افزایش تاب آوری جامعه در برابر حوادث تنها با آموزش حاصل می شود

افزایش تاب آوری جامعه در برابر حوادث تنها با آموزش حاصل می شودبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ باتوجه به زلزله خیز بودن شهرستان بهاباد، این شهرستان به عنوان پایلوت استان یزد در بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی انتخاب شده بود که مراسم نمادین این مانور با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد، فرماندار بهاباد، مدیران استانی و شهرستانی آموزش و پرورش، مدیریت بحران، نوسازی مدارس، هلال احمر، اورژانس، نیروی انتظامی و آتش نشانی در مدرسه ریحانه بهاباد برگزار شد.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد:

افزایش تاب آوری جامعه در برابر حوادث تنها با آموزش حاصل می شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد آموزش و پرورش را رکن فرهنگ و فرهنگ سازی دانست و گفت: برگزاری این مانور زلزله تنها آموزش برای تعدادی اندک از دانش آموزان که بخش کوچکی از جامعه بزرگ ایران را تشکیل می دهند نیست بلکه نوعی فرهنگ سازی است.

"احمد ترحمی بهابادی" هر یک از دانش آموزان را سفیران اطلاع رسانی، مبشر تبلیغ فرهنگ جامعه ایمن یاد کرد و گفت: آموزش و پرورش، دانش آموزان را به گونه ای آموزش دهد تا بتوانند به عنوان سفیران اطلاع رسانی فرهنگ جامعه ایمن را به خوبی به خانواده ها و سایر گروه های جامعه هدف منتقل کنند.

وی با اشاره به ضرورت آمادگی جامعه و شهر پایدار در مقابل حوادث طبیعی اظهار داشت: بالابردن و افزایش تاب آوری جامعه در مقابله با این گونه حوادث با آموزش حاصل می شود و ارتقای مهارت مردم در راستای پیشگیری و به حداقل رساندن خسارت ها مورد تاکید است .

ترحمی برمقاوم سازی و استحکام بناها به ویژه ساختمان مدارس تاکید کرد و گفت : علاوه بر آموزش و مهارت های پیشگیری به لزوم فراهم ساختن امکانات و تجهیزات لازم برای ارائه خدمات امدادرسانی در کوتاهترین زمان ممکن مورد نیاز است.

وی ایجاد این امکانات در شهرستان بهاباد با توجه به بعد فاصله با شهرستان های معین و تعداد زلزله های ثبت شده را یک ضرورت دانست و گفت: شهرستان بهاباد بر روی گسل زلزله قرار دارد و لذا نباید تنها پایلوتی برای برگزاری مانور زلزله باشد بلکه پایلوت و پایگاهی باشد برای تجهیز امکانات امدادی و کمک رسانی، تا حداقل امکاناتی برای مقابله با بحران و حوادث احتمالی را داشته باشد.

ترحمی با قدردانی از مسئولان دستگاه های مجری رزمایش زلزله به ویژه مدیریت بحران استان، نحوه اجرای رزمایش و آمادگی دانش آموزان مدرسه ریحانه بهاباد را ستود و اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی منسجم، شاهد ارتقاء و پیشرفت برنامه ها و برنامه ریزی های صورت گرفته در جهت تاب آوری جامعه شهری و روستایی برای مقابله با بلایای طبیعی باشیم.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد:

بحران را جدی نگرفته ایم/ مدارس باید به کانون امداد در زمان بحران زلزله تبدیل شود

 

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با بیان اینکه برگزاری مانور زلزله به ایمن سازی و تاب آوری جامعه در برابر زلزله و حوادث کمک می کند گفت: بیست و یکمین دوره مانور زلزله با رویکرد مدرسه ایمن جامعه تاب آور امروز همزمان با سراسر کشور در ۱۱۰ مدرسه استان یزد برگزار شد.
"محمود شاکری شمسی" با اشاره به اینکه شهرستان بهاباد روی گسل زلزله قرار دارد افزود: به علت وقوع ۵۰ درصد زلزله های استان در این شهرستان، بهاباد به عنوان شهر پایلوت در برگزاری این مانور انتخاب شد.

وی گفت: مشکلی که همچنان در جامعه با آن مواجه هستیم این است که بحران را جدی نگرفته ایم؛ اتفاق و حادثه طبیعی که ممکن است در هرکجا رخ دهد، هر منطقه ای که آمادگی و آموزش های لازم را دیده است، کمترین خسارت را داشته است.  

شاکری شمسی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که این مدرسه ای که امروز در آن مانور زلزله برگزار شد به یک کانون امداد در محله تبدیل شود بر ضرورت آشنایی مردم محله با این مقوله و تقویت ارتباط آنها با مدرسه تاکید کرد و گفت: در ستاد مدیریت بحران استان مباحث آموزشی آمادگی در برابر زلزله را به طور جدی پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: مدارس محیط مجتمعی با حضور دانش آموزان است و اجرای مانور در محیط های آموزشی باعث آمادگی هر چه بیشتر دانش آموزان در برابر حوادث خواهد شد.

شاکری شمسی ادامه داد: هرکدام دانش آموازان باید یک امدادگر باشند؛ مربیان بتوانند یک مدیر بحران باشند؛ تا زمان وقوع زلزله افراد محله نزدیک به این مدرسه با آرامش خاطر به این مکان مراجعه کنند که خوشبختانه امروز شروعی برای این کار است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد:

آموزش های مرتبط با زلزله و ایمنی در مدارس تداوم می یابد

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد از تداوم آموزش های مستمر با مدیریت بحران در مدارس خبر داد و گفت: در این راستا علاوه بر دانش آموزان، برای مدیران و کادر مدرسه نیز دوره آموزشی در نظر گرفته شده است .

"عباسعلی دانافر" با قدردانی از همراهی مدیریت بحران، هلال احمر، اورژانس و نیروی انتظامی در امر آموزش دانش آموزان وفرهنگیان گفت: قریب یک سوم آمار جمعیتی استان را دانش آموزان و فرهنگیان تشکیل می دهند و آموزش این قشر می تواند گام موثری درارتقای ایمنی جامعه باشد .

دانافر افزود : دانش آموزان قطعا آموخته های خود را درکوتاه ترین زمان به خانه منتقل می کنند و به عنوان سفیران ایمنی در فرهنگ سازی و نهادینه کردن این موضوع در جامعه به خوبی ایفای نقش خواهند کرد .

وی با یادآوری این نکته که در سند تحول بنیادین از مدرسه به عنوان کانون تربیت محله یاد شده است افزود: این موضوع در مقابله با زلزله و حوادث طبیعی نیز مورد توجه قرار گرفته و مدرسه به عنوان کانون مدیریت بحران در امر اسکان اضطراری و ارائه خدمات به مردم ایفای نقش می نماید.

دانافر از انتخاب شهرستان بهاباد به عنوان محل برگزاری آیین نمادین استانی مانور زلزله قدردانی کرد و گفت: با توجه به تعداد زلزله های ثبت شده در بهاباد این اقدام می تواند زمینه آمادگی آحاد جامعه در برابر حوادث طبیعی را ارتقا بخشد.

 

فرماندار بهاباد:

دانش آموزان مهارت مقابله با زلزله را به والدين انتقال دهند

 

فرماندار بهاباد با بیان اینکه قرارگرفتن شهرستان بهاباد در منطقه زلزله خیز، ضرورت آموزش افراد را دوچندان کرده است گفت: لازمه آمادگی در برابر زلزله، برگزاری مانور و آموزش های مستمر و تجربه ای است.

"محمدمهدی خانی زاده" افزود: دانش آموزان در کنار تحصیل و ارتقای سطح علمی، باید آموزش های لازم برای آمادگی در برابر حوادث و بحران ها را فراگیرند تا ضمن انتقال به والدین و سایر اقشار جامعه، شاهد آمادگی بیشتر جامعه در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله باشیم.

وی با تأکید بر اینکه آموزش ها باید در طول سال پویاتر برگزار شود، افزود: مدرسه به عنوان پايگاه پيشگيری و مديريت بحران محله بوده و علاوه بر دانش آموزان و مسئولان مدارس، اولياء و مردم محله،  باید آموزش را با هدف افزایش ارتقای راهکارهای ایمنی در جامعه نهادینه کنیم.