بافت خاص اجتماعی و انجام حضوری صله رحم در بهاباد زمینه ساز شیوع کرونا است/ لزوم فرهنگ سازی بیشتر جهت جدی گرفتن کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی

بافت خاص اجتماعی و انجام حضوری صله رحم در بهاباد زمینه ساز شیوع کرونا است/ لزوم فرهنگ سازی بیشتر جهت جدی گرفتن کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتیبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ باتوجه به شناسایی خوشه جدید بیماری کرونا در شهرستان بهاباد، جلسه فوق العاده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا شهرستان بهاباد صبح امروز چهارشنبه 24 دیماه 99 به ریاست "محمدمهدی خانی زاده" فرماندار بهاباد و با حضور "محمدرضا دهقانی" معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد با بیان اینکه الگوی همه ما رهبر معظم انقلاب  هستند که بدلیل رعایت پروتکل های بهداشتی، مراسمات مختلف را در حسینیه حضرت امام خمینی بدون حضور مردم برگزار کردند و می بایست به صورت عملی از ایشان تبعیت کرد، خواستار فرهنگسازی بیشتر در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی شد.

"محمدمهدی خانی زاده" افزود: در صورتیکه این فرهنگسازی صورت گیرد، رودربایستی ها کنار خواهد رفت و در صورت برگزاری مراسمی، مردم خود در مراسمات شرکت نخواهند کرد و بنده نیز در هیچ یک از مراسمات شرکت نکردم تا رفتار مسئولین در تبعیت محض از مقام معظم رهبری باشد.

عالی ترین مقام اجرایی شهرستان بهاباد تصریح کرد: در ارزیابی های رسمی انجام شده، مردم شریف و با فرهنگ بهاباد بیشترین درصد رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند و لذا راهکار برخورد قهری نبوده و وقتی خطرات کرونا و راه های پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی برای مردم به خوبی تبیین شود، تاثیر آن در مقابله با کرونا را خواهیم دید.

مهندس خانی زاده با تأکید بر مشارکت جدی مردم برای مردم مقابله با کرونا افزود: بافت خاص اجتماعی بهاباد و انجام حضوری صله رحم، زمینه ساز شیوع کرونا می باشد.

فرماندار بهاباد سوگ خاموش و عزاداری نکردن برای درگذشتگان را یکی از چالش های خانواده ها عنوان نمود و خواستار اتخاذ راهکاری مناسب در این زمینه از جمله برای حضور در آرامستان شد.

خانی زاده به اجرای طرح شهید سلیمانی در شهرستان بهاباد اشاره نمود و گفت: طرح محله محور شهید حاج قاسم سلیمانی برای مقابله با ویروس کرونا بیش از 95 درصد در شهرستان بهاباد اجرا شده است.

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با هشدار اینکه در صورت ساده انگاری کرونا و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی چه از جانب مسئولین و هم مردم، وضیعت کرونا شکننده خواهد بود گفت: کنترل بیماری کرونا نیازمند یک زنجیره به هم پیوسته از اقدامات پیشگیرانه است که اگر یک حلقه از این زنجیر پاره شود باعث شیوع کرونا می شود. 

"محمدرضا دهقانی" با اشاره به مشاهده کرونای انگلیسی در کشور گفت: تاکنون این بیماری در استان مشاهده نشده است؛ علائم کرونای انگلیسی خیلی دیر خود را نشان می دهد و ممکن است تا چهار هفته بعد خود را نشان دهد؛ روش پیشگیری از کرونا انگلیسی با کرونای معمولی فرقی ندارد؛ اما قدرت شیوع بیشتری دارد و در افراد سنین پایین و کودکان احتمال ابتلا می باشد.

وی فصل زمستان را خیلی برای شیوع همه جانبه کرونا مساعد دانست و افزود: بدون علامت بدون کرونای انگلیسی در شیوع کرونا بسیار مؤثر است و نتیجه آن سخت شدن مهار کرونا می شود و اگر نتوانیم موج چهارم کرونا را کنترل کنیم بیش از موج سوم در استان درگیر می شویم.

دکتر دهقانی با اشاره به اجرای موفق طرح محله محور شهید سلیمانی اشاره نمود و گفت: این طرح یکی از پیشرفته ترین روش ها را دارد که اگر درست و دقیق اجرا شود در کوتاه ترین زمان ممکن، هر نوع بیماری را می توانیم شناسایی کنیم تا بیماری در منطقه و مراقبت و کنترل شود.

وی باتوجه به اینکه همچنان شاهد شیوع کرونا هستیم، بر همزیستی با کرونا از طریق رعایت پروتکل های بهداشتی تأکید نمود و گفت: ممنوعیت های کرونایی راهکاری اساسی و ماندگار برای مقابله با کرونا نیست؛ همزیستی با کرونا برای انجام کارها از طریق رعایت پروتکل های بهداشتی، تا ریشه کنی کامل این ویروس باید مورد توجه باشد؛ هنر باید این باشد که همزمانی که به مردم خدمت ارائه می شود، بیماری هم کنترل شود.

تعین رنگ بندی مناطق شیوع کرونا در ستاد شهرستانی، عدم بازگشایی مدارس، ممنوعیت برگزاری مراسمات تجمعی بدون اخذ مجوز از مراجع مربوطه، اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش حضور در آرامستان بهاباد، اعلام اطلاعات غربالگری طرح شهید سلیمانی در قالب آمار مشترک و پیگیری برای اختصاص چندین خط تلفن ثابت جهت طرح شهید سلیمانی از مهمترین مصوبات جلسه بود.