اصلاح نژاد زنبور عسل از طریق تلقیح مصنوعی برای اولین بار در استان یزد

اصلاح نژاد زنبور عسل از طریق تلقیح مصنوعی برای اولین بار در استان یزدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ با حضور فرماندار بهاباد، امام جمعه بهاباد و کارشناسان مربوطه، برای اولین بار در استان یزد روش تلقیح مصنوعی زنبور عسل به صورت آزمایشی در مدیریت جهادکشاورزی بهاباد صورت گرفت که بحمدالله موفقیت آمیز هم بوده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان بهاباد گفت: یکی از پیش شرط های افزایش بهره وری در واحد سطح و استفاده بهینه از منابع در جهت جهش تولید، ایجاد زیر ساخت ها و تهیه تجهیزات مورد نیاز در حوزه مورد عمل است.

"مهدی عبدالحسینی زاده" افزود: دستگاه تلقیح مصنوعی  ملکه زنبور عسل این امکان را فراهم می کند تا نسبت به اصلاح نژاد زنبور عسل از طریق انتخاب اسپرمهای برتر اقدام نمود.

وی با بیان اینکه نتایج این اصلاح نژاد، تکثیر زنبورهای عسل با تولید بالاتر (تا ده برابر) و حالت تهاجمی کمتر است و مزایای از قبیل مقاومت بالا به بیماری ها و داشتن جمعیت قوی جهت زمستان گذرانی زنبور عسل دارد گفت: این امر موجب می شود مدیریت و کار با زنبور راحت ترشده و علاقمندی افراد به این حوزه افزایش یابد ضمن اینکه تولید بالاتر هر کلنی موجب کاهش هزینه تولید در واحد وزن شده و می توان محصول با کیفیت و قیمت مناسب تر به دست مصرف کننده رساند و سطح تقاضا و بازار مصرف را بهبود بخشید.

عبدالحسینی زاده در پایان افزود: یکی دیگر از پیشران های جهش تولید، توانمندسازی نیروی انسانی از طریق آموزش و بازدیدهای میدانی است که این  امر نیز در حوزه پرورش زنبور عسل از طریق ایجاد گروه مجازی و طرح سوال و اخذ پاسخ از کارشناس مربوطه، برگزاری کلاس آموزشی و استقرار کلنی زنبور عسل در محوطه جهاد جهت آموزش عملی افراد فراهم شده است.