اولویت اصلی ستاد مدیریت بحران باید پیشگیری از بحران باشد

اولویت اصلی ستاد مدیریت بحران باید پیشگیری از بحران باشدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان، فرماندار و اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان در محل فرمانداری بهاباد برگزار شد.

فرماندار بهاباد با اشاره به بحث پیشگیری از حوادث طبیعی گفت: اولویت اصلی ستاد مدیریت بحران باید پیشگیری و کنترل حوادثی که باعث ایجاد بحران می شود باشد.

"عباس اقبال" بابیان اینکه وضعیت شهرستان مخصوصاً باتوجه به زلزله خیز بودن بهاباد به طوری است که باید همواره آماده باشیم گفت: با این امکانات و تجهیزاتی که در شهرستان برای مواقع بحران وجود دارد؛ اگر بحرانی صورت گیرد با مشکل مواجه خواهیم بود.

وی تصریح کرد: امکانات ما باتوجه به زلزله خیر بودن، واقع بودن روستاها در مناطق کوهستانی و صعب العبور بودن برخی از روستاها، کمبود امکانات برای مواقع بارش برف، سیل و دیگر حوادث طبیعی بسیار محدود است.

 

زلزله مهمترین بحران است

 

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان بهاباد زلزله را مهمترین بحران عنوان نمود و گفت: باید با فرهنگ سازی مناسب و نظارت، مردم را نسبت به ساخت ساختمان های مقاوم در برابر زلزله تشویق نمود تا خسارت های ناشی از آن کاهش یابد.

اقبال، خواستار افزایش بودجه ادارات در بحث بحران شد و گفت: متأسفانه بودجه اختصاص داده شده به ادارات برای تأمین وسایل و امکانات مورد نیاز در مواقع باتوجه به فاصله تا مرکز استان بسیار ناچیز است.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد:

طرح تهیه نقشه مدیریت بحران در استان یزد برای مواقع بحران شروع شده است

 

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با تائید کمبود تجهیزات مورد نیاز شهرستان بهاباد گفت: انشاا...این کمبودها با بهبود وضیعت بودجه رفع خواهد شد.

"محمد حسین امامی" با بیان اینکه خلاء مدیریت زیربنایی در سطح کشور وجود دارد از شروع تهیه طرح نقشه مدیریت بحران در استان برای مواقع بحران خبر داد و گفت: نقشه مدیریت بحران شهر یزد به عنوان شهر پایلوت تهیه شده است و به زودی در اختیار دستگاههای اجرای استان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: این نقشه یکی از نیازهای اساسی برای مدیریت بحران است و باتوجه به تجربه ای که کسب کردیم برای شهرستان بهاباد این نقشه هم تهیه خواهد و یکی از اهداف سفر امروز بازدید میدانی از شهرستان بهاباد برای تهیه این نقشه می باشد.

امامی، خاطرنشان کرد: انشاا...با تهیه این نقشه که به عنوان یک بانک اطلاعاتی قوی در اختیار مدیر شهرستان و استان قرار خواهد گرفت؛ کار زیربنایی برای شهرستان انجام می شود و هیچ دستگاهی دغدغه ای ندارد از اینکه در موقع بحران بگوید من چه کاری باید انجام دهم.

وی با بیان اینکه بحث زلزله بسیار جدی است و قابل پیش بینی نیست گفت: این ویژگی بحران و حوادث طبیعی است؛ لذا زلزله قابل پیش بینی نیست ولی سیل را می توان تاحدودی از وقوع آن باخبر شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان بر بحث نظام مهندسی در حوزه شهری و روستایی تأکید نمود و گفت: این موضوع باید بسیار جدی گرفته شود و در بهاباد همه برای ساخت و ساز مسئول هستند و از حساسیت بیشتری نسبت به سایر شهرستان های استان برخوردار است و باید کارگاه آموزشی برای مسئولین نیز برگزار شود.

 

طراحی سامانه بی سیم برای مدیریت بحران استان

 

وی همچنین از طراحی سامانه بی سیم برای مدیریت بحران استان خبر داد و گفت: یک سامانه جامع برای مدیریت بحران طراحی شده است که تمام نقاط استان و کورترین نقاط استان را پوشش می دهد و انشاا...بحث ارتباط بی سیم حل می شود و کلیه دستگاههای استان و شهرستان ها می تواند از آن استفاده کنند.

 

در این جلسه مسئولین ادارات عضو ستاد مدیریت بحران شهرستان مشکلات و نیازهای اداره مربوطه در مواقع بحران را بیان نمودند و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

مدیرکل مدیریت بحران بعد از این جلسه از سایت های اسکان اضطراری و سالن ستاد مدیریت بحران شهرستان بازدید نمود.