آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در یزد نیازمند ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار است/تشکیل شوراهای حل اختلاف صلحی در شهرستان بهاباد

آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در یزد نیازمند ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار است/تشکیل شوراهای حل اختلاف صلحی در شهرستان بهابادمعاون قضائی دادگستری استان یزد شامگاه دوشنبه در سومین جشن گلریزان بهاباد با اشاره به اینکه تعداد 163 زندانی در استان یزد به محکومیت مالی دچارشده‌اند، اظهار داشت: برای آزادی این تعداد از زندانیان مبلغی بالغ بر 250 میلیارد ریال نیاز است.

محمدرضا حداد حداد از تشکیل شوراهای حل اختلاف صلحی در شهرستان بهاباد خبر داد و با بیان اینکه تشکیل شوراهای صلحی یکی از نوآوری‌های قانون جدید شوراهای حل اختلاف است، گفت: حسب مواد 8 و 11 قانون شوراهای حل اختلاف دادستان و رئیس حوزه قضایی شهرستان می‌توانند با ارجاع پرونده‌ها و شکواییه‌های قابل صلح و سازش به شعب شورا و تلاش این شعب در جهت تحصیل صلح و سازش در این پرونده‌ها، عملکرد خوب و قابل تحسینی را رقم زنند.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر محکومان جرایم غیرعمد که در جشن گلریزان آزاد می‌شوند دارای محکومیت‌هایی در زمینه عدم پرداخت مهریه، نفقه، چک و تصادف‌های فاقد بیمه شخص ثالث هستند.

معاون قضائی دادگستری استان یزد با اشاره به اینکه در تاریخ ادعیه یزد یرای نخستین بار سال گذشته در مدت شش ماه 5 زندانی محکوم به قصاص نفس در انتظار اعدام بودند، گفت‌: در سال گذشته در استان 5 زندانی به قصاص نفس یعنی اعدام محکوم شده بودند که با فعال شدن شورای حل اختلاف زندان‌های استان و با کمک خیران از قصاص نفس رهائی پیدا کردند.

وی  تصریح کرد‌: در کل استان 600 پرونده از سوی شاکیان در شورای حل اختلاف  تشکیل شد که این پرونده‌ها با حضور در شوراهای حل اختلاف زندان‌ها رسیدگی و از این تعداد 386 پرونده به سازش منجر شد.