برای حفاظت از منابع آب باید کار عملیاتی و اجرایی داشته باشیم/ طرح دانش آموزی "داناب" در شهرستان بهاباد اجرا می شود

برای حفاظت از منابع آب باید کار عملیاتی و اجرایی داشته باشیم/ طرح دانش آموزی "داناب" در شهرستان بهاباد اجرا می شودبه گزراش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بهاباد به ریاست فرماندار و با حضور معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان در محل فرمانداری برگزار شد.

 

فرماندار بهاباد با بیان اینکه جایگزینی منابع آب مشکل است گفت: بیشترین ای سی آب در استان را شهرستان بهاباد دارد اما از وضعیت منابع آبی بهتری نسبت به دیگر نقاط استان برخوردار می باشد. 

 

عباس اقبال به نصب کنتور هوشمند در چاههای کشاورزی، شرب و صنعت شهرستان اشاره نمود و گفت: با همکاری جهادکشاورزی و آب منطقه ای سعی کردیم بحث کنتور هوشمند را اجرا کنیم که در سال گذشته این مبحث فرهنگ سازی شد و کشاورزان این کنتور را نصب می کنند که تاکنون بیش از 40 کنتور هوشمند نصب شده است.

 

وی باتوجه به بحث خاموشی زمستانه چاههای کشاورزی گفت: در این رابطه با هماهنگی که انجام شد مشکلی در یک ماه اول نداشتیم؛ کشاورزان همکاری کردند چون در نهایت به نفع خود کشاورز می شود.

 

اقبال به ضرورت کاهش هرچه سریعتر استفاده از آب شرب برای فضای سبز اشاره نمود و گفت: با برنامه ریزی که انجام شده شهرداری جهت تأمین آب فضای سبز از آب غیرشرب اقدامات بسیار خوبی انجام داده است. 

 

وی با بیان اینکه در بحث حفاظت از منابع باید آب کار عملیاتی و اجرایی داشته باشیم، نظارت و توجه بیشتر آب منطقه ای در برداشت آب از سفره های شهرستان را خواستار شد و ضمن تأکید بر فرهنگ سازی در صرفه جویی در مصرف آب، از ادارات آب و فاضلاب روستایی و شهری خواست تا به مشترکان پر مصرف اخطار دهد.

 

بیشترین برداشت از منابع آبی شهرستان بهاباد مربوط به چاههای کشاورزی است

جانشین رئیس شرکت آب منطقه ای بهاباد به کاهش بارندگی در طی سال های اخیر اشاره نمود و گفت: سالانه به طور میانگین نیم متر افت سطح آب منابع آبی شهرستان بهاباد می باشد.

 

"علی محمدی" با بیان اینکه 96 حلقه چاه در شهرستان بهاباد فعال می باشد گفت: 68 درصد برداشت آب از این چاهها مربوط به کشاورزی و بقیه مربوط به شرب، صنعت و خدمات می باشد.

 

تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی با استفاده بهینه از منابع آبی/ طرح دانش آموزی داناب در شهرستان بهاباد اجرا می شود

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان  با اشاره به خاموشی زمستانه چاههای کشاورزی به چاههای صنعتی اشاره نمود و گفت: در سال های گذشته بر روی برخی چاه های صنعتی از جمله چاههای انتقال آب به چادرملو، کنتور هوشمند نصب شده که براساس حجم تعریف شده برداشت انجام می شود.

 

سیدمحمد طباطبائی تعادل بخشی برداشت آب از سفره های زیر زمینی را از اهداف اصلی برای صرفه جویی در مصرف آب بیان نمود و گفت: باتوجه به وضعیت منابع آب باید از داشته های خود استفاده و مدیریت مصرف داشته باشیم تا با بحران مواجه نشویم؛ اضافه برداشت آب در بخش صنعت نداریم و فقط در بخش کشاورزی اضافه برداشت انجام می شود.

 

وی با تأکید بر صرفه جویی و مدیریت مصرف در آب شرب بر استفاده از تجهیزات جدید تأکید نمود و گفت: متأسفانه در برخی اماکن عمومی از جمله مساجد به علت رایگان بودن آب، صرفه جوی انجام نمی شود.

 

طباطبائی با بیان اینکه حفظ منابع آبهای زیرزمینی وظیفه همه اقشار جامعه است گفت: در راستای فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب، ملی نجات آب "داناب" در مدارس شهرستان بهاباد اجرا می شود تا با افزایش آگاهی در بین دانش آموزان و خانواده های آنها، نجات منابع آبی با صرفه جویی در مصرف آب محقق گردد.

 

وی افزود: در استان یزد شهرستان بهاباد و در سطح کشور استان یزد کمترین چاه غیر مجاز را دارد که نشان می دهد مردم استان یزد فهیم هستند و برای حفظ منابع آب همکاری می کنند؛ لذا در بحث حفاظت منابع نباید اجازه ندهیم تخلفی صورت گیرد و این روند بهتر از گذشته مدیریت شود.

 

طباطبائی همچنین جهت کاهش مصرف آب به بیان مطالبی در خصوص کشت های جایگزین با درآمد بالا، جداسازی آب شرب برای فضای سبز، ممنوع بودن چمن کاری، کشت درختان زیبا به جای چمن و استفاده از تجهیزات روز در بخش صنعت پرداخت.

 

در ادامه مباحثی در خصوص اقدامات حفاظتی از منابع آب شهرستان از جمله برخورد با چاههای متخلف، غیر مجاز و فاقد پروانه بهره برداری، اصلاح و تعدیل پروانه برداری چاههای کشاورزی، برنامه ریزی برای خرید و نصب کنتور هوشمند، اجرای طرح خاموشی زمستان چاههای کشاورزی، طرح انتقال آب به روستاها، طرح آبیاری زیرسحطی و تحت فشار، آب مجتمع های دامداری و آب اماکن عمومی از جمله مساجد مطرح و تصمیماتی اتخاذ گردید.

 

در پایان باتوجه به اینکه برخی از زمین های کشاورزی به مسکونی تبدیل شده است مقرر شده به منظور تعادل بخشی منابع آب شهرستان مجوز بهره برداری از چاههای کشاورزی اصلاح و براساس کشت موجود مجوز داده شود.