اختتامیه سومین سوگواره منطقه ای شعر عاشورایی حدیث نینوای بهاباد برگزار شد

اختتامیه سومین سوگواره منطقه ای شعر عاشورایی حدیث نینوای بهاباد برگزار شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ مراسم اختتامیه سومین سوگواره شعر عاشورایی حدیث نینوای بهاباد با حضور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرماندار و امام جمعه بهاباد، شاعران و جمعی از اقشار مختلف مردم و خانواده معظم شهدا در محل مجتمع فرهنگی هنری ملاعبدا... بهاباد برگزار شد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در سخنانی با تسلیت فرارسیدن اربعین سید و سالار شهیدان کربلا حضرت اباعبدا... الحسین(ع)، سبک های مختلف شعر عاشورایی را یکی از ابزارهای مهم و تاثیر گذار برای انتقال حادثه کربلا و عاشورا به نسل های بعد برشمرد و افزود:  شعر عاشورایی، به عنوان یک رسانه قوی و قدرتمند در طول تاریخ پس از واقعه عاشورای سال 61 هجری، حامل ابعاد این حماسه عظیم حسینی به نسل های امروز بوده است.

"علی غیاثی" تصریح کرد: محور شعر شاعران، حرکت های عزاداری مردم و شیعیان جهان در بین ملل و قومیت های مختلف بوده است و در این میان شعر فارسی از جایگاه ویژه ای  برخوردار است.

فرماندار بهاباد هم در این سوگواره ضمن تسلیت فرارسیدن اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدا... الحسین(ع) گفت: خدا را شاکریم که در این شب نورانی و در ایام اسارت اهل بیت(ع)، شهرستان بهاباد مزین به قدوم شاعران اهل بیت گردیده است؛ شاعرانی که در زنده نگه داشتن و گسترش شعر عاشورایی و تعمیق فرهنگ عاشورا نقش مهمی را ایفا کردند.

"عباس اقبال" با بیان اینکه عاشورا نقش مهمی در تعالی ادبیات ما دارد گفت: شاعران ما، داستان سرایان ما و ادیبان ما نیز در تعالی موضوع عاشورا نقش متقابلی داشتند.

وی ادامه داد:  اگر چه از همان ابتدای شهادت حضرت امام حسین(ع)، شعرا از کسانی بودند که در زنده نگه داشتن یاد حضرت اباعبدا... الحسین(ع) نقش مهمی داشتند اما می توانیم بگوییم به برکت انقلاب اسلامی، این شعر بزرگ تر و گسترده تر گردید.

در پایان از شاعران  برگزید این سوگواره با اهدای تندیس سوگواره، لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

لازم به ذکر است 442 اثر از استان های یزد، فارس، اصفهان، کرمان و خراسان جنوبی به دبیرخانه این سوگواره رسیده است.

همچنین در حاشیه برگزاری این سوگواره کارگاه شعر با حضور شاعر برجسته کشوری "سعید بیابانکی" برگزار شد.