اولین جلسه شورای بهداشت شهرستان بهاباد در سال 94 برگزار شد

اولین جلسه شورای بهداشت شهرستان بهاباد در سال 94 برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه شورای بهداشت شهرستان بهاباد با حضور رئیس دانشکده بهداشت و عضو هئیت علمی دانشگاه شهید صدوقی یزد، فرماندار بهاباد، سرپرست مرکز بهداشت و سایر اعضا در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بهاباد ضمن گرامیداشت هفته سلامت با بیان اینکه در بهاباد و بخش آسفیچ با کمبود پزشک عمومی مواجه هستیم گفت: وضعیت بهداشت شهرستان وضعیت مطلوبی نیست و علی رغم مشکلاتی که داریم، امکانات این شهرستان نسبت به دیگر شهرستان ها به لحاظ جمعیت و فاصله تا مرکز استان وضعیت خوبی ندارد.

"عباس اقبال" ضمن انتقاد و ابراز گلایه از کم کاری بعضی از ادارات نسبت به مصوبات شورای بهداشت گفت: همه موظف هستیم تصمیماتی که در این جلسات گرفته می شود پیگیری کنیم.

وی در خصوص دفع زباله در شهرستان گفت: متأسفانه هنوز زباله ها مانند 20 سال پیش جمع آوری و دفن می گردد و از شهرداری و شورای شهر خواست نسبت به اجرای طرح تفکیک زباله اقدام و این مسئله را پیگیری نمایند.

اقبال همچنین ضمن تشکر از شهرداری بهاباد جهت زیباسازی فضای شهر گفت: سلامت فقط سلامت جسمی نیست سلامت روحی نیز هست و به این موضوع نیز باید توجه شود.

در ادامه جلسه رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه شهید صدوقی یزد با اشاره به اینکه شهرستان بهاباد جزء مناطقی است که در اتحاد و همبستگی و پیشرفت کار جمعی و سعی در ارتقای سطح سلامت جامعه همواره پیشتاز بوده است گفت: امیدواریم مسئولین استان نیز نسبت به رفع کمبودها و نواقص این شهرستان به خاطر دور بودن از مرکز استان تلاش کنند.

دکتر احرامپوش با بیان اینکه سلامت از نظر سازمان جهانی بهداشت محور توسعه است گفت: ما به عنوان مسئول، هر فعالیت و توسعه ای که می خواهیم انجام دهیم باید در آن سلامتی مورد توجه قرار گیرد تا این پیشرفت به توسعه سلامت کمک کند.

وی در ادامه با بیان مطالبی در خصوص سبک زندگی سالم گفت: بعد جسمی، بعدروحی و روانی، بعد اجتماعی و بعد معنوی چهار بعد سلامت است و در خصوص اثرات آنها در جامعه توضیحاتی را بیان نمود.

احرامپوش با اشاره به اینکه در گذشته رویکرد مسئولین به بحث سلامت، بیماری های واگیر بوده است گفت: در حال حاضر چهره بیماریها به دلیل ارتقاء سطح سلامت و افزایش طول عمر تغییر کرده و بیشتر بحث بیماریهای غیر واگیر مطرح می باشد.

 وی افزود: تاکنون بیش از 30 درصد علل مرگ و میرها بیماریهای غیرواگیر قلبی عروقی و علت دوم و سوم به ترتیب تصادفات و سرطانها می باشد که 15 تا20 درصد علل مرگ و میر را تشکیل می دهند.

عضو هئیت علمی دانشگاه شهید صدوقی یزد، دیابت، فشارخون و چاقی را از جمله بیماری های غیر واگیر عنوان نمود و گفت: امروزه این بیماری ها مسئله ساز شده است که مسئولین باید با محوریت بهداشت و درمان راهکارهایی ارائه دهند تا این بیماریها کاهش یابد وآن بحث پیشگیری می باشد.

دکتر احرامپوش با اشاره به اینکه امروزه سبک زندگی تغییر کرده است گفت: اولین راهکار ارتقاء سطح سلامت جامعه توصیه به ورزش کردن است و دومین مطلب در زمینه تغییر سبک زندگی چاقی است که روز به روز در حال گسترش است که علت آن نیز کم تحرکی و استفاده از غذاهای آماده و فست فودها می باشد.

وی عامل سوم در تغییر سبک زندگی را استرس عنوان نمود و گفت: از عوامل زمینه ساز بسیاری از بیماریها به ویژه بیماریهای قلبی عروقی استرس می باشد که باید آسیب شناسی استرس، تنش ها و فشارهای روحی روانی در دستور کار مسئولین باشد و فعالیتهای ما نباید فقط معطوف به مسائل فیزیکی و اقتصادی باشد بلکه باید همه ابعاد سلامت افراد را در نظر گرفت.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه شهید صدوقی یزد با بیان اینکه از بحث سبک زندگی سالم و شبیخون فرهنگی نباید غافل شویم گفت: با انجام آموزش های مناسب در این زمینه ها می توانیم از ابتلا به بسیاری از بیماریها به خصوص بیماریهای غیر واگیر و در رأس آنها بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری کنیم.

در ادامه جلسه در خصوص راههای پیشگیری از بیماری و کنترل بیماری تب مالت در شهرستان بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.