در شهرستان بهاباد به ازای هر نفر سه و نیم جلد است که رتبه اول را در استان دارد.

وی همچنین بر تشکل انجمن خیرین کتابخانه ساز در شهرستان بهاباد تأکید نمود و گفت: بسیاری از مشکلات کتابخانه ها از این طریق حل می شود.

 

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه بحث استاندارد سازی کتابخانه ها را شروع کردیم از فرماندار خواست نگاه ویژه ای جهت افزایش قابل توجه بودجه سال 94 کتابخانه های شهرستان داشته باشند.

"حامد عطارها" در ادامه مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان را مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

 

همچنین در این جلسه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گزارشی از مشکلات کتابخانه های شهرستان و برنامه های فرهنگی صورت گرفته جهت جذب کتابخوان ارائه نمود.

"مهدیه السادات رضوی" با اشاره به اینکه در حال حاضر چهار کتابخانه عمومی در بهاباد فعال است گفت: هم اکنون به ازای هر نفر، سه و نیم جلد کتاب در کتابخانه های عمومی شهرستان موجود است.

وی ادامه داد: سرانه عضویت کتاب در شهرستان بیش از ۱۱ درصد است که در رتبه نخست استانی قرار دارد و بالانر از میانگین کشوری قرار داریم.

 

مدیرکل اداره کتابخانه های استان در این جلسه از همکاری ویژه فرماندار و شهردار بهاباد و سایر اعضای انجمن با اداره کتابخانه تشکر نمود و با ابراز رضایت از پیگیرهای و فعالیت های مسئول اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهاباد گفت: انتظار داریم مجموعه همکاران در نهاد کتابخانه ها همکاری بیشتری با ایشان داشته باشند.

وی در پایان جلسه با اهداء لوح تقدیر از فرماندار و شهردار بهاباد تجلیل نمود.

 

افزایش سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی بهاباد از درآمد شهرداری بهاباد به یک درصد از مهمترین مصوبات این جلسه بود.

 

لازم به ذکر است شهرداری ها باید درصدی از درآمد سالیانه خود را به حساب انجمن کتابخانه های عمومی شهر خود واریز نمایند که در سال 1344 همراه با تأسیس کتابخانه ها این سهم یک و نیم درصد بوده است. در دهه 50 این قانون منتفی شد و در سال 82 که قانون تأسیس نهاد کتابخانه ها مصوب شد حداقل نیم درصد از درآمد شهرداریها باید به نهاد کتابخانه ها پرداخت شود که برای اولین بار در کشور شهرستان بهاباد آن را به یک درصد افزایش داد.